سارم ها

لیگاندرول چیست ؟ 18 نکته در مورد لیگاندرول

 

لیگاندرول, که بیشتر به عنوان LGD-4033 شناخته می شود, یک مدولاتور (تعدیل کننده) انتخابی گیرنده آندروژن است که هم در بدنسازی و تناسب اندام و هم در پزشکی کاربرد دارد. این داروی ساختگی به فرم قرص, پودر و شربت در بازار موجود است و گفته می شود که برای درمان وضعیت هایی مانند افت عضلانی و بعضی عوارض ناشی از پیری کاربرد دارد. این نوشته, نگاه عمیقی به جنبه های مختلف لیگاندرول از جمله, ترکیبات سازنده, عوارض جانبی, تحقیقات کلینیکی مرتبط و کیفیت ارائه خدمات به مشتریان می اندازد و به افزایش اطلاعات شما درباره آن کمک میکند.

1. لیگاندرول چیست؟

از زمانی که شما به دنیا می آیید تا حدود 30 سالگی, عضلات شما بزرگتر و قویتر می شوند. ولی در حوالی دهه 30 , افت عضله و کاهش عملکرد آن شروع می شود. این وضعیت به سارکوپنی (sarcopenia) معروف است. افرادی که از نظر فیزیکی غیر فعال هستند می توانند 3% تا 5% عضلات خود را در هر دهه بعد از 30 سالگی از دست بدهند. ولی, حتی اگر شما فعال باشید نیز, مقداری افت عضلانی خواهید داشت.

بعضی از ورزشکاران از استروئیدها برای عضله سازی استفاده می کنند. ولی, با گذشت زمان همه به عوارض جانبی مصرف استروئید ها پی برده و در جستجوی جایگزین هایی برای آنها برآمده اند.

داروی لیگاندرول که در فرم های قرص و کپسول و شربت تهیه می شود, میتواند جایگزین خوبی برای داروهای استروئیدی باشد و بدنسازان برای کمک به عضله سازی در حین تمرینات باشگاهی, از آن استفاده می کنند. بر اساس گزارش OxfordAcademic, بعضی از ورزشکاران مشهور نیز برای ساختن توده عضلانی بیشتر, از این دارو استفاده کرده اند.

2. شرکت سازنده مکمل لیگاندرول

لیگاندرول, توسط شرکت لیگاند فارماسیوتیکال (Ligand Pharmaceutical) اختراع شده است. اگرچه, این دارو هنوز توسط شرکت وایکینگ تراپیوتیکس (Viking Therapeutics), تحت آزمایشات کلینیکی قرار دارد, ولی, برای استفاده در بازار موجود است.

تا کنون, دو فاز از آزمایشات کلینیکی مربوط به لیگاندرول انجام شده است. در فاز اول, 76 مرد بالغ لیگاندرول را در یک دوره 21 روزه مصرف کردند. نتایج این آزمایش نشان داد که در توده عضلانی افزایشی اتفاق افتاده و هیچ عارضه جانبی نیز مشاهده نشده است. فاز دوم, در دست اجراست و در این فاز, دارو  به بیمارانی که در مرحله ریکاوری شکستگی استخوان لگن هستند تجویز می شود تا افزایش احتمالی توده استخوانی که منجر به بهبودی می شود, در آنها مشاهده شود.

3.اطلاعات مختصری درباره شرکت وایکینگ تراپیوتیکس

 

 • سال تاسیس: 2012
 • مرکز مدیریت: کالیفرنیا, ایالات متحده
 • رئیس و مدیر عامل: برایان لین(Brian Lain), D.
 • مدیر مالی: میشل مورنئو (Michael Morneau)
 • روابط عمومی: ماتیو دبلیو فوئر (Matthew W. Foehr)

4.لیگاندرول چه میکند؟

همانطور که لباسهای جین ما در اثر پوشیدن و شستشوی مکرر دچار فرسودگی می شوند, ماهیچه ها, استخوان ها و سایر بافت های بدن ما نیز در اثر فشار کار سال های متمادی, شروع به فرسوده شدن می کنند. این فرسایش باعث ساییدگی, پارگی و شکستگی در اثر آسیب های جزیی می شود و ماهیچه ها و استخوان ها را که برای حفظ کیفیت زندگی ضروری هستند, دچار بحران میکند.

در بدن ما دو نوع مسیر متابولیکی وجود دارد:

 • مسیر متابولیکی آنابولیک: در این مسیر, ساختارهای مولکولی تجزیه می شوند و به واحدهای کوچکتری تقسیم می شوند که بعدا یا به عنوان سوخت و یا در ساختن مولکول های دیگر مورد استفاده قرار می گیرند.
 • مسیر متابولیکی کاتابولیک: در این مسیر, با اتصال واحدهای کوچک تر به یکدیگر, مولکول های بافت ها ساخته می شوند. بنابراین, ساختن بافت ها و اعضایی نظیر توده ماهیچه و استخوان های متراکم, از طریق فرایندهای آنابولیک صورت میگیرد.

هورمون تستوسترون در بدن, با تقویت مسیرهای آنابولیک, باعث افزایش ماهیچه و تراکم استخوان می شود. به این دلیل, ورزشکاران از مکمل های تستوسترون  به منظور تقویت عضلانی استفاده می کنند. ولی محبوبیت تستوسترون و سایر استروئیدها به دلیل ایجاد عوارض جانبی, کمتر شده و همه در جستجوی جایگزین های مناسب برای آنها هستند.

داروی  لیگاندرول (LGD-4033), یک داروی خوراکی غیر استروئیدی است که به عضله سازی و فعالیت استخوان ها کمک میکند و می تواند جایگزین خوبی برای تستوسترون و سایر داروهای استروئیدی باشد. البته باید گفت که پشتیبانی علمی کافی برای اثرات مثبت این دارو موجود نیست و در حال حاضر, فقط یک مطالعه تحقیقی چاپ شده در این مورد وجود دارد.

5. SARM ها

ترکیبات SARM, تعدیل کننده های انتخابی گیرنده آندروژن (Selective Androgen Receptor Modulators) هستند. این ترکیبات, بر روی گیرنده استروژن عمل می کنند و ویژگی‌ آنها این است که عملکردشان در بافت‌های مختلف, متفاوت است. یعنی می توانند در بعضی بافت ها نقش مهارکنندگی و در بعضی, نقش تحریک کنندگی داشته باشند.

لیگاندرول در زمره SARM ها قرار دارد و قادر به ساختن و بازسازی عضلانی است. البته SARM های دیگری نیز در صنعت داروسازی ساخته و مورد استفاده قرار می گیرند که در اینجا به بعضی از مهمترین آنها اشاره شده است:

Ostarine

یک SARM است که بر اساس اظهارات  USADA (آژانس ضد دوپینگ ایالات متحده), برای استفاده انسان در ایالات متحده یا هیچ کشور دیگری تایید نشده است.

Andarine (S4)

یک SARM دیگر, که بنا به اظهارات منعکس شده در سایت Steroid.com, برخلاف سایر ترکیبات آندروژنیک که بیشتر روی اعضای تولید مثلی تمرکز می کنند, تمرکز آن بر استخوان و ماهیچه است.

Ibutamoren (MK-677)

این SARM, به پیشبرد ترشح هورمون رشد و تقویت عامل رشد شبه انسولین کمک میکند و اغلب از آن, به عنوان یک عنصر آنابولیک برای کمک به افزایش توده ماهیچه و جبران کمبود پروتئین غذایی استفاده می شود.

6. آیا لیگاندرول موثر است؟

لیگاندرول به دلیل نقش موثری که برای یک ورزشکار مشهور داشته, در مرکز توجه قرار گرفته است. اگر ورزشکاران حرفه ای و مشهور از آن استفاده میکنند و نتیجه می گیرند, می توان فرض کرد که لیگاندرول واقعا ترکیب موثری باشد.

7. فواید ادعا شده برای لیگاندرول

لیگاندرول (LGD-4033), یک گیرنده آندروژن است و تصور می رود که هیچ افزودنی شیمیایی نداشته باشد. بنابر این انتظار می رود بطور موثری کار کند. بیایید با  نگاهی بیندازیم به بعضی از فوایدی که در مورد لیگاندرول به آنها اشاره شده است:

· تقویت توده ماهیچه

تقویت عضلات, یکی از معمولی ترین استفاده های این داروست.  بسیاری از مردم, به دلایل مختلف, از سایز بدن خود راضی نیستند , بعضی نیز, مایلند کارایی ورزشی خود را افزایش دهند. بعضی دیگر تلاش می کنند توده عضلانی خود را تقویت کنند. همه این افراد ابتدا به سراغ رژیم غذایی و ورزش می روند. ولی به دلایلی, از جمله دلایل ژنتیکی, تا حدی که مورد نظر آنهاست, پیشرفت نمی کنند. از این رو به سوی مکمل هایی مانند لیگاندرول روی می آورند تا توده عضلانی خود را تقویت و نتایج مورد نظرشان را دریافت کنند.

ورزشکارانی که به این منظور لیگاندرول (LGD) را مصرف کرده اند, گزارش کرده اند که مصرف مکمل انتظاراتشان را برآورده ساخته است.

بعضی ادعا می کنند که مصرف لیگاندرول به افزایش سطح تستوسترون در بدن کمک میکند و در نتیجه بدن را قادر می سازد که مقدار زیادی چربی بسوزاند که این خود, منجر به کاهش وزن می شود. اگرچه, باید اضافه کرد که حتی با سوختن چربی, افزایشی در توده ماهیچه ای ایجاد می شود که وزن بدن را زیادتر میکند.

بسیاری از شرکت های سازنده, مکمل لیگاندرول را با سایر ترکیبات متصل می کنند. ترکیباتی که می توان آنها را همراه با لیگاندرول به کار برد عبارتند از:

 • کلروفیتوم بوری ویلیانوم (Chlorophytum Borivilianum): ترشح هورمون رشد (GH) را زیاد میکند.
 • ویتامین B12: متابولیسم را افزایش می دهد.
 • موکونا پرورینس (Mucuna Pruriens): تمرکز ذهنی و لیبیدو را بهبود می بخشد.
 • ویتامین D: برای افزایش کارایی فیزیکی و ارتقاء کاهش وزن ضروری است.
 • ویتامین B: برای سلامت کبد با کاهش سمیت آن و تقویت سطح انرژی ضروری است.

با این حال, باید توجه داشت که این دارو هنوز دارای تاییدیه سازمان غذا و دارو (FDA) نیست و نباید تصور کرد که لیگاندرول بتواند از بیماری خاصی  پیشگیری یا آن را درمان کند.

· کمک به پیشگیری از کاککسیا بدن (Cachexia)

به دلیل خواص فرم دادن به استخوان و ماهیچه, لیگاندرول از بروز کاشکسی (کاهش وزن و لاغری مفرط), جلوگیری و به بیماران کمک میکند تا توده بدنی سالمی داشته باشند.

8. عوارض جانبی لیگاندرول

اگرچه دارو 100% عاری از مواد شیمیایی است, هنوز بعضی از عوارض جانبی را به آن نسبت می دهند. عوارض جانبی احتمالی لیگاندرول عبارتند از:

 • تحقیقات نشان داده اند که مصرف این دارو باعث مهار وابسته به دوز تولید تستوسترون در بدن می شود. به این دلیل است که استفاده کنندگان از لیگاندرول (LGD) باید چیز دیگری برای کمک به بازسازی سطح طبیعی تستوسترون مصرف کنند.
 • به دلیل فقدان وجود تحقیقات کافی برای این مکمل, عوارض جانبی دیگری گزارش نشده است. با این حال, بعضی از استفاده کنندگان ادعا کرده اند که دچار سردرد, خشکی دهان, تهوع و استفراغ شده اند.
بهترین مارک لیگاندرول
لیگاندرول شرکت provenpeptides دارای بازخورد بسیار مثبت از طرف خریداران و مصرف کنندگان می باشد.

9. دوز لیگاندرول

هنوز شواهد علمی کافی برای مصرف این دارو موجود نیست و بسیاری از مطالبی که به آن نسبت داده می شود, در حد گمانه زنی است.

بنابراین هنوز برای این مکمل, هیچ دوز اختصاصی معرفی نشده است.  مصرف دوزهای به کوچکی 1 میلی گرم در روز اثرات مشخصی ایجاد کرده است. کپسول هایی که تاکنون در بازار موجودند, تا 10 میلی گرمی هستند. شاید این موضوع, بیان میکند که مصرف دارو باید یک روش افزایش تدریجی داشته باشد.

شما می توانید دارو را با دوز کم شروع کنید. بعد از مدتی, اگر هیچ عوارض جانبی دیده نشد, می توانید دوز را افزایش دهید. همیشه محتاط باشید. مصرف دارو را بدون تجویز پزشک شروع نکنید.

10. مزایا و معایب لیگاندرول

مزایا

 • افزایش توده عضلانی
 • غیر استروئیدی بودن

معایب

 • آشفتگی دید
 • احتمال بروز خستگی
 • احتمال مهار هورمون های بیضه
 • احتمال کاهش لیبیدو

11 . خرید لیگاندرول

لیگاندرول دارویی است که احتیاج به نسخه ندارد و شما می توانید آن را به راحتی از پیشخوان داروخانه ها و فروشگاه های مرتبط خریداری کنید. این دارو, فروش آنلاین نیز دارد.

یکی از انواع این دارو که از سوی مصرف کنندگان اظهار نظرهای مثبتی دریافت کرده است, Proven Peptides است.

قیمت این محصول در فروشگاه های آنلاین از 30 تا 130 دلار متغیر است. تفاوت قیمت می تواند به دلیل مقدار ترکیب موثر, فرم دارو, یا حتی کیفیت آن باشد.

کپسول لیگاندرول در برابر شربت لیگاندرول

بسیاری از مردم, در صورتی که موجود باشد, فرم مایع دارو را انتخاب می کنند.  چون مصرف مایعات آسانتر است و بلع آن نیز از قرص و کپسول راحت تر است.

البت, وقتی صحبت از SARM ها می شود, به دلایل زیر, فرم کپسول آنها بیشتر از فرم مایعات توصیه می شود:

 • کپسول ها و قرص ها سخت, جامد و فشرده هستند. یعنی تا زمانی که حل نشده اند از محتویات قرص نگهداری می شود. ولی, فرم مایع اینطور نیست.
 • احتمال دارد که مایعات, بخشی از اجزاء خود را به دلیل تبخیر, کریستالیزه شدن, یا جدا شدن از دست بدهند. بنابراین کارایی کپسول ها و قرص ها بیشتر است و بیشتر ترکیب موجود در دارو را به شما می رسانند.
 • کپسول های SARM با عمل تجزیه ای اسید معده مخالفت میکنند. یعنی که وقتی وارد معده می شوند, شیره های گوارشی آنها را تخریب نمی کنند و با غذا مخلوط نمی شوند. ولی انواع مایع SARM, در معده با غذا مخلوط می شوند و بنابراین جذب آنها به درون خون آنقدر زیاد نخواهد بود.
 • بیشتر مایعات SARM, برای از بین بردن بو و مزه ترکیبات دارو دارای شکر و طعم اضافی هستند. این افزودنی ها با کارایی ترکیبات دارو تداخل میکند. مزه شیرین همچنین یک دلیل محتمل برای مصرف بیش از حد دارو ست و این خیلی خطرناک است.

11. لیگاندرول و بدنسازی

لیگاندرول به عنوان ترکیبی شناخته شده است که در مراحل زیر در بدنسازی, به ورزشکاران کمک میکند:

 • حجم دهی : در این مرحله توده بدنی ورزشکار با مصرف کالری بیشتر از حد نیاز, شروع به بزرگ شدن میکند. این بزرگ شدن, هم مربوط به توده عضلانی و هم توده غیر عضلانی است.

Recomposition: در این مرحله, در خلال تمرینات شدید, کالری های اضافی تبدیل به ماهیچه می شوند و در عین حال, چربیها سوخته و از بین میروند. این مرحله, سخت ترین و مورد انتظار ترین مرحله در بدنسازی است. در این مرحله, ورزشکار می تواند انتخاب کند که فشار فیزیکی و ورزش را در کدام قسمت بدن اعمال کند تا شکل مورد نظر ایجاد شود.

 • Cutting: در مرحله Cutting ورزشکار تلاش می کند چربی بدن را کاهش دهد, و در عین حال, تا آنجا که ممکن است عضلات را نگهداری کند. البته کاهش کالری دریافتی بطور ساده این کار را میکند ولی لازم است فعالیت فیزیکی مانند برداشتن وزنه ادامه پیدا کند.

مکمل لیگاندرول (LGD-4033) ادعا میکند که از طریق کمک به توده سازی (bulking), کاهش چربی (cutting) و recomposition  (عضله سازی), به مصرف کنندگان سود می رساند.

12. لیگاندرول در برابر استارین (Ostarine)

لیگاندرول, ادعا میکند که در کمک به بدنسازان, بی نظیر است و در مقایسه با سایر SARM ها و استروئیدها, عضله سازی را به شکل بسیار تمیز انجام می دهد. لیگاندرول, در حین شکل گیری ماهیچه,  قدرت عضله را که خیلی حیاتی است, افزایش می دهد. با این حال, مکمل استارین, در مرحله cutting, کارایی بیشتری دارد و به فرد مصرف کننده کمک میکند تا همه ماهیچه ها را در این مرحله که کالری تقلیل پیدا میکند, حفظ کند.

بر اساس اظهارات سایت MorePlatesMoreDates, هر دوی استارین و لیگاندرول یک اثر سرکوب کننده بر تولید تستوسترون دارند. اگرچه این اثر دراز مدت نیست, ولی وجود دارد. با این حال, قدرت مهار استارین کمتر از لیگاندرول است. پس, عاقلانه تر است که در شروع, از استارین استفاده شود و سپس آرام آرام به سمت مصرف لیگاندرول برویم یا در این مورد با پزشک مشورت کنیم.

13.مسدود کننده های استروژن

از آنجا که تستوسترون پیش ساز استروژن است و اضافی آن در بدن, تبدیل به استروژن می شود, بعضی از بدنسازان, برای مقابله با اثر استروژنیک سطح بالای تستوسترون در بدن, از مسدود کننده های استروژن استفاده می کنند.

مسدود کننده های استروژن, ترکیبات شیمیایی هستند که اعمال استروژن را سد می کنند. آنها کاربردهای مختلفی دارند و عمل خود را از مسیرهای گوناگونی انجام می دهند. آنها انواع مختلفی دارند:

 • ممانعت کننده های آنزیم آروماتاز (Aromatase): شامل فورمستان (formestane), تستولاکتون (testolactone) و ووروزول (vorozole), تولید استروژن را سد می کنند.
 • مدولاتورهای گیرنده استروژن: شامل آرزوکسیفن (arzooxifene), کلومیفن (clomifene) و تاموکسیفن (tamoxifen), برای مهار کردن گیرنده های استروژن ساخته می شوند.

از آنجا که مکمل لیگاندرول تستوسترون را افزایش نمی دهد, در کنار آن به یک مسدود کننده قوی استروژن, مانند نولوادکس (Nolvadex), احتیاجی نیست. یک درمان پس چرخه ای پایدار مانند 17-دیون, آندروستا-3 یا 5-دی ان-7, برای این کار کافی است.

به علاوه, چون بجز سرکوب تستوسترون طبیعی تا یک درجه معین, در مورد سایر عوارض جانبی احتمالی لیگاندرول, اطلاعات زیادی در دست نیست به نظر می رسد, مصرف آن در کوتاه مدت, بی خطر باشد. از طرفی, حتی اگر مکمل لیگاندرول, عوارض جانبی کمتری از استروئید ها داشته باشد, این یک امر حیاتی است که تولید طبیعی تستوسترون به بدن بازگردانده شود.

14. پپتیدها برای کاهش وزن

پپتیدها معمولا برای ساختن عضلات, بهبود کارایی ورزشی و چربی سوزی توصیه می شوند. پپتیدها پروتئین های کوچکی هستند که از دو تا پنجاه آمینو اسید تشکیل می شوند. گروه آمین از یک آمینو اسید با گروه کربوکسیل از آمینو اسید دیگر پیوند برقرار می کنند و با حذف یک مولکول آب, یک پیوند پپتیدی ساخته می شود و پپتید شکل می گیرد.

پپتیدها, نسل جدیدی از محرک ها قلمداد می شوند که اساسا برای درمان کمبود هورمون رشد (GH) توسعه یافته اند سایر فواید آنها به شرح زیر است:

 • افزایش تولید تستوسترون
 • افزایش رشد ماهیچه و بافت آن
 • بهبود قدرت
 • بهبود اعضا و استخوان ها
 • نقش ضد التهابی و کمک به بهبود ریکاوری
 • از بین بردن درد
 • بهبود اکسیژن رسانی به ماهیچه
 • پشتیبانی درازمدت ماهیچه ها
 • دارای خواص آنتی کاتابولیک

آنچه در زیر می آید 5 نمونه از بهترین پپتید های کاهش وزن است:

GHRP-6

بر اساس آکسفورد آکادمیک (OxfordAcademic), این پپتید ترشح یک هورمون گوارشی به نام گرلین (Ghrelin) را تحریک می کند. هورمون گرلین, برای ایجاد دردهای ناشی از گرسنگی تولید می شود و هدف آن,  به دست آوردن ماهیچه و در عین حال, کمک به چربی سوزی است. این پپتید, به بهبود قدرت, ریکاوری, ترشح  HGH کمک میکند. تاثیر این پپتید, در ترشحات هورمون رشد در موقعیت های مختلف, در مطالعات گوناگون نشان داده شده است.

GHRP-2

پپتید GHRP-2, از طریق مخالفت با سوماتواستاتین ها (somatostatin),  تاثیر تحریکی ورزش را افزایش و/یا باعث افزایش ترشح اندوژن فاکتور آزاد کننده هورمون رشد یا  GHRH می شود. همچنین این ترکیب با همکاری  L-arginine در هنگام ورزش, ترشح هورمون رشد را در زنان و مردان تحریک میکند.

MOD-GRF (1-29)

این ترکیب که به عنوان CJC-1295 هم شناخته می شود, معمولا به منظور تقویت کارایی در باشگاه مورد استفاده قرار می گیرد. مصارف دیگر آن, کاهش چربی, رشد ماهیچه, بهبود علائم پیری و کمک به سلامت عمومی بدن است.

Ipamorelin

این ترکیب, ساخته شدن هورمون رشد خود بدن بطور طبیعی را تحریک میکند. وقتی که بطور مناسب مصرف شود, باعث افزایش قدرت, سلامت, و کاهش علائم پیری میشود. این پپتید برای افرادی که مایلند وزن بدن خود را کنترل کرده, عضله سازی کنند, موثر است. ترکیب Ipamorelin, با متصل شدن به گیرنده های معینی در سلولها, باعث تحریک پاسخ های اختصاصی می شود. سایر فواید این پپتید عبارتند از:

 • کمک به ساختن توده عضلانی
 • کمک به پیشبرد کاهش علائم پیری
 • تنظیم حرارت بدن
 • بهبود عملکرد جنسی
 • کمک به برطرف کردن درد
 • کمک به کاهش چربی بدن
 • کمک به ساختن قدرت ماهیچه
 • کمک به پیشبرد دانسیته و سختی ماهیچه
 • کمک به بهبود تولید تستوسترون
 • کمک به تولید قدرت استخوان
 • کمک به تقویت لیگامنت ها و بازسازی مفاصل
 • کمک به بهبود سلامت پوست
 • کمک به صاف کردن چروک ها
 • کمک به بازسازی احساس انرژی و سرزندگی
 • بهبود کیفیت خواب

HGH fragment 176-191

پپتید جی اچ فرگمنت بدون ایجاد هیچ عارضه جانبی, توانایی پایش چربی را دارد و بهتر از HGH عمل لیپولیز (شکستن چربی) را تحریک میکند. به علاوه, تشکیل اسیدهای چرب و سایر لیپیدها را متوقف میکند و احساس عصبیت را که در هنگام سرکوب گرسنگی ایجاد میشود و همراه با مصرف ترکیباتی مانند افدرین دیده می شود, ایجاد نمیکند.

دوز مصرف این پپتید برای حصول بهترین نتیجه, 500 میکروگرم در روز است. می توان این دوز را به دو قسمت تقسیم کرده, 250 میکروگرم آن را قبل از تمرینات صبحگاهی و 250 میکروگرم آن را قبل از خواب مصرف نمود.

15.لیگاندرول در بدن شما

لیگاندرول جهت افزایش کارایی و رشد عضله توسط بدنسازان, وزنه برداران, مدل ها, مردان قوی (strongmen) و سایر ورزشکاران استفاده می شود و به دلیل اینکه استروئیدی نیست, عوارض جانبی ناشی از مصرف استروئید هایی مانند تستوسترون را ایجاد نمیکند.

لیگاندرول وقتی برای اولین بار استفاده می شود, فورا هورمون ها را تحت تاثیر قرار می دهد و مصرف آن در کمتر از 21 روز, باعث به دست آوردن توده عضلانی می شود.

یک جنبه مهم لیگاندرول, نیمه عمر طولانی آن است. یعنی نصف دوز آن, بدن را طی 24 تا 36 ساعت اول و نیمه دیگر آن در 24 تا 36 ساعت بعدی بدن را ترک میکند. بنابراین, مصرف آن, فقط در دوز سفارش شده یا کمتر از آن, توصیه می شود.

16. لیگاندرول و رشد ماهیچه

ترکیبات مکملی که همراه لیگاندرول برای حمایت از رشد ماهیچه مناسب هستند عبارتند از:

کراتین

کراتین مولکولی است که بطور طبیعی در بدن ساخته می شود و برای ماهیچه ها و سایر بافت ها, انرژی فراهم می کند. کراتین, مصرف مکمل غذایی کراتین, میزان  ماهیچه ای آن را تا 40% فراتر از سطح طبیعی افزایش می دهد.

کراتین باعث افزایش ماهیچه و کارایی ورزشی می شود. کارایی بهتر در حال ورزش از قدرت بیشتر می آید که بعدا به افزایش بزرگتری در توده عضلانی منجر می شود. مکمل کراتین, همچنین محتوای آب را در سلول ماهیچه ای افزایش می دهد و وقتی سلول ماهیچه به آرامی ورم کند, علائمی ارسال میکند که باعث افزایش سطح هورمون های مربوط به رشد ماهیچه مانند IGF-1,  می شود. مصرف کراتین بطور باور نکردنی بی خطر است.

10مورد از بهترین مکمل های کراتین سال

مکمل های پروتئینی

انواع مختلفی از مکمل های پروتئینی موجود هستند. پروتئین وی (Whey Protein), پروتئین سویا, و کازئین, بعضی از متداول ترین و محبوب ترین مکمل های پروتئینی هستند. به علاوه, سایر مکمل های پروتئینی که دسترسی بیولوژیکی آنها میسر است, شامل پروتئین های ایزوله شده از گوشت گاو, مرغ, تخم مرغ و سایر منابع است. بر اساس نتایج تحقیقات انجام شده, دریافت پروتئین از مکمل هایی که پروتئین های آنها بطور بیولوژیکی در دسترس است, به آرامی باعث افزایش بافت ماهیچه در مصرف کنندگانی می شود که ورزش می کنند.

بهترین مکمل های پروتئین وی سال

افزایش دهندگان وزن

مکمل های افزایش دهنده وزن , محصولاتی هستند که به شما کمک می کنند کالری و پروتئین بیشتری به دست بیاورید. بطور معمول, مصرف کنندگانی که خواهان افزایش ماهیچه هستند, حتی با مصرف مقدار زیاد افزایش دهنده ها و کالری, متوجه می شوند که به دست آوردن توده عضلانی سخت است.

بتا آلانین

بتا آلانین  آمینو اسیدی است که می تواند کارایی ورزشی  را افزایش و خستگی را کاهش دهد. بتا آلانین همچنین, به افرادی که یک برنامه ورزشی را دنبال کمک میکنند, در افزایش توده عضلانی کمک میکند.

در مورد بتا آلانین بیشتر بدانید

آمینو اسیدهای شاخه دار

آمینو اسیدهای شاخه دار (BCAA), شامل سه آمینو اسید والین, ایزولوسین و لوسین هستند. این آمینو اسیدها در اغلب محصولات پروتئینی, مخصوصا آنهایی که از منشا حیوانی هستند,  مثل گوشت ماکیان, گوشت قرمز, لبنیات, تخم مرغ و ماهی یافت می شود. این آمینو اسید ها برای رشد ماهیچه حیاتی هستند و حدودا تا 40% آمینو اسید موجود در ماهیچه ها را تامین می کنند.

17. لیگاندرول و ترکیب با سایر داروها

لیگاندرول برای تاثیر آن در تولید توده عضلانی شناخته شده است. با این حال, این دارو وقتی با سایر داروها همراه شود می تواند نتایج بهتری ایجاد کند.

بسیاری از مصرف کنندگان اظهار میکنند که ترکیب لیگاندرول با آندارین (S4,Andarine), نتیجه بزرگتری در cutting و bulking ایجاد میکند. این تاثیر بطور همزمان و در یک زمان کوتاه ایجاد می شود.

برای بسته سه تایی پیشبرد cutting, می توان از S4, لیگاندرول و GW-501516 استفاده کرد. ترکیبات دیگری که همراه با لیگاندرول به پیشبرد bulking کمک میکنند, MK-677 و RAD-140 هستند.

PCT چیست؟

درمان پس چرخه ای یا PCT, عبارت از استفاده از ترکیبات معین, تغذیه و داروهای فارماسیوتیکال (بیشتر وقتها) برای کنترل تعادل هورمونی و استروژن و بازگرداندن بدن به حالت طبیعی آن بعد از فاز استروئید است. وقتی که SARM ها را مصرف می کنیم نیز, برای نگهداری عضله سازی, جلوگیری از تجمع چربی, حفظ قدرت عضلانی و حفظ انگیزه, به درمان PCT نیاز داریم.

درمان PCT, همچنین از احساس ناراحتی و خستگی ناشی از حضور استروئیدها در بدن, پیشگیری و به سلامت روانی فرد مصرف کننده, وقتی از چرخه استروئید خارج می شود, کمک میکند. درمان PCT به اندازه دوره مصرف مکمل طول می کشد. مثلا اگر مصرف مکمل هورمونی 12 هفته طول بکشد, مدت زمان PCT هم باید 12 هفته باشد.

درمان PCT مخصوصا پس از مصرف استروئیدها اهمیت دارد. چون در آن هنگام, مصرف استروئید خارجی باعث می شود که مهار تولید تستوسترون اندوژن (خود بدن) می شود. خیلی مهم است که بتوان آسیب بدنی آن را کاهش داد هر چند که کار مشکلی است.

18. حرف آخر در مورد لیگاندرول

آیا مایلید لیگاندرول را خریداری کنید؟ خوب, هم اظهار نظرهای مصرف کنندگان آن مثبت است و هم مقرون به صرفه به نظر می رسد. ولی ما در مورد آن نگرانیم.

لیگاندرول هنوز تحت آزمایشات کلینیکی قرار دارد و مدارک محکم علمی برای پشتیبانی آن موجود نیست.  به علاوه, بعضی از کاربران به عوارض جانبی مصرف آن اشاره کرده اند. پس خیلی حیاتی است که شما آن را خودسرانه و بدون نظر پزشک مصرف نکنید.

اگر تصمیم به خرید آن گرفتید, بهتر است از سایت هایی خرید کنید که از نظر کیفیت, مشروعیت و قانونی بودن به آنها اعتماد دارید.

اگر شما مایل به تقویت قدرت ماهیچه ها و افزایش سرزندگی خود هستید, پیشنهاد می کنیم از مکملی استفاده کنید که در مورد آن, هیچ گزارشی از عوارض جانبی وجود نداشته باشد و فرمول آن, پشتگرم به تحقیقات کلینیکی باشد.

لیگاندرول یا LGD-4033, توسط شرکت لیگاند فارماسیوتیکال (Ligand Pharmaceutical) ساخته شده و به عنوان مکمل تقویت عضلات توسط بدنسازان و سایر ورزشکاران مورد استفاده قرار می گیرد. داروی لیگاندرول, یک داروی نسبتا جدید بوده در حال حاضر تحت بررسی های کلینیکی است و بهتر است مصرف آن, با احتیاط انجام شود.

 

ترجمه : selfhacked.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!