آمینو اسید

13 فایده مهم ال آرژینین

آرژینین یک اسید آمینه است که نقش بسیار مهمی در بدن دارد. آرژینین به طور طبیعی و به مقدار لازم در بدن تولید می شود و فواید و کارکردهای مختلفی نیز دارد. اما، در بدن برخی از افراد به دلیل وجود برخی عارضه ها این ماده به اندازه کافی تولید نمی شود. در این گونه موارد شاید افراد بخواهند از مکمل استفاده کنند.

 فواید، عوارض، و دوز مصرف آرژینین، هر آنچه که باید درباره آرژینین بدانید

آرژینین یک اسید آمینه است که نقش بسیار مهمی در بدن دارد. از مهم ترین وظایف این ماده تنظیم فشار و گردش خون از طریق نیتریک اکسید، حذف آمونیاک از بدن و بهبودی زخم ها است. به احتمال زیاد شما نیز نام مکمل این ماده را شنیده اید و سوالاتی درباره آن در ذهنتان به وجود آمده است. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره علت اهمیت این اسید آمینه برای سلامتی و موارد نیاز به مصرف مکمل آن، این مقاله را بخوانید.

آرژینین چیست؟

آرژینین یک اسید آمینه ضروری است که در بدن مورد استفاده های مختلفی قرار می گیرد. افراد سالم می توانند از طریق رژیم غذایی و سنتز کلیه مقدار لازم از این ماده را در بدن بدست آورند.

تقریبا تمام موادی که پروتئین دارند حاوی آرژینین هستند، تنها مورد استثنا ژلاتین است. بهترین منابع غنی از آرژینین شامل ماهی و گردو است. این ماده همچنین از طریق سلول های لوله پروگزیمال در کلیه ها ساخته شود.

آرژینین در بدن بیشتر برای تبدیل آمونیاک به اوره دارای سم کمتر و همچنین برای تولید کراتین و اورنیتین استفاده می شود. بخش کوچکی هم به عنوان یک پیشرونده برای نیتریک اکسید (NO) استفاده می شود. نیتریک اکسید یک ترکیب است که رگ های خونی را گسترش می دهد، فشار خون را کاهش می دهد و به حفظ سیستم قلبی عروقی سالم کمک می کند. بنابراین، آرژینین اضافی برای افزایش تبدیل آرژینین به نیتریک اکسید استفاده می شود.

آرژینین چه فوایدی برای بدن دارد؟

آرژینین ماسل تک
ال – ارژینین ماسل تک بهترین و پر فروش ترین مکمل آرژینین قرصی در امریکا

1) به کاهش فشار خون و بهبود جریان خون کمک می کند

نیتریک اکسید توسط سلول های بدن تولید می شود تا فشار خون و جریان آن را کاهش دهد. نیتریک اکسید برای گسترش و آرام کردن رگهای خونی برای جلوگیری از لخته شدن خون کار می کند. آرژینین تولید نیتریک اکسید را افزایش می دهد و جلوی توقف آن را می گیرد. بنابراین، مکمل آن می تواند در کاهش فشار خون مفید باشد.کاهش فشار خون می تواند خطر ابتلا به فشار خون بالا و سکته را کاهش دهد.

 

2) مکمل آن به کاهش خطر بیماری قلبی کمک می کند

یک مطالعه کنترل شده روی انسانها نشان داد که سطح این ماده در بیماران قلبی عروق کرونر (CHD) به طور مداوم پایین تر از گروه کنترل سالم بود.

این مطالعه همچنین نشان داد که بیماران مبتلا به CHD مسیرهای متابولیک منظم برای آرژینین ندارند.  مکمل می تواند سطح آرژینین را به حالت عادی برگرداند و تولید نیتریک اکسید را افزایش دهد (خطر بیماری قلبی را کاهش می دهد).

3) مکمل آن به کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 کمک می کند

همان تحقیق انسانی کنترل شده نشان داد که سطح این ماده در بیماران دیابتی نوع 2 همواره نسبت به گروه کنترل سالم کمتر بوده است. در این بیماران نیز متابولیسم این ماده دچار مشکل است و مکمل می تواند اختلالات مولکولی در آنها را تا حدودی درمان کند.

مکس استارز  بی سی ای ای اکستند سایویشن و بررسی انواع اکستند

4)در بیماران دیابتی نوع 2 به عنوان آنتی اکسیدان عمل می کند

دیابت نوع 2 باعث ایجاد استرس اکسیداتیو و آسیب در بیماران می شود. مطالعات انسانی کنترل شده نشان داده است که مکمل می تواند این اثر را در بیماران دیابتی نوع 2 کاهش دهد.

این مطالعات نشان داد که آرژینین می تواند به طور غیر مستقیم SOD ( پروتئین رادیکال آزاد) را فعال کند و آسیب اکسیداتیو را کاهش دهد.

 

5) در درمان دیابت است

دیابت قند خون را افزایش و گلوکز را کاهش می دهد. یک آزمایش کنترل شده روی موش صحرایی نشان داد که مکمل سبب تولید بیشتر سلول های پانکراس شد.

این موضوع منجر به افزایش سطح انسولین و کاهش میزان قند خون در موش های صحرایی مبتلا به دیابت شد.

6)  وزن چربی و تری گلیسیرید را در بیماران دیابتی کاهش می دهد

یک مطالعه کنترل شده روی موش های صحرایی نشان داد که مکمل آرژینین باعث کاهش توده چربی و افزایش تجزیه اسید های چرب در موش های صحرایی دیابتی می شود.

همان مطالعه نشان داد که این مکمل باعث کاهش سطح تری گلیسیرید در موش صحرایی می شود.

7)  به افزایش پاسخ ایمنی کمک می کند

مطالعات نشان داده اند که افزایش سطح نیتریک اکسید پاسخ ایمنی بدن را نیز افزایش می دهد. نیتریک اکسید میتواند سیستم ایمنی بدن را تحریک کند و باعث تخریب پاتوژنها شود. همانطور که اشاره شد، آرژینین سطح نیتریک اکسید را افزایش می دهد.

8) مکمل های  آرژینین و لیزین به کاهش اضطراب کمک می کند

یک آزمایش انسانی با استفاده از این مکمل ها در افراد سالم با سطوح اضطراب بالا انجام شد. افراد مورد مطالعه روزانه 3 گرم لیزین و 3 گرم آرژینین دریافت کردند.

نتایج نشان داد که گروه آزمایش در پاسخ به شرایط استرس زا هورمون های بیشتری آزاد کرد. این هورمون ها در کاهش استرس و اضطراب در افراد موثر بود.

9) مقاومت بدن را افزایش می دهد

مطالعات نشان داده اند که این ماده می تواند مقدار اکسیژن مورد نیاز عضلات را در طی ورزش کاهش دهد. این امر باعث می شود مدت زمانی که طول می کشد تا یک عضله خسته شود، افزایش پیدا کند و عضلات دیرتر خسته شوند.

 

10) زخم را بهبود می بخشد

مکمل آرژینین در موش ها با افزایش نیتریک اکسید باعث بهبود زخم می شود. نیتریک اکسید باعث افزایش رگهای خونی می شود تا به فرآیند ریکاوری کمک کند.

نیتریک اکسید همچنین می تواند تولید کلاژن را که در روند بهبود زخم موثر است، افزایش دهد.

11) آرژینین می تواند در حفظ حافظه در هنگام پیری موثر باشد

مطالعات در موش صحرایی نشان داده است که حفظ سطح اسیدهای نیتریک در عملکرد حافظه بسیار مهم است.

 

مشاهده شده است که پیری موجب کاهش سطح آرژینین در مناطقی از مغز می شود که با حافظه ارتباط دارد.

این موضوع می تواند منجر به کاهش میزان نیتریک اکسید و کاهش عملکرد حافظه شود.

مکمل می تواند مانع کاهش سطح آرژینین و نیتریک اکسید شود.

12) به افزایش باروری کمک می کند

در زنان، باروری پایین اغلب ناشی از واکنش نامطلوب تخمدان به هورمون است.

 

مطالعه ای که روی زنان کم بارور انجام شد نشان داد که مصرف مکمل آرژینین می تواند با افزایش پاسخ هورمون های تخمدان، میزان بارداری را افزایش دهد. در مردان، باروری پایین اغلب ناشی از کمبود تعداد اسپرم و تحرک آن است. این علائم می تواند ناشی از کمبود آرژینین باشد.

مکس استارز  بی سی ای ای لین انرژی اوولوشن

 

مطالعه ای که روی مردان انجام شد نشان داد که مکمل این ماده باعث افزایش تولید نیتریک اکسید می شود که اسپرم را از آسیب اکسیداتیو محافظت می کند و باعث افزایش تحرک اسپرم و تعداد آن می شود.

13)  مبارزه با پیری

مطالعه ای که روی انسان انجام شده بود نشان داد که سطح نیتروژن اکسید با سن کاهش می یابد. این کاهش می تواند به شرایط جدی مانند بیماری قلبی و دیابت منجر شود. مکمل های آرژینین می تواند در حفظ سطوح نرمال نیتریک اکسید مفید باشد تا از روند پیری جلوگیری شود.

آرژینین آلمکس نوتریشن
آرژینین هیدروکاراید آلمکس نوتریشت بهترین آرژینین با گرید دارویی مناسب برای افزایش ترشح هورمون رشد طبیعی و تولید نیتریک اکسید

عوارض جانبی ممکن

1) مصرف بیش از حد این مکمل می تواند پاسخ خود ایمنی را فعال کند

نیتریک اکسید می تواند با پراکسید هیدروژن در بدن واکنش دهد و رادیکال های آزاد را به وجود بیاورد. رادیکال های آزاد می توانند باعث آسیب اکسیداتیو و مرگ سلولی شوند. به همین دلیل، مقدار زیاد نیتریک اکسید در بدن می تواند به افزایش خطر واکنش های خود ایمنی منجر شود. سطوح بالای آرژینین می تواند باعث ایجاد نیتریک اکسید شود و این واکنش را به وجود آورد.

2) اگر با معده خالی مصرف شود، می تواند اسهال ایجاد کند

گزارش شده است که  وقتی آرژینین با معده خالی مصرف می شود باعث ایجاد اسهال می شود. این مسئله بسیار غیر معمول است، اما بهتر است همیشه برای احتیاط مکمل را همراه غذا مصرف کنید.

  ایمنی، دوز مصرف و هشدارها

قبل از مصرف هر مکملی باید حتما دلیل نیاز به آن، دوز مصرف آن، و احتیاط های لازم درباره آن را بدانیم. چند نکته مهم درباره مصرف مکمل آرژینین وجود دارد که در اینجا به آن اشاره می کنیم.

  • آرژینین به طور طبیعی در بدن تولید می شود، اما سطح تولید آن پایین است. به همین دلیل، گاهی مکمل آن می تواند مفید باشد. آنزیم نیتریک اکسید سینتاز از آرژینین برای تولید نیتریک اکسید و L-Citrulline استفاده می کند.

 

  • مقدار مصرف روزانه آرژینین به طور متوسط ​​5/4 گرم است.

 

  • این ماده به طور طبیعی در گوشت قرمز، ماهی، لبنیات، آجیل و مرغ وجود دارد.

 

  • آرژینین همچنین می تواند به عنوان یک مکمل در کپسول 500mg مصرف شود.

 

  • مطالعات نشان داده است که عوارض جانبی بسیار کمی با مصرف روزانه 20 گرم یا کمتر وجود دارد.

 

  • همانطور که در بالا ذکر شد، توصیه می شود که این ماده با غذا مصرف شود تا از اثر ملین بودن آن جلوگیری شود.

 

  • به دلیل اینکه این ماده میزان جذب بسیار کمی در کبد دارد، در اغلب موارد مکمل وریدی آن توصیه می شود.

 

خلاصه کلام

با توجه به آنچه که در این مقاله گفته شد، آرژینین به طور طبیعی و به مقدار لازم در بدن تولید می شود و فواید و کارکردهای مختلفی نیز دارد. اما، در بدن برخی از افراد به دلیل وجود برخی عارضه ها این ماده به اندازه کافی تولید نمی شود. در این گونه موارد شاید افراد بخواهند از مکمل استفاده کنند. از آنجایی که مصرف هیچ مکملی بدون عارضه جانبی نیست، توصیه ما این است که حتما قبل از مصرف این مکمل نیز با پزشک خود مشورت کنید.

 

منبع : https://selfhacked.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!