مولتی ویتامین و سلامت عمومی

رودیولا قویترین مکمل ضد استرس و افسردگی

رودیولا : فواید،عوارض، دوز مصرف، دانستنی لازم درباره مکمل رودیولا

 

رودیولا مکملی است که گفته می شود  باعث کاهش استرس، تقویت سیستم ایمنی بدن، کاهش التهاب و خستگی می شود. رودیولا یک گیاه آزمایش شده در طب سنتی است و ممکن است همان چیزی باشد که ما در دنیای مدرن امروز به آن نیاز داریم. اما، آیا این مکمل کاملا بی خطر است؟ با ما همراه باشید تا تمام موارد مهم درباره این گیاه را بدانید.

 رودیولا: فواید، عوارض، دوز مصرف. دانستنی های لازم درباره مکمل رودیولا

رودیولا(Rhodiola rosea)  باعث کاهش استرس، تقویت سیستم ایمنی بدن، کاهش التهاب و خستگی می شود. رودیولا یک گیاه آزمایش شده در طب سنتی است و ممکن است همان چیزی باشد که ما در دنیای مدرن امروز به آن نیاز داریم. اما، آیا این مکمل کاملا بی خطر است؟ با ما همراه باشید تا تمام موارد مهم درباره این گیاه را بدانید.

Rhodiola rosea چیست؟

رودیولا روزا یک گیاه گلدار است که در هوای بسیار سرد و در ارتفاع زیاد رشد می کند. ریشه این گیاه در طب سنتی در قفقاز، اسکاندیناوی، چین و روسیه برای بهبود تمرکز و استقامت بدن و ذهن مورد استفاده قرار می گرفته است.

 

سایر گونه های مرتبط با رودیولا نیز در طب سنتی استفاده می شود که شامل رودیولا ایمبیکاتا، رودیولا اگیدا و رودیولا کرانولاتا می باشد. این گیاهان به عنوان خانواده adaptogens شناخته می شوند.

 

رودیولا نامهای زیادی دارد: در چین به آن hóng jǐng tiān می گویند. در سرزمین های دیگر، آن را گل سرخ، ریشه گل رز، ریشه طلایی یا تاج پادشاه می نامند. نام این گیاه در فرانسه، لورپین گل رز است.

فواید رودیولا روزا

رودیولا چه فوایدی برای بدن دارد؟

در این قسمت از مقاله به 13 ویژگی مهم رودیولا اشاره می کنیم. فواید رودیولا شامل موارد زیر است:

1) اثرات آنتی اکسیدانی

رادیکال های آزاد، بالقوه مولکول­های مضر هستند که در طول متابولیسم انرژی در یک سلول سالم تولید می شوند. رادیکال های آزاد کاملا طبیعی هستند، اما برای جلوگیری از استرس اکسیداتیو اضافی تولید می کندکه می تواند به چربی ها، پروتئین ها و DNA آسیب برساند. برای جلوگیری از این آسیب ها، رادیکال های آزاد باید با آنتی اکسیدان ها تعادل داشته باشد. متاسفانه، بسیاری از رادیکال های آزاد از طریق قرار گرفتن در معرض نور خورشید یا مواد مضر مثل دود سیگار، آلودگی هوا و مواد شیمیایی صنعتی ایجاد می شود.

Salidroside موجود در Rhodiola rosea به ایجاد تعادل بین رادیکال های آزاد و آنتی اکسیدان ها کمک می کند. این ماده ازمغز در برابر جریان خون ضعیف و سکته مغزی (ایسکمی) محافظت می کند. سالیدروزید مسیر nrf2 را فعال می کند، پروتئین های آنتی اکسیدان را افزایش می دهد و از سلول ها  محافظت می کند.

2) مبارزه با استرس

رودیولا یک ترکیب سازگار است که با کمک به بدن (و به ویژه مغز و سیستم ایمنی بدن) استرس را به حالت طبیعی و متعادل باز می گرداند.

3) مبارزه با باکتری ها و آکنه

عصاره ها و ریشه خشک شده می توانند باکتری هایی راکه به طور مستقیم در معرض آنها قرار دارند نابود کنند. یک مطالعه نشان داده است که این گیاه می تواند با هر گونه از باکتری هایی که مورد مطالعه قرار گرفته است، از جمله باکتری های رایج در بیماری استافیلوکوک اورئوس، لیستریا مونوسیتوژنز و اشرشیا کولی، مبارزه کند.

مکس استارز  مولتی ویتامین اپتی من اپتیموم نوتریشن

 

4) تقویت سیستم ایمنیرودیولا روزا مکمل قوی ضد استرس

عصاره رودیولا ایمنی بدن را در مقابل تهدیدات باکتری و ویروس بالا می برد.

5) کاهش التهاب

JAK2 و STAT3 دو ژن هستند که در صورت ترکیب شدن، مسیری را ایجاد می کنند که باعث افزایش التهاب می شود. سالیدروزید مانع از فعال شدن مسیر JAK2-STAT3 می شود و به این ترتیب، التهاب را کاهش میدهد.

رودیولا سیتوکین های التهابی IL-1، IL-6 و TNF-alpha را کاهش می دهد. در یک مطالعه موشهای تزریقی با توکسین E. coli، یک عدد بزرگ عصاره رودیولا را دریافت کردند که به طور قابل توجهی باعث کاهش التهاب در کلیه و مغز شد.

6) مهار رشد تومور

رودیولا می تواند از طریق اثرات آنتی اکسیدان و ضد التهابی، از سرطان جلوگیری و رشد تومور را آرام کند.

 

هنگامی که یک تومور رشد می کند، رشد عروق خونی اطراف خود را تحریک می کند تا بتواند مواد مغذی دریافت کند. این فرآیند آنژیوژنز نامیده می شود. عصاره رودیولا آنژیوژنز را مهار می کند و در نتیجه می تواند رشد تومور را متوقف کند.

7) بهبود حالت

عصاره رودیولا، به ویژه سالیدروزید، علائم افسردگی را کاهش می دهد و به طور کلی خلق و خو را بهبود می بخشد. در افرادی که افسردگی خفیف تا متوسط ​​دارند، این گیاه ممکن است جایگزین ایمن برای SSRI هایی مانند سرترالین باشد.

عصاره رودیولا به طور مستقیم چهار عامل مهم انتقال دهنده عصبی، نوراپی نفرین، سروتونین، دوپامین و استیل کولین، را فعال می کند. به طور خاص، رودیولا دوپامین را که کمبود آن به شدت با افسردگی همراه است و اغلب نادیده گرفته می شود، افزایش می دهد.

8) اثرات نوتروپیک

نوتروپیک ها یک گروه از مواد هستند که با اثر فزایش عملکرد مغز در ارتباط است. یک نوع نوتروپیک که به طور گسترده  استفاده می شود، کافئین است. گیاهان مختلف مانند جینسینگ، گینکو، زردچوبه و مریم گلی نیز ممکن است دارای اثرات نوتروپیک باشند. عصاره رودیولا نیز میتواند یک گیاه نوتروپیک باشد.

این ماده، فعالیت در مغز را تحریک می کند و نورآپینفرین، سروتونین، دوپامین و استیل کولین را فعال می کند. این انتقال دهنده های عصبی در کنار هم برای حافظه، تمرکز و یادگیری مهم هستند.

9) حفاظت از مغز

رودیولا ممکن است با فعال کردن AMPK، از اعصاب و نورون های آسیب دیده در بیماری آلزایمر و آسیب مغزی(پارکینسون) محافظت کند.

10) حمایت از کبد

AMPK به کبد فرمان می دهد که چه هنگام انرژی را ذخیره و چه هنگام آن را آزاد کند. هنگامی که AMPK کم است، کبد انرژی بیشتری را به عنوان چربی ذخیره می کند. هنگامی که AMPK بالا است، اسیدهای چرب شکسته می شوند و برای انرژی مصرف می شوند. عصاره رودیولا باعث فعال شدن AMPK می شود و میزان ذخیره سازی چربی را کاهش می دهد. بنابراین، می تواند به کنترل بیماری های کبدی ناشی از افزایش چربی مانند بیماری کبد چرب غیرالکلی کمک کند.

11) حفاظت از قلب

AMPK در قلب و جاهای دیگر بدن، تعادل اکسیداتیو را حفظ می کند. به این صورت که AMPK در پاسخ به استرس اکسیداتیو، ژن هایی را تولید می کند که پروتئین های آنتی اکسیدان تولید می کنند و فشار خون را کاهش می دهند. جهش در ژن AMPK می تواند مشکلاتی را در ریتم قلب ایجاد کند و باعث ایجاد سندرم پارکینسون و بیماری قلب شود.

مکس استارز  اپتی وومن اپتیموم نوتریشن بهترین مولتی ویتامین زنانه

12) سلامت ریه

ما به اکسیژن نیاز داریم تا آن را به طور مداوم در ریه هایمان جریان دهیم، اما ترکیبی از توکسین و اکسیژن موجود می تواند یک ماده خطرناک از رادیکال های آزاد و استرس اکسیداتیو تولید کند. ریه ها به خصوص در مقابل استرس اکسیداتیو آسیب پذیر هستند. سالیدروزید موجود در رودیولا می تواند با خطر اکسیداتیو در ریه ها مبارزه کند.

 

13) مدیریت درد

رودیولا می تواند احساس درد را کاهش دهد و به عنوان مسکن طبیعی درد عمل کند. در مطالعات متعدد، این گیاه و عصاره آن باعث کاهش درد و تورم در موش های صحرایی مبتلا به دیابت و آرتریت شده است.

فرم های تکمیلی و دوز مصرف

مکمل رودیولا به عنوان کاپلت، چای یا عصاره مایع در دسترس هستند. عصاره های با کیفیت، از جمله آنهایی که در تحقیقات پزشکی استفاده می شود، ممکن است حداقل 3٪ راسوین و 1٪ سالیدروزید داشته باشند . گونه های دیگر مانند R. crenulata، ممکن است دارای غلظت بالایی از سالیدروزید ها باشد.

 

مطالعات اخیری که بر روی این مکمل ها انجام شده است، 400 میلی گرم عصاره خشک (یا 300 تا 1000 میلی گرم ریشه) برای کاهش علائم خستگی مزمن توصیه می کنند.

 

برای مشکلات ADHD و تمرکز یا یادگیری، معمولا توصیه می شود حداکثر 450 میلی گرم در روز (سه 150 میلی گرم کپسول) و نیم ساعت قبل از غذا مصرف شود. اما، اطمینان حاصل کنید که قبل از مصرف این دوز بالینی، حتما با پزشک خود مشورت کنید.

نبایدهای رودیولا

در مطالعات متعدد، نتیجه تزریق عصاره های آن به موش های باردار و شیرده بدون اثر منفی بود. با این حال، هیچ مطالعه ای اثرات آن بر زنان باردار یا شیرده را تضمین نمیکند. اما، این گیاه به زنان باردار در طب سنتی گرجستان داده می شود. توجه کنید که تا زمانی که مطالعات بالینی اثبات نشده اند، توصیه نمی کنیم این گیاه در حاملگی یا تغذیه با شیر مادر مصرف شود.

اثرات رودیولا بر روی کودکان به طور رسمی بررسی نشده است. با این حال، چای آن به طور سنتی در کوههای قفقاز به کودکان قفقاز داده می شود.

 

به دلیل عدم توافق در جامعه علمی در مورد اثرات مختلف و مکانیزم دقیق این مکمل، FDA آن را به عنوان یک گیاه سمی طبقه بندی کرده است. علاوه بر این، ممکن است مواد تشکیل دهنده و ترکیبات فعال در مکمل های رودیولی تجاری با دقت مشخص نشوند. بنابراین، توصیه می کنیم حتما هنگام انتخاب مکمل، احتیاط کنید.

اگر داروهای ضد افسردگی مصرف می کنید، بدون مشاوره با دکتر خود این مکمل را مصرف نکنید.

رودیولا با فعال کردن AMPK فشار خون را کاهش می دهد. اگر در حال حاضر داروهایی برای کاهش فشار خون مصرف می کنید، توصیه می شود با احتیاط مصرف کنید.

درباره داروهای دیابتی

مکمل رودیولا و متفورمین دارای اثرات مشابهی هستند زیرا هر دو آنها AMPK را فعال می کنند و حساسیت بدن به انسولین را افزایش می دهند. اگر به هر دلیلی متفورمین مصرف می کنید، قبل از مصرف این مکمل  حتما با پزشک خود مشورت کنید.

احتمالا رودیولا با مهار آنزیم CYP2C، باعث کاهش اثرات داروهای دیابت شود، بنابراین در صورت مصرف هر داروی دیابتی دیگر، قبل از مصرف این مکمل حتما با پزشک مشورت کنید.

 

منابع : https://examine.com/

https://primalherb.com/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!