مولتی ویتامین و سلامت عمومی

مولتی ویتامین انیمال پک یونیورسال نوتریشن

انیمال پک بهترین مولتی ویتامین ورزشی

انیمال پک در زمره مکمل های مولتی ویتامینی دسته بندی می شود و توسط شرکت معروف یونیورسال نوتریشن (Universal Nutrition), ساخته می شود. این مکمل مجموعه مفصلی از ترکیبات ویتامینی, آنتی اکسیدانی, آمینو اسیدها و آنزیم های هضمی را فراهم کرده و ادعای آن کمک به تقویت عضلانی و افزایش انرژی است.

قصد ما این است که, نگاه دقیق تری به مکمل انیمال پک بیندازیم, ترکیبات سازنده, عوارض جانبی, خدمات مصرف کنندگان و تحقیقات کلینیکی مرتبط با آن را بررسی کنیم و در نهایت با مرور اظهار نظرهای مصرف کنندگان و ارزیابی کلی, حرف آخر را در مورد آن بزنیم. با ما همراه شوید.

انیمال پک چیست؟

انیمال پک مولتی ویتامینی است که برای ورزشکاران طراحی شده است. بیشتر ترکیبات سازنده آن شبیه به سایر محصولات همان رده هستند. ولی وجود کمپلکس آمینو اسید, کمپلکس کارایی, کمپلکس آنتی اکسیدان و کمپلکس آنزیم های هضمی آن را از سایرین متمایز میکند.

انیمال پک یونیورسال نوتریشن دارای عنوان بهترین مولتی ویتامین سال
انیمال پک یونیورسال نوتریشن دارای عنوان بهترین مولتی ویتامین سال به صورت 5 سال پیاپی

ترکیبات عمده موجود در این مکمل عبارتند از:

 • ویتامین A
 • تیامین (ویتامین B1)
 • ویتامین C
 • ویتامین D
 • کرومیوم
 • عصاره هسته انگور

انیمال پک ادعا میکند که با فراهم کردن همه مواد مغذی مورد نیاز, به ساختن ماهیچه کمک میکند و انرژی را افزایش می دهد. قصد ما بررسی صحت این ادعاست.

تاریخچه مختصر انیمال پک

انیمال پک توسط شرکت آمریکایی تغذیه ورزشی, یونیورسال نوتریشن (Universal Nutrition) تولید و در آگوست 1993, وارد بازار مکمل های تناسب اندام شد. این محصول در فاصله سال های 2005 تا 2010, توسط BodyBuilding.com, به عنوان ” مولتی ویتامین سال” انتخاب می شد.

گفته می شود این مکمل ساخته شده تا با تکمیل رژیم غذایی ورزشکاران و بدنسازان, کمبودهای تغذیه ای آنها را برطرف کند. شرکت یونیورسال نوتریشن اعتقاد دارد که با تهیه فرم پودری انیمال پک, کارایی آن را افزایش داده است.

ادعاهای انیمال پک

انیمال پک ادعا میکند که حاوی آمینو اسیدهای ضروری است. آمینو اسیدها واحد ساختمانی پروتئین ها هستند, که برای جذب شدن باید ابتدا تجزیه شوند. یکی از این آمینو اسیدها ال آرژنین است که برای ساختن پروتئین و ایجاد ماهیچه ضروری است.

انیمال پک ادعا میکند که با افزودن کمپلکس آمینو اسیدی, توانمندی های زیر را در محصول خود ایجاد نموده است:

 • کمک به عضله سازی
 • کمک به ریکاوری
 • افزایش قدرت
 • افزایش انرژی

در ساختار انیمال پک, کرومیوم نیز موجود است و هر چند بر اساس اطلاعات انستیتوی ملی سلامت (NIH), کرومیوم برای بعضی از فوایدش خیلی خوب مورد بررسی قرار گرفته است, ولی باید گفت برای فرمول انیمال پک و مخلوط ترکیبات سازنده آن, پشتوانه علمی وجود ندارد. بنابراین, نمی توان گفت که این محصول آنطور که ادعا شده عمل میکند.

اجزاء سازنده انیمال پک

بعضی از مهم ترین ترکیبات سازنده این مکمل و اطلاعات مختصری در مورد جزئیات آنها در اینجا فراهم شده است:

آمینو اسیدها

آمینو اسیدها واحدهای سازنده پروتئین ها هستند. از آنجا که پروتئین از اجزاء اصلی ساختار عضلات است, پس مصرف آمینو اسیدها در افرادی که تمرین یا بدنسازی میکنند, تاثیر به سزایی دارد.

عصاره هسته انگور

بر اساس گزارش های مرکز ملی طب مکمل و جایگزین (NCCIH), عصاره هسته انگور می تواند فوایدی برای سلامت قلب داشته باشد. مجله انجمن رژیم درمانی آمریکا (American Dietetic Association) نیز به تحقیقاتی اشاره میکند که در آنها مصرف هسته انگور, بطور معنی داری ضربان قلب را پایین آورده ولی, تاثیری بر میزان چربی ها یا یا CRP (پروتئین واکنشیC    هنگام التهاب و ورم آزاد می شود), ندارد. البته باید گفت که در مورد این ترکیب, فقط تعداد اندکی مطالعات خوب کنترل شده در دست است و انجام مطالعات بزرگتر, با  دوزهای مختلف عصاره هسته انگور, در دوره های پیگیری طولانی تر, ضروری است.

کرومیوم

کرومیوم ترکیبی است که بارها مورد مطالعه قرار گرفته و نقش آن در تنظیم کاهش وزن, عضله سازی, سلامت قلب, و بسیاری فواید دیگر, مبنای علمی دارد. کرومیوم Trace element است یعنی یک ماده معدنی ضروری که مقدار خیلی کمی از آن برای سلامتی انسان لازم است.

ویتامین های D و  A

به نظر می رسد که این دو ویتامین در انجام یک عمل اساسی با هم مشارکت می کنند و آن, حفاظت استخوان است. پیداست که هرچه حجم توده عضلانی بیشتر باشد, به استخوان های محکم تری برای نگهداری آنها نیاز داریم. پس, وجود این دو ویتامین برای بدنسازان از ضروریات است.

جینسینگ

جینسینگ از یک گیاه همیشه سبز استخراج می شود و  و به بسیاری از چای ها, نوشابه های انرژی زا و مکمل های گیاهی اضافه می شود. متاسفانه, بدون وجود شواهد علمی برای فرمول انیمال پک, نمی توان گفت که آیا این محصول آنچه را که ادعا می کند انجام می دهد.

آیا انیمال پک موثر است؟

وجود آمینو اسید های شاخه دار (BCAA) در این مکمل, می تواند به بهبود استقامت بدنی و چربی سوزی در حین انجام فعالیت ورزشی کمک کند. به علاوه, آمینو اسیدهای شاخه دار, به عنوان عناصر مثبت در عضله سازی, ریکاوری بعد از تمرین, کنترل خستگی و بهبود ایمنی بدن شناخته شده اند.

مکس استارز  ویتامکس اسپرت مولتی ویتامین ورزشی ماسل تک

انیمال پک دارای ترکیبات گیاهی مانند Marian thistle (گیاه  خار مریم), جینسینگ و اینوزیتول (ویتامین ب-کمپلکس) و نیز, آنتی اکسیدان هایی مانند لیکوپن و آلفا لیپوئیک اسید (ALA) می باشد. مواد آنتی اکسیدانی حاضر در انیمال پک,  از بدن در برابر آسیب ناشی از رادیکال های آزاد حفاظت میکند. این رادیکال های آزاد وقتی که بدن در شرایط پر استرس قرار می گیرد مانند تمرینات ورزشی, تولید می شوند.

انیمال پک, همچنین, برای مصرف کنندگان, کمپلکسی از آنزیم های گوارشی فراهم میکند که به بهبود عملکرد دستگاه گوارش کمک میکنند.

البته بعضی از مصرف کنندگان, اظهار کرده اند که مصرف انیمال پک, آنها را به نتایجی که مورد نظرشان بوده نرسانیده است.

نتایج و منافع انیمال پک

در مورد ترکیبات سازنده مکمل نظیر ویتامین ها, مواد معدنی, عصاره میوه ها, کرومیوم, جینسینگ و سایر ترکیبات, مطالعات بسیار زیادی صورت گرفته است. ولی آنچه اهمیت دارد این است که آیا مخلوط این مواد با یکدیگر اثراتی را که سازندگان ادعا میکنند ایجاد میکند یا نه. متاسفانه تحقیقات علمی در پشت این فرمول وجود ندارد.

دانشگاه Maryland Medical Center به فواید ترکیبات به کار رفته در انیمال پک برای موارد زیر اشاره کرده است:

 • سلامت قلب
 • سلامت روانی
 • اختلالات نعوظ
 • و خیلی بیشتر

انیمال پک و کاهش وزن

انیمال پک مولتی ویتامینی است که ادعا دارد دارای پیشرفته ترین ترکیبات مورد نیاز  بدنسازان برای گرفتن نتیجه حداکثری از تمرینات است.

هر بسته آن, حاوی بیش از 50 ترکیب کلیدی از جمله, مواد معدنی, ویتامین ها, ال-آرژنین, افزایش دهنده های کارایی, عناصر لیپوتروپیک, آنزیم های هضمی و انرژی زاهای فوق العاده است. همه این ترکیبات برای کمک به عضله سازی و پشتیبانی از بدنسازان افزوده شده اند.

البته این مکمل, برای کاهش وزن یا چربی طراحی نشده است. هر چند, با توجه به افزایش مصرف کالری توسط ورزشکاران, آنها نیاز دارند مواد مغذی بیشتری که در کاهش وزن آنها موثر است نیز دریافت کنند.

آیا انیمال پک می تواند شما را چاق کند؟

هر سروینگ انیمال پک حاوی 40 کالری, 4 گرم کربوهیدرات(2 گرم فیبر غذایی) و 6 گرم پروتئین است. بنابراین, کالری دریافتی از آن, فرد را چاق نمیکند مگر اینکه, کسی در غذا خوردن افراط کند و کالری بیشتری آنچه بدن به آن نیاز دارد در طول روز دریافت کند.

افرادی که بطور منظم ورزش میکنند نباید درباره افزایش وزن در حین مصرف مکمل نگران باشند, ولی افراد بی تحرک, ممکن است در صورت دریافت مقدار زیاد مولتی ویتامین, دچار افزایش وزن شوند.

طرز استفاده از انیمال پک

عامل کلیدی برای نتیجه گرفتن, استفاده آن  بر اساس دستورالعمل است. در حالی که این بدیهی به نظر می آید, ولی مشکلی که اغلب در مورد مصرف مکمل ها وجود دارد این است که آنها به طرز درست استفاده نمی شوند.

یونیورسال نوتریشن پیشنهاد میکند که یک بسته از مکمل انیمال پک باید در وعده قبل از تمرین مصرف شود. مصرف آن باید حدود 30 دقیقه بعد از نزدیکترین وعده غذایی به تمرین باشد. اگرچه که ورزشکاران می توانند تا دو بسته در روز مصرف کنند, ولی این ضروری نیست.

عوارض جانبی احتمالی انیمال پک

از آنجا که ترکیبات متعددی در ساختن این مکمل به کار رفته است, احتمال بروز عوارض جانبی از طرف آن افزایش می یابد. حتی ویتامین ها بدون خطر نیستند. ویتامین های A و D محلول در چربی هستند, بنابراین مانند بعضی ویتامین های از طریق ادرار دفع نمی شوند و مصرف بیش از حد آنها باعث تجمع در بدن و ایجاد مسمومیت می شود. این مسئله می تواند باعث بروز عوارضی, غالبا در دستگاه گوارش شود.

ویتامین A

بر اساس Drugs.com, اگرچه ویتامین A فواید زیادی دارد, ولی مصرف بیش از حد نیاز آن باعث عوارض زیر می شود:

 • خونریزی از لثه یا زخم های ناحیه دهان
 • گیجی یا هیجان زدگی غیر طبیعی
 • اسهال
 • سرگیجه
 • دو بینی
 • سر درد
 • استفراغ

    تیامین

تیامین (یا ویتامین B1) در غذاهایی مانند غلات کامل, گوشت ها, مغزها, لوبیاها و نخود ها یافت می شود. عوارض مصرف این ویتامین عبارتند از:

 • درد ناحیه سینه
 • تنفس کوتاه
 • تهوع
 • عرق کردن
 • بثورات جلدی خفیف

    عصاره دانه انگور

اگرچه به نظر می رسد که این ترکیب نسبتا بی خطر باشد, ولی می تواند باعث عوارض جانبی زیر شود :

 • سر درد
 • سرگیجه
 • تهوع

ال-آرژنین

بنا به اظهارات مایوکلینیک این آمینو اسید برای اختلالات نعوظ بی خطر است. عوارض جانبی مصرف این ترکیب عبارت است از:

 • تهوع
 • اسهال
 • درد ناحیه شکم
 • نفخ
 • نقرس
 • التهاب مجاری هوایی
انیمال پک مولتی ویتامین یونیورسال نوتریشن
ترکیبات مولتی ویتامین انیمال پک در 11 قرص در هر پک قرار داده شده است.انیمال پک بهترین مولتی ویتامین برای ورزشکاران با تمرینات با شدت بالا می باشد

هشدارها

 • قبل از همه, این مکمل برای  افرادی که خواهان کاهش  وزن هستند,  مناسب نیست چون, عمل اصلی آن کمک به رشد ماهیچه و کارایی آن است.
 • هنگام انتخاب مکمل, برای اطمینان 100% از بی خطر بودن آن, بهتر است با یک پزشک مشورت کرد. چون فقط پزشک است که می تواند شرایط جسمانی فرد را ارزیابی و برآورد کند که آیا یک مکمل برای سلامتی مناسب است یا نیست.
 • مصرف مکمل برای زنان باردار و شیرده ممنوع است.
 • دربعضی شرایط ممکن است مصرف دارو ایجاد سردرد, درد معده و واکنش های آلرژیک کند.
مکس استارز  تزریق نوروبیون یا ب کمپلکس چه فواید و عوارضی دارد ؟

دادخواست ها

ما دوست داریم ببینیم شرکت های سازنده مکمل هیچ مشکل قانونی نداشته, به خوبی شهرت داشته باشند. ولی همیشه اینطور نیست. بر اساس گزارش Top Class Actions reports, در سال 2016 , یک حکم ایالتی بر علیه شرکت تولید کننده انیمال پک صادر شد. بر اساس دادخواست صادر شده, ادعای انیمال پک (ساخته شده توسط یونیورسال نوتریشن) مبنی بر ساخته شدن همه ترکیبات در ایالات متحده, خلاف واقعیت بوده و در ساخت این مکمل از ترکیبات خارجی استفاده می شده است.

بر اساس دستور دادگاه, شرکت یونیورسال نوتریشن مجبور شد نوشته “proudly made in the US” را از روی برچسب محصول بردارد و تا  20 دلار به مشتری هایی که مکمل را خریده بودند, بابت غرامت برگرداند و قرار شد که اگر کل مبلغی که باید بابت خسارت پرداخت شود, کمتر از 125000 دلار باشد, آن مبلغ به حساب سازمان های خیریه واریز شود.

قیمت انیمال پک

قیمت محصول, از یک کشور به کشور دیگر متفاوت است. قیمت رسمی هر بسته در وب سایت شرکت آن  35.95 دلار است. در حالی که قیمت بسته 44 تایی آن در سایت آمازون 26.99 دلار است. شرکت سازنده برای فروش محصول خود, یک گارانتی 100% برگشت پول دارد که نکته مثبتی است.

خرید انیمال پک

انیمال پک را هم می توان از طریق آنلاین و هم از طریق فروشگاه های فروش مکمل های ورزشی و تغذیه ای خریداری کرد.

فروش ویژه

فروش ویژه محصول, معمولا, یا از طریق وب سایت شرکت یونیورسال نوتریشن یا سایت بادی بیلدینگ (bodybuilding.com) صورت می گیرد. مدل تخفیف این سایت ها, معمولا به شکل “یکی بخر یکی ببر” هست.

شکایات مصرف کنندگان علیه انیمال پک

تاکنون چند مورد شکایت مربوط به انیمال پک توسط بدنسازان گزارش شده است. معمولی ترین مورد شکایت مصرف کنندگان نحوه بسته بندی مکمل است. این محصول به فرم قرص تهیه شده و مصرف کننده آن, برای تکمیل نیازهای تغذیه ای باید 11 قرص بطور همزمان مصرف کند.

بعضی از ورزشکاران نیز شکایت کرده اند که گاهی تعداد قرص کمتری از آن چه روی برچسب محصول نوشته شده است, در بسته بندی وجود دارد.

اگر برای دریافت دوز سفارش شده یک مکمل نیاز به مصرف این همه قرص وجود داشته باشد, ممکن است زمان آن باشد که محصول آسانتری برای خودتان پیدا کنید.

جایگزین های انیمال پک

قیمت انیمال پک از آنچه بعضی از مصرف کنندگان مایلند برای یک مکمل هزینه کنند بیشتر است. علاوه بر آن, با توجه به احتمال بروز عوارض جانبی و مسائل قانونی روبروی شرکت, بعضی از مصرف کنندگان ممکن است در جستجوی گزینه های دیگری برای انتخاب باشند.

بعضی جایگزین هایی که برای مکمل انیمال پک پیشنهاد می شوند عبارتند از:

 • C9-T11
 • BioCore Muscle
 • Muscle Milk
 • Ripped Muscle X
نظر مصرف کنندگان

Ryan Cassidy: من از مولتی ویتامین های مختلفی استفاده می کردم ولی بعد از استفاده از انیمال پک, هرگز به پشت سرم نگاه نمیکنم. انرژی فوق العاده فراهم میکند.

Salvatore Costanzo:  ویتامین های موجود در انیمال پک پوشش دهی خیلی خوبی برای نواحی مختلف دارند با این حال, دو بسته آن توصیه شده که یک عالمه قرص هست. بعضی از اونا سایز قابل ملاحظه ای دارند. اگر شما با مصرف قرص های بزرگ, یا حتی مصرف تعداد زیاد قرص, مشکل دارید این مکمل برای شما نیست. من به جاش روزی یک بسته مصرف میکنم.

John Erley: مقدار خیلی زیاد ویتامین با این همه پر کننده (filler)!

حرف آخر در مورد انیمال پک

خوب, باید گفت که فرمول انیمال پک خیلی برتر از مولتی ویتامین های مرسوم و سنتی است, ولی برای مصرف کنندگان متوسط یک کمی هم زیادی است. منظور این نیست که بگوییم بدن نمی تواند از آن استفاده کند, بلکه بهتر است بگوییم طوری طراحی شده که یک بدن ورزشکاری از آن استفاده بهتری می کند.

قیمت این مکمل برای بعضی ها خیلی گران است. عوارض جانبی احتمالی نیز دارد و در هر سروینگ باید قرص های زیادی مصرف کرد. به علاوه, فرمول آن متکی به تحقیقات کلینیکی نیست. و به دلیل تبلیغات گمراه کننده, با مسائل قانونی مواجه شده است.

پس, اگر شما در جستجوی یک مولتی ویتامین خوب برای پشتیبانی عضله سازی هستید, مصرف مکمل ایده خوبی است. ولی ما پیشنهاد می کنیم از مکملی استفاده شود که پشتگرم به آزمایشات کلینیکی باشد و برای افزایش حداکثری متابولیسم طراحی شده باشد.

منبع  : best5supplements.com

نظر شما در مورد انیمال پک چیست؟ تجربیات خود را با ما در میان بگذارید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!