آمینو اسید

ای ای کی جی (AAKG) آرژنین آلفا کتوگلوتارات

ای ای کی جی (AAKG)

ای ای کی جی مکمل غذایی است که توسط ورزشکاران و بدنسازان برای افزایش عملکرد ورزشی، کاهش خستگی عضلانی و بهبودی مورد استفاده قرار می گیرد. این مکمل در کنار فوایدی که دارد ممکن است عوارضی نیز داشته باشد. مکمل ای ای کی جی به صورت پودر و قرص در بازار موجود است. اگر به دنبال کسب اطلاعات بیشتر درباره این مکمل هستید، با ما همراه باشید.

 فواید ای ای کی جی و عوارض مصرف آن

آرژنین آلفا کتوگلوتارات (ای ای کی جی) مکمل غذایی است که توسط ورزشکاران و بدنسازان برای افزایش عملکرد ورزشی، کاهش خستگی عضلانی و بهبودی مورد استفاده قرار می گیرد. این مکمل در کنار فوایدی که دارد ممکن است عوارضی نیز داشته باشد. مکمل ای ای کی جی به صورت پودر و قرص در بازار موجود است. اگر به دنبال کسب اطلاعات بیشتر درباره این مکمل هستید، با ما همراه باشید.

ای ای کی جی  چیست؟

آرژنین آلفا کتوگلوتارات (ای ای کی جی) نسخه اصلاح شده از آمینو اسید آرژنین است.

آلفا کتوگلوترات یک ترکیب متوسط ​​در سری واکنش هایی است که برای بدن انرژی تولید می کنند و منبع گلوتامات و گلوتامین است. گلوتامات انتقال دهنده عصبی اصلی و تحریک کننده در مغز است و می تواند باعث تشکیل استخوان شود. گلوتامین منبع اصلی انرژی برای تقسیم سلول می باشد.

ترکیب ای ای کی جی

زمانی که دو مولکول آرژنین با یک مولکول آلفا کتوگلوترات ترکیب می شوند، آرژینین آلفا کتوگلوتارات تشکیل  می شود.

ترکیبی از آلفا کتوگلوترات و آرژینین باعث ثبات آرژینین می شود تا تولید انرژی را افزایش دهد.

 

منابع طبیعی آرژینین و آلفا کتوگلوتراتای ای کی جی بایوتک آمریکا

 

آرژینین یکی از 20 اسید آمینه است و در غلظت بالا در غذاهایی مانند هندوانه، آجیل، دانه، جلبک، گوشت، غذاهای دریایی، لوبیا، عدس، غلات کامل، کنسانتره پروتئین، برنج و پروتئین سویا یافت می شود.

 

فواید آرژینین آلفا کتوگلوترات

تحقیقات محدودی در مورد ترکیبی از آرژینین و آلفا کتوگلوتارات ( ای ای کی جی) وجود دارد. اکثر مزایای گزارش شده این ترکیب، بی خطر است.

 

در یک بررسی، اثرات مصرف مکمل ای ای کی جی برای 7 روز روی 24 فرد فعال فیزیکی پس از انجام تمرین مقاومتی (DB-RCT) مورد بررسی قرار گرفت. ترکیب آرژینین آلفا کتوگلوتارات هیچ تاثیری بر میزان ضربان قلب، فشار خون، جریان خون یا میزان اکسید نیتریک نداشت. با این حال، مقدار آرژینین در خون افزایش یافت.

ای ای کی جی (300 میلی گرم) در 16 مرد سالم، بدون انجام تمرینات ورزشی  هیچ مزیتی برای افزایش عملکرد نشان نداد.

 

در یک مطالعه بالینی کنترل شده که روی 12 نفر از مردان تحت تمرین انجام گرفت، ای ای کی جی توانایی عضلات را بهبود نداد، اما به طور قابل توجهی عملکرد فشار خون در تمرینات بی هوازی را تحت تاثیر قرار داد.

 

در یک مطالعه بالینی کنترل شده دیگر روی مردان 35 ساله آموزش دیده، آرژینینس به طور مثبت بر قدرت عضلانی و عملکرد حداکثر قدرت تاثیر گذاشت. ای ای کی جی ترکیب بدن و ظرفیت هوازی را تحت تاثیر قرار نداد.

 

به دلیل اینکه شواهد محدودی وجود دارد که نشان دهد مکمل ای ای کی جی دارای فوایدی برای سلامتی است، تاثیر مولکول های آرژینین و آلفا کتوگلوتارات برای سلامتی مورد بررسی قرار گرفته است.

 

مکمل آلفا کتوگلوترات می تواند در درمان ضایعات شدید، عفونت ها، جراحی و بهبود زخم مفید باشد. در این قسمت به توضیح مختصر این فواید می پردازیم.

مکس استارز  آمینو اسیدهای ضروری

ای ای کی جی پریمافورس

 

1) آلفا کتوگلوتارات زخم را بهبود می بخشد

در یک مطالعه، مکمل اورنیتین آلفا کتوگلوترات در 54 بیمار مبتلا به سوختگی، زخم ها را بهبود بخشید.

به طور مشابه، مطالعه ای که روی 60 بیمار انجام یافت نشان داد که مصرف اورنیتین آلفا کتوگلوترات به مدت 21 روز باعث بهبود قابل توجهی در زخم ها شد.

2) آلفا کتوگلوتارات از تحلیل عضلات جلوگیری می کند

مطالعه سروی 21 نفر که تحت عمل جراحی قرار گرفتند نشان داد که مکمل آلفا کتوگلوترات مانع از شکست عضلات و افزایش سنتز پروتئین می شود.

 

جراحی شکم، سنتز پروتئین عضله را کاهش و خستگی را افزایش می دهد. در 22 فرد بزرگسال که عمل جراحی معده (RCT) داشتند، مکمل آلفا کتوگلوتارات باعث تقویت گلوتامین در ماهیچه ها و مانع از بین رفتن عضلات شد.

3) آلفاکتوگلوتارات باعث بهبود سلامت استخوان می شود

آلفا کتوگلوتارات تولید کلاژن و جذب آهن را افزایش می دهد و تراکم و قدرت استخوان را بالا می بردس.

4) آلفا کتوگلوتارات عملکرد ایمنی را افزایش می دهد

آلفا کتوگلوتارات می تواند عملکرد سیستم ایمنی را بهبود بخشد. این ماده در بدن، به گلوتامین تبدیل می شود و گلوتامین می تواند سطح گلبول های سفید (ماکروفاژها و نوتروفیل ها) را افزایش دهد.

5) آلفاکتوگلوتارات می تواند باعث بهبود سرطان شود

در مطالعات مبتنی بر سلول، آلفا کتوگلوترات مانع تکثیر سلول های سرطانی شده است. در مطالعات متعدد حیوانی، مکمل آلفا کتوگلوتارات، خون رسانی به تومورها را کاهش داده و منجر به مرگ تومور می شود.

6) آلفا کتوگلوتارات از پیری پوست جلوگیری می کند

مکمل آلفا کتوگلوتارات با تاخیر در پیری، باعث شادابی و جوانی پوست زنان می شود.

7) آلفاکتوگلوتارات در درمان مسمومیت سیانید مفید است

در موش صحرایی، مکمل های خوراکی آلفا کتوگلوتارات اثرات سیانید، سمی که می تواند کشنده باشد، را از بین می برد.

L-arginine

ثابت شده است که آرژینین به درمان بیماری های مختلف مانند دیابت، فشار خون بالا و اختلال نعوظ کمک می کند. در این قسمت به توضیح مختصر فواید آرژینین می پردازیم.

1) آرژینین باعث سلامت عضلات می شود

در یک مطالعه، مصرف روزانه آرژینین به مدت 45 روز باعث کاهش خستگی عضلانی و افزایش عملکرد ورزشی در 56 بازیکن مرد فوتبال شد.

2) آرژینین برای دیابت مفید است

دیابت با سطح پایین آرژینین و اختلالات خونی در ارتباط است. مطالعات متعدد حیوانی نشان می دهد که مکمل آرژینین می تواند یک روش موثر برای بهبود عملکرد رگ های خونی در بیماری دیابت باشد.

3) آرژینین باعث بهبود عملکرد ایمنی در افراد مبتلا به سرطان می شود

در آزمایش کنترل شده ای که روی مبتلایان به سرطان پیشرفته پستان انجام شد، مصرف آرژینین به مدت 3 روز (قبل از شیمی درمانی) افت سیستم ایمنی ناشی از شیمی درمانی در بدن را کاهش داد.

4) آرژینین باعث افزایش توانایی در بیماران مبتلا به بیماری قلبی می شود

در یک مطالعه مکمل آرژینین، ظرفیت ورزش را در 16 سالمند مبتلا به بیماری قلبی بهبود داد.

5) آرژینین بهبود زخم ها را تسریع می کند

در 36 فرد سالم، مصرف مکمل آرژینین به مدت 2 هفته بهبود زخم و ایمنی را سرعت بخشید.

7) آرژینین می تواند سلامت خون را بهبود بخشد

یک متاآنالیز نشان داد که آرژینین می تواند فشار خون بالای افراد بزرگسال را کاهش دهد.

8) آرژینین چربی را کاهش می دهد

مکس استارز  کارنوزین چیست ؟

استفاده طولانی مدت از آرژینین در کنار رژیم غذایی و ورزش، میزان گلوکز و انسولین و همچنین چربی شکم در افراد دارای اضافه وزن با دیابت نوع 2 را کاهش می دهد.

در خوک ها، مکمل های غذایی با آرژینین باعث کاهش ذخایر چربی و افزایش قدرت عضله در سراسر بدن شد.

9) آرژینین درد ناشی از اختلالات دستگاه گوارش را کاهش می دهد

مکمل آرژینین خوراکی بطور قابل توجهی شدت درد قفسه سینه و درد ناشی از استفاده داروها را  در 8 بیمار مبتلا به اختلالات حرکتی روده کاهش داد.

10) آرژینین به ناباروری و اختلال جنسی کمک می کند

مصرف آرژینین به مدت 6 هفته توسط 29 نفر، باعث بهبود عملکرد نعوظ در 31٪ از آنها شد.

 

11) آرژینین عملکرد شناختی را بهبود می بخشد

مصرف آرژینین ( 1.6 گرم در روز) باعث افزایش تمرکز فکری در افراد سالمند مبتلا به زوال عقل می شود.

12) آرژینین با پیری مبارزه می کند

پیری با کاهش میزان اکسید نیتریک همراه است. مکمل های آرژینین ممکن است به حفظ سطح عادی اکسید نیتریک کمک کند و فرآیند پیری را کاهش دهد.

عوارض جانبی مکمل ای ای کی جی

در یک مطالعه، مکمل ای ای کی جی به مدت 8 هفته اثرات مضر قابل توجهی در 45 مرد سالم نداشت.

 

3 مورد بستری در بیمارستان به علت مصرف مکمل های ای ای کی جی وجود داشت. همچنین برخی افراد سرگیجه، استفراغ، تپش قلب و سنکوپ تجربه کرده اند.

اثرات جانبی آلفا کتوگلوتارات

هیچ عوارض جانبی قابل توجهی در اثر مصرف آلفا کتوگلوتارات در انسان گزارش نشده است. با این حال، بر اساس مطالعات انجام شده در موش صحرایی، احتمال مسومیت ناشی از مصرف این ماده وجود دارد. عوارض جانبی مشاهده شده در موش ها عبارت بودند از: اسهال و کاهش وزن بدن. آنمی نیز در موشهای صحرایی دیده شد که پس از متوقف کردن مکمل، این مشکل از بین رفت.

اثرات جانبی آرژینین

آرژینین با عوارض جانبی جدی همراه نیست. دوزهای تا 30 گرم در روز معمولا عارضه ای ندارد. شایع ترین عوارض جانبی تهوع و اسهال گاهی در دوزهای بین 15 تا 30 گرم گزارش شده است.

دوز مصرف ای ای کی جی

دوز پیشنهاد شده ای ای کی جی  بین 1.2 تا 3.5 گرم در هر قرص است که دو یا سه بار در روز در معده خالی مصرف می شود.

برای کسب فواید ورزشی، قرص ها باید ترجیحا صبح و حداقل 30 دقیقه قبل از تمرینات ورزشی مصرف شود.

 

تجارب مصرف کنندگان ای ای کی جی

افرادی که تمرینات مربوط به وزن انجام می دهند، هنگام مصرف ای ای کی جی از درد عضلانی رهایی می یابند. بسیاری از افراد متوجه شده اند که مصرف ای ای کی جی آنها را از نظر ذهنی و جسمی فعال می کند. افراد همچنین دریافتند که قدرت عضلات و تولید انرژی در بدن آنها با مصرف ای ای کی جی افزایش یافته است.

 

با توجه به طعم ملایم ای ای کی جی، افراد توصیه می کنند که آن را با یک آب میوه یا صیفی جات مصرف کنید.

سخن نهایی

این مقاله ترجمه ای از یک مقاله انگلیسی زبان است و نویسنده هیچ مسئولیتی درباره صحت و سقم آن ندارد. توصیه ما این است که قبل از استفاده از هر نوع مکملی که در نظر دارید حتما با یک پزشک مجرب و متعهد مشورت کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!