آمینو اسید

آگماتین مکمل قوی تقویت کننده نیتریک اکسید

به دلیل فقدان شواهد علمی، ما بسیاری از مکمل­های بدنسازی را نادیده گرفتیم، اما یکی از آنها که به نظر می­آید نادیده گرفته شده، آگماتین است.

این مکمل به عنوان یک تقویت کننده برای اکسید نیتریک در جامعه­ی بدنسازی شهرت یافته، بنابراین به شدت به عنوان یک مکمل پیش از تمرین استفاده می­شود.

متاسفانه، بیشتر اطلاعات موجود درمورد آگماتین گمراه کننده بوده و یا در برخی موارد کاملا اشتباه می­باشد.

به گفته شرکت­هایی که آگماتین می­فروشند، این مکمل برای پمپاژ و عملکرد عالی بدن مناسب است! اما بنا به مطالعات صورت گرفته و یا عدم مطالعه در این باره، می­توانم بگویم که کمی دلگرم کننده است.

در این مقاله، ما همه چیزهایی که باید درباره آگماتین بدانید را بیان می­کنیم، از جمله:
 • آگماتین چیست؟
 • چرا مردم از آن استفاده می کنند؟
 • چه مزایایی دارد؟
 • مقدار مصرف بالینی آن چقدر است؟
 • اثرات جانبی آن چیست؟

و خیلی بیشتر از اینها…

بنابراین اگر بخواهید حقایقی در مورد اینکه بدانید آگماتین چیست و چه توانایی­هایی دارد و چه عوارضی دارد، بیایید شروع کنیم.

آگماتین چیست؟

آگماتین، که به نام 4-آمینوبوتیل گوانیدین نیز شناخته شده، متابولیتی از اسید آمینه آرژینین (که احتمالا آن را شنیده­اید) است.

احتمالا شما از این تعریف تعجب کرده­اید، متابولیت اصطلاحی است به این معنا که آگماتین در نتیجه یا به عنوان یک فرآورده متابولیسمی ایجاد می­شود.

آگماتین زمانی ایجاد می شود که آرژینین از طریق فرآیند شناخته شده تحت عنوان دکربوکسیله شدن ایجاد می­شود، یعنی در این فرآیند گروه کربوکسیلیک اسید از آرژینین خارج می­شود.

باکتریها آرژینین را به آگماتین تبدیل می کنند، بنابراین در نوشیدنی های رقیق مانند:

 • آبجو
 • شراب
 • قهوه

مقداری طبیعی آگماتین موجود، زیاد نیست.

قطعا این یک سری مثال است که بیان می­کند مصرف آگماتین لازم است. با توجه به کمبود آگماتین در مواد غذایی، شما به سادگی نمی­توانید آگماتین کافی را از مواد غذایی خود دریافت کنید

مگر اینکه شما به الکل و کافئین معتاد باشید، اما مطمئن باشید که موارد منفی آنها بیشتر از موارد مثبتشان است.

بسیاری از مردم آگماتین را به عنوان یک مکمل برای پمپاژ تصور می­کنند، عمدتا به این دلیل که از آرژنین بدست می­آید، و در واقع در مغز که یک انتقال دهنده­ی عصبی است و عضوی فعال می­باشد.

این مکمل تا حدودی در نورون­ها (سلول های مغزی) ذخیره می­شود و قادر به ایجاد تعامل با گیرنده­های ایمیدازولین، آدرنرژیک و NDMA است.

بنابراین آگماتین بیش از یک مکمل برای تمرین است.

در حقیقت، برخی از مزایای اثبات شده­ی آن هیچ ارتباطی با ورزش و تمرین شما ندارد.

آگماتین سولفات آلمکس نوتریشن
آگماتین آلمکس نوتریشن ، با خلوص 100 درصد و گرید دارویی
چرا مردم از آگماتین استفاده می­کنند؟

آگماتین ترکیبی بسیار متنوع است که لیستی از مزایای بالقوه را در خود دارد. اغلب مردم از آن به عنوان یک مکمل استفاده می کنند تا:

 • در طول ورزش پمپاژهای بهتری داشته باشند
 • عملکرد ورزشی خود را ارتقا دهند
 • عملکرد مغزشان بهبود یابد
 • دردشان کاهش یابد

در حال حاضر، این مهم است که بدانیم همه این مزایا از نظر علمی ثابت نشده است.

ممکن است مکمل­های آگاتین محبوبیت بیشتری پیدا کنند، اما تحقیقات در مورد این مکمل کامل نشده است.

حقیقت این است که ادعاهای بسیاری که توسط شرکت­های مکمل­سازی بیان می­شود در مورد اینکه آگماتین چیست و چه توانایی­هایی دارد، در بهترین حالت ممکن قرار دارد. با توجه به اینکه آگماتین بطور خاص چگونه می­تواند بر عملکرد ورزشی تاثیر بگذارد، هنوز مطالعاتی در این زمینه صورت نگرفته است.

حتی بر روی موش­های آزمایشگاهی…

مزایای استفاده از آگماتین چیست؟

ادعاهای متعدد درباره­ی آگماتین وجود دارد. اکثر این ادعاها توسط شرکت­های مکمل­سازی است که آگماتین را می­فروشند و در آن اغراق کرده­اند، اما بعضی از آن ادعاها از لحاظ علمی اعتبار کمی دارند.

بیایید به برخی از مزایای شایع مکمل­های آگماتین اشاره کنیم و ببینیم که کدامیک واقعی هستند.

آگماتین برای پمپاژ بهتر

همانند آرژنین، آگماتین نیز معمولا به عنوان افزایش دهنده­ی جریان خون، و همچنین به عنوان “پمپاژ کننده” شناخته می­شود.

در یک آزمایش انجام شده، افزایش اکسیدهای نیتریک در سلولهای اندوتلیال افزایش یافته است.

این عملیات با فعال شدن سنتز آنزیم آندوتلیال نیتریک اکسید (eNOS) رخ می­دهد. بر خلاف باور عمومی، آگماتین همانند آرژنین، به اکسید نیتریک تبدیل نمی­شود.

آگماتین ممکن است که تولید اکسید نیتریک را افزایش دهد، اما مطالعات و آزمایشات بر روی انسان­ها در این زمینه انجام نشده است.

در حال حاضر، این نتایج فقط مربوط به مطالعات بر روی موش­های آزمایشگاهی است و درست است که نتایج امیدوارکننده است، اما هنوز باید یافته­های موجود بر روی انسان­ها را هم تایید کنیم.

آنچه که در موش­های آزمایشگاهی رخ می­دهد، لزوما در انسان اتفاق نمی­افتد. در واقع، اغلب اینگونه نیست. دیده شده که برخی مکمل­ها فراتر از باور ما عمل کرده­اند زیرا برخی تحقیقات که بر روی موش­های آزمایشگاهی انجام شده نشان داده که نتایج قابل قبول است، آن هم فقط برای اینکه نشان داده شود که بر روی انسان­ها نیز جواب نمی­دهد.

ال- آرژنین در واقع یک نمونه­ی اصلی از این موارد است. اینماده باید NO را افزایش دهد و عملکرد بدن را از لحاظ نظری بالا ببرد، اما در مطالعات عملی بارها و بارها دیده شده که اینگونه نیست.

همانطور که میدانید، سیترولین – پیش ماده­ی آرژنین – در واقعیت بسیار موثر است.

بنابراین ما به این صراحت نمی­گوییم که آگماتین “تقویت کننده اکسید نیتریک” است. این مورد هنوز به اثبات نرسیده است.

تحقیقات اولیه که در مورد آگماتین شده، نشان می­دهد که این ماده قادر است نیتریک اکسید را افزایش دهد و در نتیجه “پمپاژ خون” را در طول تمرینات ورزشی افزایش دهد. با این حال، تا وقتی که مطالعاتی بر روی انسان­ها انجام نشده، بهتر است صراحتا نتیجه­گیری نکنیم. در حال حاضر، آگماتین ممکن است موثر باشد.

آگماتین و عملکرد آن بر روی ورزش

آگماتین اغلب در مکمل­هایی استفاده می­شود که پیش از تمرین مصرف می­شوند، زیرا اعتقاد بر این است که این مکمل به طور گسترده عملکرد ورزش را افزایش می­دهد.

برای روشن شدن این موضوع…

به طور کامل هیچ مطالعه­ای حتی برای تعیین میزان تأثیر مکمل­های آگماتین بر قدرت بدنی، استقامت، و یا هر تاثیری بر فعالیت­ها جسمی انجام نشده است.

گفته شده که مکانیسم­های محدودی وجود دارد که به طور بالقوه می­تواند عملکرد فعالیت بدنی ما را بهبود بخشد.

یکی از راه­های ساده این است که سطح اکسید نیتریک را افزایش دهیم، همانطور که در بخش پمپاژ خون نیز در مورد آن بحث کردیم.

راه دیگر که قطعا روشی جذاب­تر است، این است که – ترشح بتا-آندورفین را افزایش دهیم.

مکس استارز  آمینو انرژی اس ایکس 7 رولوشن ماسل تک

بتا آندورفین یک ماده شیمیایی است که در پاسخ به برخی عوامل استرس­زا مانند تمرینات بدنی شدید، توسط مغز ترشح می­شود. این ماده حس درد را کنترل کرده و خلق و خو را بهبود می­بخشد، که هر دوی این­ها می­تواند برای عملکرد بدنی بهتر در ورزشگاه مفید باشد.

متأسفانه، بدون هیچ گونه مطالعاتی که بر روی انسانها انجام شده باشد، به سختی می­توان بطور دقیق نتیجه گیری کرد که آگماتین چگونه بر عملکرد فیزیکی تاثیر می­گذارد.

ممکن است که آگماتین موثر عمل کند، اما این مسئله هنوز هم سوال برانگیز است.

آگماتین می­تواند عملکرد ورزشی را یا با افزایش سطح N.O. و یا با انتشار بتا-آندورفین، افزایش دهد. با این حال، هیچ مطالعاتی بر روی انسان­ها صورت نگرفته است، بنابراین واقعا نمی­توانیم به طور دقیق نتیجه بگیریم که آگماتین چگونه بر عملکرد فیزیکی تاثیر می­گذارد.

آگماتین و حس درد

نشان داده شده که آگماتین زیرگروه NDMA از گیرنده­های گلوتامات را که برای کنترل درد تحریک می­کند. به طور طبیعی، برخی تحقیقات در مورد آگماتین، به طور خاص مربوط به مدیریت درد می­شود.

نشان داده شده که آگماتین در موشها درد التهابی و درد عصبی را کاهش می­دهد.

فکر کنم که آگماتین با کاهش پلاستیسیته فعالیت می­کند یعنی این که این نوع درد به آگماتین وابسته است. همچنین، نشان داده شده که آگماتین با گیرنده­های اپید در ارتباط است به نحوی که در واقعیت درد را با افزایش اپید کاهش می­دهد و میزان تحمل را بالا می­برد.

مطالعه­ای بر روی انسان­ها نشان داد که مصرف 2.67 گرم از این مکمل در روز، درد ناشی از رادیکولوپاتی را کاهش می­دهد. با این حال، لازم به ذکر است که این مطالعه توسط سازمان­هایی انجام شده که از نتایج مثبت مطالعه تامین مالی می­کنند.

قطعا تا کنون به نظر می­رسید که آگماتین نقش کمتری در کاهش درد دارد، اما مطالعات بیشتر نشان داده که در کاهش درد موثر است!

به نظر می­رسد آگماتین ظرفیت­های زیادی برای کاهش درد دارد، حداقل زمانی که درد التهابی یا عصبی بوجود می­آید. اما ممکن است همه­ی دردها را کاهش ندهد.

آگماتین و اعتیاد

از آنجا که آگماتین با گیرنده­های آدرنرژیک-مخصوصا گیرنده­های آلفا-2 آدرنرژیک تعامل دارد- در این زمینه تحقیقاتی صورت گرفته است.

گیرنده­های آدرنرژیک در اعتیاد نقش مهمی دارند. با جلوگیری از تنظیم این گیرنده­ها، آگماتین می­تواند به ترک اعتیاد کمک کند.

نشان داده شده در موش­های آزمایشگاهی علائم ترک الکل دیده شده، اما مطالعاتی بر روی انسان­ها صورت نگرفته است.

همچنین در مورد چگونگی تأثیر اعتیاد به کوکائین نیز فقط در مطالعات موش­های آزمایشگاهی دیده شده است.

این مطالعات نتایج خاصی ندارند اما با توجه به پتانسیل اعتیادآور کوکائین، تفاوت­هایی بین موش و انسان وجود دارد.

متأسفانه مطالعاتی در این زمینه بر روی انسان­ها صورت نگرفته است.

در حال حاضر، به نظر می­رسد که آگماتین می­تواند برای درمان برخی انواع اعتیاد مفید باشد، اما هیچ شواهدی وجود ندارد که این ادعا را تایید کند.

تمام مطالعات انجام شده بر روی موش­های آزمایشگاهی بوده، نه انسان­ها. در حالی که تشابهات زیادی بین انسان­ها و موش­ها وجود دارد، اما اعتیاد مسئله­ای است که فقط در انسان­ها صورت می­گیرد.

بدون مطالعه بر روی انسان، غیر ممکن است بگوییم آگماتین چگونه اعتیاد را تحت تاثیر قرار می­دهد. همه اینها یک مکانیسمی است که می­تواند به اعتیاد کمک کند.

مطالعات انجام شده در مورد اعتیاد که بر روی موش­ها بوده را نمی­توان به انسان­ها تعمیم داد. به دلیل اینکه اختلافات زیادی در مغز ما رخ می­دهد که منجر به بروز اعتیاد می­گردد. بدون مطالعه بر روی انسان­ها، سخت است که بگوییم آگماتین اعتیاد یا رفتار اعتیادآور را تحت تاثیر قرار می­دهد یا خیر.

آگماتین و عملکرد ذهنی

یکی دیگر از مزایای آگماتین، افزایش عملکرد ذهنی است.

این مسئله ناشی از این واقعیت است که آگماتین به عنوان یک انتقال دهنده­ی عصبی عمل می­کند و انواع گوناگونی از گیرنده­ها را تحت تاثیر قرار می­دهد و در نهایت ممکن است فکر و احساس ما را تغییر دهد.

در مغز، زمانی که نورون­ها فعال شوند، سطح آگماتین به طور طبیعی افزایش می­یابد، که نشان دهنده­ی نوعی رابطه بین آگماتین و عملکرد شناختی است.

در مطالعات انجام شده بر روی موش­ها نشان داده شده که آگماتین منجر به بهبود حافظه و یادگیری شده و همچنین با فراموشی مبارزه می­کند، به این معنی است که دلایل زیادی وجود دارد که می­توانند باعث افزایش عملکرد شناختی در انسان­ها شوند…

متاسفانه، هیچ شواهدی وجود ندارد که بتواند از این ادعا پشتیبانی کند. همه این موارد ناشی از یک سری مطالعاتی است که بر روی موش­ها انجام شده است و می­گوید که آگماتین می­تواند موثر باشد.

هنوز اثبات نشده است. این فقط ادعایی است که نیاز به تحقیق بیشتر دارد… و ترجیحا پژوهش بر روی انسان­ها.

مکمل­های زیادی وجود دارد که بهبود عملکرد شناختی در موش­ها را نشان داده شده­اند، اما اکثرشان ممکن است بر روی انسان جواب ندهد. در حال حاضر ما هیچ نظری نداریم که مکمل آگماتین بر عملکرد شناختی اثر می­گذارد یا خیر.

آگماتین و افسردگی

از آنجا که آگماتین با سیستم­های مختلف انتقال دهنده عصبی در مغز تعامل دارد، می­تواند بطور بالقوه برای درمان افسردگی نیز مورد توجه قرار بگیرد.

آگماتین در موش­ها اثرات ضد افسردگی دارد که رقیب برخی از داروهای ضد افسردگی معمولی مثل ایمی پرامین است.

متاسفانه تحقیقات زیادی در مورد انسان­ها انجام نشده است، اما یک مطالعه نشان داد که افراد با مصرف مکمل آگماتین کمتر احساس افسردگی می­کنند.

ممکن است استفاده از آگماتین در رابطه با سایر داروهای ضد افسردگی مفید باشد، اما این چیزی است که باید قبل از انجام آن با پزشک خود مشورت کنید.

هنوز خیلی زود است که آگماتین را به عنوان یک درمان مؤثر برای افسردگی در نظر بگیرید، اما مطمئنا امیدوار کننده است.

آگماتین و استرس / اضطراب

اعتقاد بر این است که آگماتین نقش مهمی در کاهش استرس و اضطراب دارد.

مطالعات نشان می­دهد که سطح آگماتین در زمان استرس افزایش می­یابد، شاید به این خاطر باشد که در شرایط استرس­زا تأثیر محافظتی دارد.

اثرات کاهش­دهندگی اضطراب الکل نیز ممکن است بخاطر افزایش سطح آگماتین در مغز باشد.

مطالعات انجام شده بر روی موش­ها نشان می­دهد که آگماتین اضطراب را کاهش می­دهد، اما اثر آن بر روی انسان­ها همچنان جای سوال دارد.

به نظر می رسد که آگماتین قطعا برخی خواص ضد اضطراب را دارد، اما عدم مطالعه بر روی انسان­ها تعیین می­کند که چه مقدار موثر است یا چه مقدار از آن نیاز است.

مکس استارز  بی سی ای ای اکستند سایویشن و بررسی انواع اکستند

خرید و قیمت آگماتین سولفات

شما انتظار دارید که با مصرف آگماتین کدام نتیجه را بگیرید؟

صادقانه بگویم، بیانش کمی سخت است.

شواهد قانع کننده­ای وجود دارد که نشان می­دهد آگماتین می­تواند برای افزایش تولید نیتریک اکسید مفید باشد و ممکن است تا حدی درد شما را از بین ببرد.

هر دو این اثرات برای عملکرد جسمانی مفید خواهد بود و البته برای… پمپاژ خون!

قطعا آگماتین می­تواند عملکرد شما را در طول تمریناتتان بهتر کند. اما این موضوع هنوز ثابت نشده است.

به همین دلیل، احتمالا بهتر است به جای فکر کردن درباره­ی اینکه بگوییم چگونه می­تواند به شما کمک کند، بگوییم “خودتان امتحان کنید و نتیجه را ببینید”.

آیا آگماتین عوارض جانبی به همراه دارد؟

هیچ دلیلی برای این وجود ندارد که آگماتین بی خطر نباشد. LD50 برابر با 980 میلی­گرم بر کیلوگرم وزن موش بسیار بالا است.

LD50 به سادگی بیان می­کند که چه مقدار از یک ماده برای نابودی نیمی از جمعیت آزمایشی حیوانات (معمولا موش) لازم است. معمولا LD50 یک معیار اساسی برای اندازه گیری میزان سمی بودن مواد مختلف مورد استفاده قرار می­گیرد.

اگر چه مطالعاتی بر روی انشان­ها انجام نشده است، اما در افرادی که بیش از 3.5 گرم در روز مصرف کرده­اند، هیچ اثر نامطلوبی گزارش نشده است.

در نهایت، به نظر می­رسد که استاندارد مصرف آگماتین در مکمل­های استاندارد 1-3 گرم در روز است. از آنجایی که با گیرنده­های خاصی در مغز ارتباط دارد، ممکن است به طور بالقوه با داروهای خاصی تداخل ایجاد کند. این بدان معنی است که اگر شما داروهای روان درمانی مصرف می­کنید، در مصرف آگماتین به شدت احتیاط کنید.

در صورت وجود چنین موردی، با پزشک خود در مورد آن صحبت کنید.

انتخاب بهترین مکمل آگماتین

گرچه آگماتین در بعضی از غذاها و نوشیدنی­ها (به ویژه نوشیدنی های الکلی مانند آبجو و شراب) به مقدار کمی وجود دارد، اما لازم است شما مقدار مورد نیازتان را با استفاده از مکمل­ها دریافت کنید.

هنگامی که آگماتین مورد نیاز بدنتان را از طریق الکل بدست می­آورید، مطمئنا معایب آن بیشتر از جوانب مثبت آن است!

شما معمولا آگماتین را در مکمل­های حاوی آگماتین سولفات می­توانید بیابید.

فرم­های دیگری برای استفاده از آگماتین وجود ندارد، هرچند که از لحاظ فنی تعداد نامحدودی از ترکیبات شیمیایی نیز ممکن است وجود داشته باشد.

این مهم است که آگماتین را از طریق مکمل­ها بدست آورید، مهم نیست به چه فرمی باشد. بیشتر به این ربط دارد که شما مکمل را از چه کسی خریداری می­کنید.

همه شرکت­های مکمل فروشی قابل اعتماد نیستند و آگماتین یک نوع مکمل گران قیمت برای شروع است. قطعا بهتر است از یک نام تجاری که در حقیقت به آن اعتماد دارید خریداری کنید تا اینکه شانس خود را در این زمینه امتحان کنید.

چرا مکمل سیترولین بهتر از آگماتین عمل می­کند؟

ال- سیترولین یک پیش ماده برای اسید آمینه آرژینین است که بر خلاف آگماتین مزایای آن اثبات شده از جمله:

 • افزایش سطح اکسید نیتریک
 • افزایش استقامت عضلانی
 • کاهش درد عضلانی

به عبارت دیگر، اگر شما از آگماتین برای افزایش عملکرد تمرینات خود استفاده می­کنید، بهتر است از سیترولین استفاده کنید.

تمام چیزی که آگماتین به شما می­دهد این است(افزایش اکسید نیتریک و بهبود عملکرد در تمرین).

چرا وقتی اثبات شده که یک مکمل می­تواند به خوبی بارها و بارها عمل کند، شانس خود را در انتخاب مکمل­ها امتحان می­کنید.

شما سیترولین را به گونه­ های مختلفی می­توانید بیابید از جمله:

 • ال- سیترولین
 • ال-سیترولین مالات

با فرض اینکه شما آنها را به درستی مصرف می­کنید، هر دوی آنها مؤثر هستند.

ال- سیترولین باید قبل از تمرین به مقدار 3-4 گرم در روز مصرف شود.

ال- سیترولین مالات باید قبل از تمرین به مقدار 6-8 گرم در روز مصرف شود.

آگماتین سولفات آمینو

اگر شما به دنبال یک مکمل هستید که یک دوز بالینی مشخصی از سیترولین مالات را فراهم کند، از مکمل Amino Beyond در طول تمرینات خود استفاده کنید.

بیشتر بدانید

Amino Beyond چیزی جز یک مکمل برای تقویت بدن نیست و همه چیزهایی را که نیاز دارید برایتان فراهم می­کند، باعث بهبودی سریع بدنتان شده و رشد عضلاتتان را افزایش می­دهد.

هر وعده مصرفی از یک دوز بالینی این مکمل شامل موارد زیر است:

سیترولین مالات (6 گرم / در هر وعده) – افزایش استقامت عضلانی، افزایش سطح اکسید نیتریک و سرعت بخشیدن به بهبودی.

لوسین (4 گرم / وعده) – به طور مستقیم باعث تحریک سنتز پروتئین عضله شده و منجر به رشد عضلات می­شود.

ال- کارنیتین ال-تارتات (2 گرم / وعده) – بهبود جسمی بعد از ورزش را افزایش داده و با کاهش آسیب اکسیداتیو به بافت عضلانی کمک می­کند.

تورین (1 گرم / وعده) – عملکرد بدن را بهبود می­بخشد. در این حالت ممکن است با BCAA‌ها ارتباط داشته باشد.

روی (15 میلی­گرم / وعده) – محیط هورمونی مطلوبی را تقویت می­کند و عملکرد سیستم ایمنی را بهبود می­بخشد.

علاوه بر این، Amino Beyond هیچ کالری­ای نداشته، فاقد رنگ مصنوعی و یا افزودنی­های غیر ضروری است.

اگر شما دنبال یک مکملی هستید که منجر به پمپاژ خون بهتری در شما شود، استقامت بدنی­تان را افزایش دهد، باعث رشد عضلات شود و سرعت ریکاوری بدن را بالا ببرد، بهتر است مکمل Amino Beyond را مدنظر قرار دهید.

من از آگماتین متنفر نیستم…

به هر حال، آن را هم امتحان کنید. من فقط فکر می­کنم شما باید با آنچیزی شروع کنید که از قبل مورد آزمایش قرار گرفته باشد نه با مکمل­هایی که تا به حال ثابت نشده­اند.

حرف آخر در مورد آگماتین

قطعا، استفاده از آگماتین در حال افزایش است و در حالی که تحقیقات اولیه زیادی وجود دارد که بیان کند نتایج امیدوار کننده­ای وجود دارد، این موضوعی است که علم هنوز نتوانسته بطور پیشرفته به آن دست پیدا کند.

ممکن است آگماتین موثر باشد، اما ادعاهایی وجود دارد که بیان می­کند گمانه­زنی­هایی در مورد تاثیر آگماتین بر عملکرد ورزش وجود دارد.

با این حال، به عنوان یک درمان برای کاهش درد، افسردگی و اعتیاد، ممکن است واقعا مفید باشد.

اگر میخواهید آگماتین را امتحان کنید، پس راحت باشید!

مطمئنا هیچ مشکلی وجود ندارد که آن را امتحان کنید، اما وقتی که صحبت از مکمل می­شود، مهم است که بین مزایای اثبات شده و مزایای بالقوه تمایز قائل شویم.

شرکت­های تولید مکمل دوست دارند مزایای بالقوه آگماتین را به عنوان مزایای اثبات شده تشریح کنند.

حداقل تفاوت­ها را می­فهمید.

آیا چیز دیگری در مورد آگماتین وجود دارد که لازم باشد به اشتراک گذاشته شود؟ در اینجا نظر بدهید…

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!