تست بوستر - پروهورمون

دی اچ ای آ فواید عوارض و دوز مصرف

 

دی اچ ای آ نام هورمون همه کاره دی هیدرواپی آندروستندیون می باشد .در طی سال های گذشته ماده دی اچ ای آ به عنوان یک پرو هورمون بی مصرف تعریف می شد.چون پژوهشگران تا به آن زمان نتوانسته بودند کاربرد مشخصی برای دی اچ ای آ بیابند.

اما به تازگی این مشکل دی اچ ای ا حل شده است. در حال حاضر هورمون دی اچ ای آ به عنوان فراوان ترین هورمون بدن انسان و پستانداران شناخته می شود. و نقش حیاتی ای در بسیاری از کاربردهای بدنی ایفا میکند.

دی اچ ای آ به صورت فزاینده به عنوان یک تعیین کننده کاهش میل جنسی ، کمبود احساس سالم بودن ، کاهش پاسخ سیستم ایمنی می باشد.

بررسی ها در ده سال گذشته نشان می دهد که سطح هورمون دی اچ ای آ ممکن است مهم ترین نشانه شیمیایی در پیش بینی سلامت و بیماری باشد.

 

 

دی اچ ای آ(DHEA) معمولا به دلیل خواص ضد پیری خود مورد توجه قرار می گیرد. به علاوه, از قلب محافظت کرده و عملکرد مغز را بهبود می بخشد. با این حال, مصرف آن خالی از اشکال هم نیست. خواندن مطالب حاضر به افزایش اطلاعات مورد نیاز شما درباره DHEA و سود و زیان های آن کمک می کند.

DHEA چیست؟

DHEA (Dehydroepiandrosterone), یک ترکیب استروئیدی است که در غده فوق کلیوی, غدد جنسی و مغز تولید می شود. این ترکیب پیش ساز سایر هورمون ها و عمدتا  استروژن و تستوسترون است. میزان آن در بدن, اوایل جوانی در بالاترین حد است و به موازات افزایش سن میزان آن کاهش پیدا می کند. DHEA-S یا سولفات DHEA نیز از مشتقات دی اچ ای آ است که در بدن تبدیل به هورمون آندروژن می شود. مطالعات زیادی روی دی اچ ای ای و اثرات طولانی مدت آن انجام نشده است بنابراین مصرف مکمل آن در کل توصیه نمی شود.

دی اچ ای آ در یک نگاه

خری ددی اچ ای آ ناترول - DHEA
دی اچ ای آ ناترول بهترین و پر فروش ترین دی اچ آ در امریکا

مزایا

 • کمک به اعمال شناختی
 • محافظت از قلب با کاهش فشار خون
 • کاهش التهاب
 • پیشگیری از پوکی استخوان
 • افزایش خواب REM
 • کمک به تولید مثل

معایب

 • سوء استفاده از مواد مخدر را تشدید می کند
 • ممکن است باعث سرطان شود
 • یک عامل خطر برای روان پریشی است
 • در بعضی می تواند باعث اضطراب و بیش فعالی شود

 

 فواید دی اچ ای آ

افزایش سطح هورمون ها

دی اچ ای آ به عنوان پیش ساز هورمون ها در بدن مورد استفاده قرار می گیرد و میزان آن بر سطح تستوسترون و استروژن در بدن تاثیر می گذارد.  زنان می توانند هنگام یائسگی از آن استفاده کنند تا سطح استروژن خود را بالا ببرند. دی اچ ای ای می تواند به کاهش اختلالات تولید مثلی ناشی از پایین بودن هورمون ها نیز کمک کند.

بهبود عملکرد مغز

دی اچ ای آ از طریق تحریک سلولهای عصبی و بازداری کورتیزول, باعث تقویت حافظه می شود. به علاوه, باعث بهبود تنظیمات احساسی حافظه و ارتباطاتی که بین آمیگدال و هیپوکامپ (مرکز حافظه) است می شود. در موش های (Rat) مبتلا به آلزایمر, مصرف مکمل دی اچ ای آ باعث بهبود حافظه و کاهش علائم بیماری شد. دی اچ ای آ یک فعالیت ضد افسردگی نیز دارد.

حفاظت از قلب

سطح پایین DHEA در مردان با ابتلا به بیماری های قلبی همراه است. مصرف مکمل دی اچ ای آ می تواند فشارخون و کلسترول را کاهش دهد.

مکس استارز  پروهورمون تی بمب ام اچ پی 3 اکستریم ام اچ پی
افزایش شانس حاملگی
دی اچ ای آ بهترین پروهورمون برای افزایش سیستم ایمنی بدن
دی اچ ای آ با کمک به تقویت سیستم ایمنی بدن ، شما را در برابر عوامل بیماری زا محافظت می کند.

کار تخمدان ها تولید سلول تخمک سالم آماده برای لقاح است.زنانی که تخمدانهای ضعیفی دارند و به IVF نیز پاسخ نداده اند اگر DHEA مصرف کنند, شانس حاملگی در آنها زیاد شده تخمدان آنها عملکرد بهتری در تولید تخمک سالم خواهد داشت.

کنترل وزن

مصرف سولفات دی اچ ای آ روی وزن مردان چاق و نه زنان, موثر است و مصرف مکمل آن منجر به کاهش وزن و کاهش سطح انسولین خون می شود. مطالعات حیوانی نیز این نتیجه را تایید می کنند. سگ هایی که DHEA دریافت میکنند, نه تنها کاهش وزن بیشتری نشان می دهند بلکه سطح کلسترول نیز در آنها کاهش می یابد. مکمل DHEA در موش ها(Rat) نیز منجر به کاهش وزن زیادی می شود و مصرف انرژی را نیز در آنها افزایش می دهد. از طرفی, نتایج تحقیقات نشان داده اند که مصرف روزانه 100 میلی گرم دی اچ ای ای در زنان, باعث پیشرفت بهتری در درمان آنورکسیا (بی اشتهایی عصبی) شده و در نهایت منجر به افزایش وزن و تغییرات مثبت خلقی در آنها می شود.

کاهش مقاومت به انسولین

در افراد سالمندی که به مدت شش ماه از DHEA به عنوان درمان جایگزین استفاده می کنند, مقاومت به انسولین کاهش و تحمل گلوکز افزایش می یابد. در موش های (Rat) چاق نیز, تجویز DHEA به همراه ورزش, مقاومت به انسولین را کم و میزان کاهش وزن را افزایش داده است.

مقابله با التهاب

دی اچ ای آ التهاب ایجاد شده در بیماری های روده ای را از بین برده, باعث بازسازی طول طبیعی کولون می شود. به علاوه,  پاسخ های ایمنی شدید و آسیب زا در حضور آن ملایم تر صورت می گیرد. دی اچ ای آ التهاب ناشی از HIV (ویروس مولد بیماری ایدز) را هم در انسان و هم در حیوان (گربه) کاهش داده و مانع تخریب نورون میشود. دی اچ ای آ می تواند از علائم آسم نیز پیشگیری کند و التهاب ریه ها و راههای هوایی را کاهش دهد.

کیفیت خواب

مصرف مکمل دی اچ ای آ در انسان باعث زیاد شدن خواب REM و در نتیجه بهتر شدن کیفیت خواب می شود.

سلامت استخوان

دی اچ ای آ با افزایش تولید استئوبلاست ها (سلول های سازنده استخوان) و جلوگیری از مرگ آنها, به توسعه توده استخوانی, افزایش حجم استخوان و  تراکم مواد معدنی در آن کمک می کند. با دارا بودن این خاصیت ها همچنین می تواند از استئوپروز بعد از یائسگی پیشگیری کند. در یک مطالعه روی مردان کره جنوبی دیده شد که دی اچ ای آ همین اثرات مثبت را بر توده استخوانی دارد و به پیشگیری از استئوپروز مردان نیز کمک می کند.

حفاظت از ماهیچه

دی اچ ای آ از ماهیچه ها در برابر تحلیل عضلانی محافظت می کند . این کار از طریق مراقبت از سلول ماهیچه در برابر اکسیداسیون سلولی و پیشگیری از اثر آنتی اکسیدانها صورت میگیرد.

مشکلات ناشی از یائسگی

بعد از یائسگی, بعضی از زنان از خشکی بیش از حد واژن و دردناک بودن آن در حین رابطه جنسی شکایت می کنند. بر اساس نتایج تحقیقات انجام شده, استفاده از دی هیدرو اپی آندروستندیوندرون واژنی منجر به بهبود سلامت واژن و کاهش درد شده است.

 

 

 

حفاظت در برابر سرطان کولونفواید و عوارض پروهومون دی اچ ای آ

یکی از دلایل اصلی مرگ ناشی از سرطان گسترش آن به سایر اعضا است. DHEA با ممانعت از انجام واکنش های معینی, گسترش سرطان را متوقف می کند.

مکس استارز  تریبکس 90 آلمکس نوتریشن – تریبولوس با دوز استاندارد

کمک به درمان لوپوس

مصرف دی اچ ای آ توسط افراد مبتلا به لوپوس اریتماتوز(Lupus Erythematousus) باعث کاهش علائم بیماری در آنها شده است. البته باید متذکر شد که مصرف این مکمل, در عین حال سطح کلسترول HDL را نیز در آنها کاهش داده است.

عوارض جانبی مصرف دی اچ ای آ

بعضی از عوارض جانبی دی اچ ای آ شامل آکنه و رشد بیش از حد موهای زائد است. به علاوه, مصرف دی هیدرو اپی آندروستندیون می تواند سطح تستوسترون را در بدن افزایش دهد و به همین دلیل مصرف آن در بعضی از ورزش های حرفه ای ممنوع شده است. سایر عوارض جانبی آن عبارتند از:

مقادیر اضافی DHEA می تواند سبب سرطان شود

نتایج بعضی مطالعات نشان داده است که در زنان یائسه, بالا بودن سطح DHEA و DHEA-S  در خون, همراه با شیوع بالاتر سرطان پستان بوده است. . بطور کلی مصرف مقدار اضافی دی اچ ای آ (بیش از 50 میلی گرم در روز), می تواند منجر به ایجاد سلول های سرطانی بیشتر در بخش هایی از بدن بویژه غده پروستات, پستان, کولون, ریه و معده می شود. البته برای تایید این نتایج مطالعات بیشتر ی باید انجام شود.

دی اچ ای آ با اختلالات روانی مرتبط است

بررسی های انجام شده در بیماران مبتلا به شیزوفرنیا, نشان می دهد که میزان کورتیزول و DHEA-S  در این بیماران در مقایسه با افراد سالم بالاتر بوده است. سطح بالای این ترکیبات می تواند  عامل خطری برای اختلالات روانی باشد.

دی اچ ای آ اعتیاد را افزایش می دهد

DHEA با سوء مصرف مواد مخدر می تواند مرتبط است و شانس اعتیاد را افزایش می دهد.

تشدید استرس

افزایش تولید دی هیدرو اپی آندروستندیون در شرایط پر استرس می تواند سبب تشدید استرس و بروز مشکلات روانی بیشتری شود.

منابع غذایی

DHEA را معمولا از منابع غذایی نمی توان دریافت کرد. اما می توان آن را با انجام تغییراتی از سیب زمینی شیرین وحشی و سویا استخراج کرد.

هشدار

مصرف مکمل DHEA در موارد زیر ممنوع است:

 • در افراد در معرض خطر یا مبتلا به سرطان های حساس به هورمون نظیر سرطان های پروستات, تخمدان و پستان
 • در بارداری و شیردهی
 • در افراد دارای کلسترول بالاتر از نرمال یا شرایطی که بر خونرسانی به قلب تاثیر می گذارد. مصرف دی هیدرو اپی آندروستندیون می تواند سطح HDL (کلسترول خوب) را کاهش دهد.
 • مصرف این مکمل به زنان نیز توصیه نمی شود چون ممکن است باعث بروز بعضی صفات مردانه در آنها شود و مطالعاتی که در مورد اثرات درازمدت آن باشد وجود ندارد.

دوز مصرفی DHEA

همانطور که در مورد سایر مواد مغذی و مکمل ها صدق می کند, نیاز افراد نیز به دی هیدرو اپی آندروستندیون متفاوت است ولی توصیه کلی این است که مصرف کمتر معمولا بهتر است. انستیتوی ملی سلامت در آمریکا, مصرف 20 تا 50 میلی گرم مکمل دی اچ ای آ در روز را برای بیشتر افراد بالغ بالای سی سال, کافی و بی خطر دانسته است. برای درمان بیماری های خاصی مثل افسردگی یا لوپوس, ممکن است دوزهای بالاتر 200 تا 500 میلی گرم نیز تجویز شود. این موارد حتما باید تحت نظر پزشک انجام شود.

بطور کلی, چون مصرف این مکمل همراه با بروز عوارض جانبی است استفاده از آن مگر در شرایط ضروری, توصیه نمی شود.

تالیف و ترجمه : https://draxe.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!