استروئید های آنابولیک

11 نکته در مورد استروئید قرص دیانابول

مطالب حاضر درباره داروی ساختگی دیانابول است. این دارو که در دسته داروهای استروئیدی آنابولیک قرار دارد, به عنوان داروی نیروزا, مورد علاقه بدنسازان حرفه ای است. نتایج تحقیقات انجام شده روی داروی دیانابول, اگرچه, مبین بعضی اثرات مثبت آن می باشند, ولی بر این نکته نیز تاکید دارند که مصرف آن همراه با بروز عوارض جدی جانبی است و باید در اقدام به مصرف آن, احتیاط کرد.

حرف و حدیث های زیادی در مورد داروی استروئیدی دیانابول وجود دارد. قصد ما این است که از نزدیک به ترکیبات سازنده, عوارض جانبی, تحقیقات کلینیکی مرتبط و به طور کلی, همه آنچه که شناخت آن را کامل تر می کند, نگاه دقیق تری بیندازیم و کلام آخر را در مورد این استروئید ساختگی عنوان کنیم. مجموعه ای که در اینجا برای شما فراهم شده, با صرف وقت و جستجوی عمیق و جامع در منابع آنلاین و اظهار نظرات مصرف کنندگان دیانابول فراهم شده است. امیدواریم که خواندن این مطالب, حقایق و جزئیات مورد نیاز شما را تامین کند.

1. دیانابول چیست؟

دیانابول یک استروئید آنابولیک خوراکی است و به منظور بهتر کردن کارایی فیزیکی تولید شده است. افزایش استقامت, قدرت و حتی ریکاوری, پیشبرد سریع تر رشد ماهیچه و افزایش تستوسترون نیز از دیگر منافع دیانابول است. با توجه به اینکه این دارو ایجاد کننده توام اثرات آندروژنیک و استروژن است, مصرف آن می تواند خطراتی در پی داشته باشد که در جای خود به آن خواهیم پرداخت.

ترکیبات سازنده دیانابول

دیانابول به اسامی دیگری مانند دی بول (Dbol), ناپوسیم (Naposim), دانابول (Danabol), آوربول (Averbol), وتانابول (Vetanabol), درونابول (Dronabol), چین لیپان (Chinlipan), متانابول (Metanabol), و اسامی دیگری نیز خوانده می شود و از ترکیب زیر ساخته شده است:

 • متاندینون (17 آلفا-متیل-1-دی هیدرو تستوسترون)

از نظر علمی, متاندینون (methandienone)  به عنوان یکی از موثرترین و پر خطر ترین داروهای آنابولیک موجود در بازار شناخته شده و عمدتا توسط بدنسازان و افراد خواهان افزایش وزن استفاده می شود.

2. تاریخچه مختصر دیانابول

برمیگردیم به سال 1950, یعنی زمانی که داروهای تستوسترون برای بهبود فعالیت های فیزیکی و عملکرد ورزشکاران در بازی های المپیک, ابتدا توسط آمریکا و روسیه, وارد بازار شدند. بعد از چند سال تجربه موفقیت و شکست در بازار, جان زیگلر (John Ziegler) از آمریکا, قرصی اختراع کرد که به لطف منافع و نتایج غیر قابل انکارش, برای ورزشکاران مثل یک معجزه عمل می کرد.

این دارو, همان ترکیبی بود که بعدا, در دهه , 1960 تبدیل به دیانابول شد. امروز دیانابول در سطح بین المللی موجود است و فروش آن در بعضی کشورها با نسخه و در بعضی بطور آزاد انجام می شود. متداول ترین نسخه آن برای بیشتر مصرف کنندگان, در حال حاضر, دانابول بالکان فارما سیوتیکال (Danabol Balkan Pharmaceuticals) 50 میلی گرمی است که به ادعای تولید کنندگان, بی خطر تر بوده, در تولید آن روش های بهتری به کار رفته است.

3. اجزاء سازنده دیانابول

بیایید ببینیم که جامعه علمی درباره ترکیبات سازنده آن چه می گوید. تلاش ما این است که تا حد امکان, مطالعات کلینیکی انجام شده  و تحقیقات چاپ شده مرتبط را بررسی کنیم تا ببینیم این مکمل به همان اندازه که در مورد آن تبلیغ می شود اثر بخش است یا خیر.

متاندینون (Methandienone)

دیانابول اساسا از متاندینون ساخته شده است که یک ترکیب آنابولیک بوده, بیشتر, مورد علاقه و ترجیح  بدنسازان است. متاندینون به عنوان یک داروی آنابولیک, نتایج عالی در تقویت ظرفیت های عملکردی ورزشکاران به بار آورده است ولی, باید به این نکته نیز توجه کرد که در نهایت, می تواند عوارض خطرناکی نیز ایجاد کند.

نسخه معروف این دارو به نام دانابول دی اس بلو هارتز (Danabol DS Blue Hearts), خواه 10 میلی گرمی باشد خواه 50 میلی گرمی,  از متاندینون ساخته می شود و البته, ترکیبات اضافه ای نیز به شرح زیر دارد:

 • منیزیوم
 • لودی پرس (Ludipress)
 • رنگ

مطالعه ای که در مجله علمی بریتیش مدیکال چاپ شده اگرچه به اثرات مثبت دارو اشاره نموده ولی یادآوری کرده که شرکت کنندگان در تحقیق, همه, ورزشکاران تعلیم دیده بوده اند. برای ما, این بدان معناست که بدنسازان معمولی ممکن است همان منافع را تجربه نکنند.

مجله علمی بریتیش فارماکولوژی نیز به خطر استروئیدهای آنابولیک پرداخته و اشاره کرده است که  دوپینگ با استروئیدهای آنابولیک می تواند به سلامتی فرد, آسیب بزند. مجله German Democratic Republic نیز قبل از آن, دقیقا به همین نکته اشاره کرده بوده است. البته, حتی با وجود این شواهد علمی نیز, بهتر است در مورد عوارض آن, به مصرف کنندگانی که برای اهداف ورزشی یا بدنسازی از آن استفاده می کنند, مبالغه نشود؛ ولی حتما تاکید شود نگرش اشتباه آسیب ناپذیری شخصی برای عوارض جانبی آن, مطمئنا گمراه کننده است.

دیانابول - دانابول بالکان
دیانابول بالکان فارما

4.  آیا دیانابول موثر است؟

تاکنون, تحقیقات زیادی روی این محصول انجام شده است. بر اساس نتایج بعضی از این مطالعات تحقیقی, متاندینون برای بدنسازان و ورزشکاران خوب تعلیم دیده, نتایج عالی به بار آورده است.

مکس استارز  18 نکته درباره قرص اکساندرولون (آناوار)

مطالعه چاپ شده در ژورنال انگلیسی طب ورزشی بیان میکند که مصرف این دارو می تواند به وزنه برداران و ورزشکاران با تجربه, در بهبود کارایی و ترکیب بدنی کمک کند. اثرات  مثبت دارو اگرچه چشمگیر بوده است, ولی بعضی عوارض جانبی جدی از جمله افزایش وزن زیاد, مسائل گوارشی  و مشکلات روانی نیز همراه با مصرف دارو گزارش شده است.

با توجه به اوصافی که ذکر شد, اکنون باید پرسید آیا واقعا دارو موثر است؟  باید گفت که می توانست باشد, ولی مثل اینکه ارزش عوارض جانبی ایجاد شده را ندارد. لازم به یادآوری نیست که این دارو بیشتر (اگر نگوییم منحصرا) روی ورزشکاران تعلیم دیده آزمایش شده است.  به نظر می رسد که مبتدیان باید به جای آن, از یک جانشین طبیعی و بی خطر استفاده کنند.

5. جزئیاتی درباره دیانابول و کاهش وزن

هیچ سند واقعی برای تسریع کاهش وزن و اثرات چربی سوزی سریع دیانابول روی بدن وجود ندارد و در حقیقت, به نظر می رسد که موضوع کاملا برعکس باشد.

دیانابول, باعث نگه داری پتاسیم و نیتروژن  در بدن می شود که نهایتا, به احتباس آب در بدن می انجامد. به این ترتیب باعث افزایش وزن توده بدنی در حین و بعد از مصرف می شود.

نتایج یک مطالعه چاپ شده در مجله انگلیسی طب ورزشی بیان می کند که مصرف متاندینون بطور مشخصی باعث افزایش وزن بدن شده و بعد از توقف مصرف این استروئید,  وزن شرکت کنندگان به وضع طبیعی خود بازگشته است.

مطالعات دیگری نیز وجود دارد که بی تاثیر بودن دیانابول را در کاهش وزن تایید میکند. از جمله, نتایج یک بررسی چاپ شده در ژورنال بین المللی طب ورزشی, که روی یک بدنساز انجام شده بود, نشان داد که بعد از یک سال مصرف تستوسترون و داروی آنابولیک متاندینون, وزن بدن ورزشکار, از 83 به 90 کیلوگرم رسیده است.

مطالعه دیگری که در سال 1984 در مجله Acta Physiologica Scandinavica  چاپ شده نیز نشان داد که مصرف داروهای آنابولیک و آندروژنیک توسط چند ورزشکار مورد بررسی, اگرچه, باعث افزایش قدرت و عملکرد جسمانی شده, اما, منافعی شبیه چربی سوزی مستقیم یا کاهش وزن, ایجاد نکرده است. در حقیقت, بیشتر افراد شرکت کننده افزایشی در وزن, عضله سازی و افزایش کلی در توده بدنی را تجربه کردند.

دیانابول - متاندینون
فواید قرص دیانابول (متاندینون)

6. منافع و نتایج دیانابول

منافع

اظهار نظرهای زیادی درباره منافع گسترده و زیاد این دارو وجود دارد. خیلی ها اظهار می کنند که دیانابول به افزایش کارایی جسمی کمک می کند و بعضی در مورد اثرات افزایش قدرت آن صحبت می کنند. حتی فواید آن در مورد کمک به ریکاوری و عضله سازی نیز مورد بحث است.

نتایج مطالعه ای که در سال 1976  انجام و در مجله لانست چاپ شده, نشان داده که مصرف داروی دیانابول توسط 11  ورزشکار تعلیم دیده, باعث افزایش چشمگیری در استقامت و قدرت, در دوره تمرین شده است.

مطالعه دیگری که در سال 1981 انجام و در مجله علوم کلینیکی چاپ شده نیز اثرات جسمانی دارو را مخصوصا در ورزشکاران تایید کرده است. متاندینون با افزایش پتاسیم, نیتروژن و نگهداری آب در بدن, قاعدتا می بایست به پیشبرد رشد توده ماهیچه کمک کند ولی, دست آخر, باعث افزایش وزن زیاد نه با بافت ماهیچه بلکه با مایعات شد.

در اینجا لیستی از فواید ادعا شده و ثابت شده دیانابول به شما عرضه می شود:

 • بهبود عملکرد فیزیکی
 • مقاومت و استقامت بیشتر
 • بهبود رشد ماهیچه
 • توده عضلانی بیشتر
 • کاهش چربی (اثر ثانویه)
 • نگهداری بهتر نیتروژن و پتاسیم
 • تمرکز و راندن بهتر
 • افزایش تستوسترون

البته, این اثرات می تواند بسته به دوز و نوع محصول, تغییر کند, پس این لیست, بیشتر یک راهنمای کلی  برای منافع احتمالی است تا هر چیز دیگر.

7. عوارض جانبی دیانابول

 

داروهای استروئیدی مثل دیانابول, بدون شک دارای عوارضی جانبی روی بدن, و احتمالا روی مغز هستند. وقتی صحبت از عوارض جانبی داروهای آنابولیک به میان می آید, دیانابول, بیشتر به چشم می آید. عوارض جانبی احتمالی مصرف این دارو عبارتند از:

 • افزایش تولید استروژن و مشکلات استروژنیک
 • بروز مشخصات زنانه در مردان
 • بروز مشخصات مردانه در زنان
 • بزرگ شدن پستان در مردان (Gynecomastia)
 • احتباس آب در بدن
 • کاهش عضله
 • آکنه

عوارض روانی نیز وجود دارد مثل خوی تهاجمی, اضطراب, افسردگی, افکار خودکشی, بیخوابی و بیشتر. سایر عوارض عبارتند از:

 • نفخ
 • قرمزی پوست
 • افزایش وزن غیر طبیعی
 • مشکلات معده

علیرغم اینکه دیانابول به مشکلات یائسگی در زنان کمک کرده است, ولی مصرف آن, می تواند باعث ایجاد بی نظمی در سیکل قاعدگی شود. همچنین, بر اساس یک مطالعه چاپ شده در مجله بریتیش مدیکال, این دارو در در مردان,  معمولا مشکل ریزش مو ایجاد میکند.

رمان نویس معروف, کرگ دیویدسون (Craig Davidson), تجربه ای را که شخصا از مصرف دارو کسب کرده, با نوشتن, مستند نموده است. دیویدسون برای 16 هفته دیانابول را مصرف کرد و اعتراف کرد که نتایج باور نکردنی در کارایی, قدرت, ترکیب بدنی, و ظرفیت مغزی در حین تمرین بدست آورده است. با این حال, علیرغم این منافع عالی, او اذعان کرد که مصرف دارو واقعا برایش ایجاد مشکل کرده و او را با عوارضی از قبیل بی خوابی, تیر کشیدن اعضا, مشکلات کبدی و بیشتر روبرو نموده است.

مکس استارز  هر آنچه که باید در مورد وینسترول (استانازول) بدانید
 قرص دیانابول
قبل و بعد مصرف 4 هفته ای قرص دیانابول

8. طرز مصرف دیانابول

دیانابول یکی از سریع الاثر ترین داروهای آنابولیک موجود در بازار است. بیشتر بدنسازان تمایل دارند حتی یک هفته قبل از شروع چرخه های استروئید شان از آن استفاده کنند تا بتوانند بهتر آماده شوند. البته گروهی نیز ممکن است برای پیشبرد قدرت و کارایی در حین تمرینات, برای یک سال, از آن استفاده میکنند.

این دارو, هر زمانی می تواند مصرف شود, ولی دریافت روزانه آن, باید از حداقل 10 میلی گرم (Danabol DS), تا حداکثر 50 میلی گرم باشد. مصرف کمتر ممکن است نتیجه ای ایجاد نکند و مصرف بیشتر ممکن است فرد را با عوارض جدی روبرو کند.

مبتدیان

آن دسته از افرادی که مصرف استروئیدهای آنابولیک را به تازگی شروع نموده اند, باید از دوز 10 تا 25 میلی گرم در روز شروع کنند. دوز دیانابول برای بدنسازان از 40 تا 50 میلی گرم در روز متغیر است.

9. هشدارها

از آنجا که مصرف دیانابول با واکنشهای منفی و عوارض جانبی خطرناک زیادی همراه بوده است, افرادی که مایل به خرید و استفاده از آن هستند, باید به هشدارهای مربوط به آن, توجه کنند.

ورزشکاران

ورزشکاران المپیک و سایر افرادی که در سطح بین المللی ورزش می کنند, باید از مصرف این دارو اجتناب کنند. هنوز تایید نشده است که این دارو بتواند بهبود فیزیکی ایجاد کند و هیچ سازمان یا تشکیلات رسمی ورزشی در دنیا نیز, مصرف این نوع دارو را به عنوان یک دارو برای ورزشکاران توصیه نکرده است.

کودکان

در صورت نیاز به مصرف, کودکان باید دارو را حداکثر برای یک ماه مصرف کنند و سپس, قبل از شروع دوباره, یک وقفه یک تا دو ماهه در مصرف ایجاد کنند. این توصیه به دلیل احتمال زیاد وجود سمیت و آسیب های بعدی آن به رشد و متابولیسم آنهاست. به علاوه, در صورت بروز علائمی از قبیل کلفت شدن صدا, آکنه, بزرگی کلیتوریس یا بالا رفتن چربی ها و کلسترول, باید مصرف را بلافاصله قطع نمود.

در بارداری

سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA), مصرف دارو را در بارداری تایید نکرده است. شواهد موجود, نشان می دهد که مصرف دیانابول در حین بارداری عوارضی دارد که به مراتب از هر مزیتی که ممکن است ایجاد کند, بیشتر است.

10. دیانابول و مسائل قانونی

تاکنون هیچ دادخواست قانونی در مقابل دیانابول, نه علیه شرکت سازنده و نه علیه  فروشندگان دارو, وجود نداشته است. با این حال, خرید قانونی دیانابول در بعضی کشورها, از جمله آمریکا تقریبا غیر ممکن است. چون همه داروهای آنابولیک مانند متاندینون و سایر محصولات مشابه,  به دلیل شانس بالای عوارض جانبی, بر اساس قوانین FDA  از بازار جمع شده است.

سازمان FDA در سال 2016,  اظهار نموده است که هر داروی ساختگی آنابولیک یا آندروژنیک مشابه تستوسترون, می تواند عوارضی در بدن مصرف کننده ایجاد کند. به علاوه, در بیانیه مربوط به Anabolic Steroids Control Act) در 1999 , عنوان شده که این قبیل داروها می توانند سبب بروز مشکلاتی شبیه خشونت و پرخاشگری, افسردگی, ناباروری مردان, کاهش اشتها, نارسایی قلبی, کاهش لیبیدو (تمایلات جنسی), و خیلی بیشتر شود.

دانستن همه اینها, به ما کمک نمی کند که هیچ احساس بهتری درباره دیانابول داشته باشیم و دوباره تاکید می کنیم که به نظر می رسد بهتر است در جستجوی گزینه های جایگزین بهتری برای آن باشیم.

11. جایگزین های دیانابول

دیانابول (Danabol DS) و اغلب محصولات مشابه آن, دقیقا چیزی نیستند که مردم می خواهند. برای افرادی که در جستجوی یک محصول موثر مشابه, که به راحتی در بازار یافت شود, ولی بدون عارضه یا کم عارضه باشد, جایگزین های زیر معرفی می شوند:

 قرص دیانابول
تست بوستر ها بهترین جایگزین قانونی برای قرص دیانابول می باشند
Marine Muscle Drill Master

یکی از جایگزین های قانونی دیانابول است که با همان فواید ولی بدون عوارض جانبی آن کار میکند. این محصول  با کمک به افزایش جریان نیتروژن و اکسیژن درون ماهیچه ها, باعث بهبود استقامت و تقویت توده عضلانی می شود.

Crazybulk D-Max

با داشتن پروتئین, بیشتر از دیانابول به غنای ماهیچه ها کمک میکند و بعضی از فواید آن را نیز دارد. این محصول, با پیشبرد سنتز بعضی پروتئین های ماهیچه ای, در کل, کارایی و توده عضلانی را افزایش می دهد.

D-Bal Max

از کمپلکس آمینو اسیدهای شاخه دار (BCAA),  پروتئین وی (Whey Protein) و هیدروکسی اکدیسترون ساخته شده است. گفته می شود محصولی کارآمد و بدون عوارض جانبی خطرناک بوده, باعث کاهش سطح سروتونین, بهبود سنتز پروتئین , افزایش ATP , و کمک به لاغری می شود.

سایر جایگزین ها

سایر جایگزین های دیانابول عبارتند از:

 • Andro400
 • Noxitril
 • High T
 • Mancore

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!