آمینو اسید

  گابا چیست ؟ + 23 فایده مهم مکمل GABA

  گابا چه فوایدی برای بدن دارد؟

 

گابا سیگنال آرامش طبیعی ذهن و انتقال دهنده عصبی است و اضطراب را کاهش می دهد.

گابا به شما کمک می کند تا آرامش و خوابی راحت را تجربه کنید و با کاهش فعالیت بیش از حد در مغز موجب افزایش هوش هیجانی، توجه و شناخت شما می شود.

مکمل گابا حتی می تواند عملکرد ورزشی و سطح انرژی را افزایش دهد. اگر می خواهید درباره این ماده بیشتر بدانید، این مقاله را بخوانید.

گابا چیست؟

گابا اصلی ترین انتقال دهنده عصبی تحریک کننده در مغز است و به عنوان ترمز ذهن عمل می کند. این ماده فعالیت اضافی سلول های مغزی را متوقف می کند و موجب آرامش و راحتی می شود.

گابا ارتباط زیادی با گلوتامات دارد. زمانی که این دو ماده هماهنگ هستند، مغز به طور مطلوب عمل می کند. با این حال، بسیاری از عوامل می توانند این توازن را بر هم بزنند. این ماده در دنیای مدرن با شیوه های پرسرعت زندگی و در نتیجه ی استرس و اضطراب کاهش می یابد. در اثر این عوامل ذهن به طور مداوم فعال می شود و گلوتامات افزایش پیدا می کند.

بسیاری از بخش های مغز به طور طبیعی مقدار گابای بالایی دارند. غلظت آن در این مناطق 1000 برابر بیشتر از سطح این ماده در دیگر انتقال دهنده های عصبی در مغز است.

این ماده به طور مستقیم از گلوتامات که انتقال دهنده اصلی تحریک کننده است، ساخته می شود.

فواید و تاثیرات گابا

وجود این ماده در بدن تاثیرات و فوایدی زیادی دارد که در این قسمت به 23 فایده مهم آن اشاره می کنیم.

فواید آمینو اسید گابا

  1. برای خواب مفید است

دانشمندان این موضوع را زمانی متوجه شدند که برای افراد 60 ساله، داروی فعال کننده گابا( باربیتورات) تزریق کردند و این دارو باعث شد آنها بهتر بخوابند.

 

مطالعات نشان می دهد که داروهایی که گابا را مسدود می کنند، خواب آلودگی  و REM را افزایش می دهند.

 

کمبود این ماده یکی از علل احتمالی و اساسی بی خوابی است. در یک مطالعه، تصویربرداری مغز از 32 فرد مبتلا به بی خوابی نشان داد که آنها 30٪ سطح گابای کمتری در مغز به نسبت افراد سالم دارند. بیماران مبتلا به بی خوابی به طور طبیعی گابای کمتری داشتند، زیرا هیچکدام داروهای خواب را که می توانست روی سطح آن تأثیر بگذارد، نداشتند.

2)  بر امواج مغز تاثیر می گذارد

فعالیت الکتریکی مغز توسط موج مغزی، مانند آلفا، بتا، تتا، دلتا و گاما اندازه گیری می شود. گابا نقش مهمی در این فرایند ایفا می کند. این کار روی هماهنگ سازی سلول های مغزی مختلف است و بر شناخت و آرامش تاثیر می گذارد.

 

داروهای بنزودیازپین، که فعالیت این ماده را افزایش می دهند، در حیواناتی که نیاز به تمرکز و آرامش در طول استراحت دارند، توجه پایدار را افزایش می دهند.

3) باعث افزایش شناخت و هوش می شود

یک مطالعه تصویری که بر روی مغز افراد انجام شده است نشان می دهد که سطح گابای بالا با هوش (IQ) و عملکرد شناختی در ارتباط است. علت این است که احتمالا افرادی که بدون در نظر گرفتن میزان اهمیت اطلاعات، به همه چیز توجه می کنند، هوش کمتری دارند. این ماده خاصیت مهارکنندگی دارد، یعنی می تواند اطلاعات نامناسب محیط اطراف را برای بالا بردن شناخت مهار کند.

مکس استارز  آمینو کور آلمکس نوتریشن

4) هوش هیجانی را افزایش می دهد

افرادی که دارای گابای کمتر هستند ممکن است اختلالات احساسی داشته باشند، در حالی که افرادی که دارای سطح بالایی از این ماده هستند، ممکن است با دیگران دلسوزتر و بااحساس تر باشند. در یک مطالعه تصویر برداری مغز از 32 نفر، سطح بالاتر این ماده در مغز با جنبه های هیجانی همدلی بالایی مرتبط بود.

5) برای روده مفید است

گابا، هم به عنوان یک انتقال دهنده عصبی که روده را به مغز ارتباط می دهد و هم به عنوان یک هورمون روده برای هضم مفید است. این ماده در سراسر روده و در اعصاب اطراف آن یافت می شود. پوشش روده همچنین دارای گیرنده های گابا بسیاری است که به هضم کمک می کنند و می تواند به تعادل میزان الکترولیت کمک کند.

6) از افسردگی جلوگیری می کند

بر اساس یک نظریه، افسردگی ناشی از کمبود گابا است. براساس نتایج برخی مطالعات، افراد مبتلا به افسردگی میزان گابای غیر طبیعی در مغز و خون دارند.

7) به کاهش اضطراب کمک می کند

با توجه به نظریه فقدان گابا، علت اصلی غیرفعال شدن HPA، سیستم پاسخ دهنده به استرس در بدن، در مغز کمبود ماده گابا است.

8) کاهش اعتیاد

از یک سو، مواد مخدر با شیوه ای نادرست می تواند گابا را افزایش دهد و به احساسات، لذت و اشتیاق کمک می کند، اما افزایش فعالیت آن با روش های دیگر می تواند اعتیاد و ترک اعتیاد را با تاثیر روی مسیرهای احساسی مشابه به روش ایمن کاهش دهد.

9) به مبارزه با درد کمک می کند

درد یک فعالیت بسیار اضافی در مغز است. درد زمانی ایجاد می شود که سیگنال های سلول های مغز و اعصاب به درستی در مسیر درد خاموش نمی شوند. بعد از یک آسیب دیدگی ممکن است سطح گلوتامات افزایش زیادی پیدا کند و گابا را بسیار پایین بیاورد. این حالت باعث ایجاد التهاب و درد در بدن می شود. گابا و داروهای آن باعث کاهش فعالیت سیگنال های عصبی و در نتیجه درد می شود.

10)از مغز محافظت می کند

گابا باعث تثبیت و محافظت از سلول های مغزی می شود و مانع افزایش بیش از حد کلسیم می شود. افزایش بیش از اندازه کلسیم می تواند باعث مرگ سلول های مغز شود.

فعالیت کم این ماده به بیماری هایی مانند پارکینسون کمک می کند. توقف یا کاهش مغز گابا در مغز ممکن است مانع یا بهبود بیماری پارکینسون شود.

11) به رشد مغز کمک می کند

گابا برای توسعه مغز و اعصاب مناسب است. این ماده خاصیت هیجان انگیزی دارد و می تواند به رشد مغز در نوجوانان را تسریع کند.

12) روی ADHD تاثیر می گذارد

کودکان مبتلا به ADHD ممکن است کمبود گابا داشته باشند. کمبود این ماده در مغز موجب فعالیت بیش از حد و کنترل نشده در مغز می شود که می تواند توجه و رفتار را تحت تاثیر قرار دهد.

13) گابا عملکرد ورزشی را افزایش می دهد

در مطالعه ای که روی 9 فرد داوطلب انجام شد، گابای خوراکی باعث افزایش سطح هورمون رشد و افزایش عملکرد ورزشی شد.

14) خطر تشنج را کاهش می دهد

گابا مغز را آرام می کند و فعالیت آن را کاهش می دهد. این ماده به طور معمول به جلوگیری از انواع تشنج ها کمک می کند. هنگامی که سطح آن کاهش می یابد، مغز بیش از حد هیجان زده می شود و خطر تشنج افزایش می یابد.

مکس استارز  بی سی ای ای انرژی اولوشن نوتریشن

15) می تواند سطح انرژی را افزایش دهد

خستگی مزمن نیز ممکن است ناشی از بیش از حد فعال شدن گلوتامات و گابای کم باشد. در 2 مطالعه که روی  66 نفرانجام شد، افرادی که فیبرومیالژی داشتند، گابای پایین و گلوتامات مغزی بالاتر داشتند، که می تواند درد و خستگی را تشدید کند.

16) عضلات را آرام می کند

همانطور که گابا تمام فعالیت های بیش از حد را کاهش می دهد، عضلات بدن را نیز شل می کند و باعث آرامش می شود. معمولا داروهایی که فعالیت این ماده را افزایش می دهند باعث کاهش اسپاسم عضلانی می شوند.

مطالعات نشان می دهد که در موش هایی که رژیم غذایی با چربی بالا دارند، گابا باعث آسیب عضلانی و خنثی کردن استرس اکسیداتیو می شود.

17)باعث کاهش التهاب مغزی می شود

التهاب سلول های مغزی گابا را کاهش می دهد، در حالی که افزایش این ماده می تواند با التهاب مغز مبارزه کند.

18) میل جنسی

گابا اثرات پیچیده ای بر هورمون ها و میل جنسی دارد. این ماده در زنان استروژن را سرکوب می کند، در حالیکه پروژسترون و متابولیت های آن را افزایش می دهد.

19) سردرد را کاهش می دهد

گابای کم و گلوتامین بالا ممکن است باعث حملات میگرنی، مزمن و سردرد شود. این ماده می تواند فعالیت بیش از حد مغز و سردرد را کاهش دهد.

20) از قلب محافظت می کند

در موش هایی که دارای رژیم غذایی با چربی بالا هستند، گابا مانع از افزایش قند خون، افزایش وزن و آسیب عضلانی می شود. این اتفاق می تواند با عادی کردن متابولیسم، قلب را از بیماری حفظ کند.

21) سیستم ایمنی

گابا تأثیر عمیقی بر ایمنی دارد و  با کاهش سیتوکین ها و مسیرهای التهابی، پاسخ ایمنی بیش از حد را کاهش می دهد. افزایش این ماده ممکن است به مبارزه با بیماری های التهابی و خود ایمنی مانند مولتیپل اسکلروز و کمک کند.

22) مقاومت در برابر حرارت

این ماده در گیاهان مقاومت در برابر حرارتس را افزایش و آسیب های ناشی از گرما را در سلول ها کاهش می دهد. این ماده ممکن است در انسان نیز اثرات محافظتی مشابه داشته باشد.

23) سالمندی سالم

تعادل گابا و گلوتامات باعث سلامتی در دوران پیری می شود. پیری باعث کاهش تعادل، مهارت های حرکتی و هماهنگی حرکت می شود و گابا از این عوامل جلوگیری می کند.

مکمل گابا

مکمل های گابا تقریبا همه جا در دسترس هستند، اما این مکمل ها احتمالا نمی توانند روی سطح گابای مغز تاثیر بگذارند، زیرا گابا نمی تواند از سد خون مغز عبور کند. این مکمل ها شاید بتوانند سطح ماده مورد نظر را در روده و اعصاب بالا ببرند، ولی مطالعات کافی درباره سرعت متابولیسم آن وجود ندارد.

سخن نهایی این است که تمام مطالعات ذکر شده در این مقاله روی حیوانات انجام شده است و تاثیر مکمل گابا روی انسان اثبات نشده است. اگر قصد مصرف این مکمل ها را دارید، حتما با یک پزشک مجرب مشورت کنید.

برگردان از : https://selfhacked.com

بهترین مکمل های گابا  :

مکمل گابا دایماتیز

بهترین مکمل گابا GABA

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!