گینر - مکمل افزایش وزن

پروکمپلکس گینر اپتیموم نوتریشن

پروکمپلکس گینر یک مکمل افزایش وزن است و بیشتر, بدنسازانی که خواهان افزایش حجم توده عضلانی هستند, از آن استفاده می کنند. البته, این بدان معنا نیست که نمی تواند مورد استفاده افراد غیر ورزشکاری قرار بگیرد که مایل به افزایش وزن هستند. فقط باید توجه کرد که, این مکمل بهترین نتیجه خود را همراه با رژیم غذایی متعادل و برنامه ورزشی منظم و مداوم ایجاد می کند.

پروکمپلکس گینر (Pro Complex Gainer) یک پودر پروتئینی نسبتا گران قیمت است که توسط اپتیموم نوتریشن (Optimum Nutrition) ساخته می شود. اپتیموم نوتریشن به تولید مکمل های تغذیه ای متنوع  و متناسب با نیازهای تناسب اندام شهرت دارد و پروکمپلکس گینر را به عنوان یک مکمل عضله ساز خوب و موثر به بازار عرضه کرده است.

شاید  این سوال در ذهن شما نیز ایجاد شود که آیا ترکیبات به کار رفته در پروکمپلکس گینر می تواند همانگونه که تبلیغ شده عمل کند و آیا چنین مکمل گران قیمتی ارزش سرمایه گذاری دارد؟

خواندن این نوشته, به یافتن پاسخ این پرسش ها و پرسش های دیگری که معمولا در مورد مکمل های افزایش وزن, به ذهن میرسد, کمک خواهد کرد.

پروکمپلکس گینر چیست؟

ساختن عضله, نیازمند کار سخت, ریکاوری خوب و دریافت مقدار زیاد کالری است. دریافت این همه کالری از مواد غذایی, مستلزم صرف 7 تا 8 وعده کامل غذایی در روز است که می تواند سخت و خسته کننده باشد. در این مورد, بهترین راه حل, استفاده از یک مکمل افزایش وزن است.

پروکمپلکس گینر اپتیموم نوتریشن یک مکمل عالی برای دریافت کالری و پروتئین اضافی مورد نیاز عضله سازی است. البته وقتی صحبت از افزایش توده عضلانی می شود, همه کالری ها برابر نیستند. چون هدف, بزرگ شدن توده عضلانی است و نه چاق شدن. در هر سروینگ این مکمل 650 کالری, 60 گرم پروتئین و 85 گرم کربوهیدرات موجود است و برخلاف فرمول های معمولی افزایش وزن, که با شکر ساده و چربی پر شده اند, این ترکیب درصد بیشتری از کالری را از پروتئین می گیرد.

پروکمپلکس گینر, پروتئین خود را از 7 منبع عالی گرفته و علاوه بر آن, با استفاده از مقدار مناسب آنزیم های هضمی, کربوهیدرات, فیبر غذایی, اسیدهای چرب با زنجیره متوسط (MCT), ویتامین ها, مواد معدنی ضروری و البته با داشتن طعم دلپذیر, به یک گینر ایده آل تبدیل شده است.

اسیدهای چرب MCT, چربی های زود هضمی هستند که به افزایش سریع سطح انرژی کمک می کنند و وجود 5 گرم فیبر در هر سروینگ, فرایند هضم و جذب را بهبود می بخشد. آنزیم های هضمی هم, با تجزیه پروتئین ها, آمینو اسیدهای مورد نیاز را برای بدن فراهم می کنند و به علاوه, وجود 24 ویتامین و مواد معدنی از جمله ویتامین ها یC , B6, B12 و عناصر معدنی منیزیم, آهن, ید و کرومیوم, مواد مغذی عالی مورد نیاز را در اختیار سیستم عضله ساز بدن قرار می دهد.

نکات برجسته پروکمپلکس گینر

 • استفاده از فرمول غنی برای افزایش توده عضلانی
 • نسبت بالای پروتئین به کربوهیدرات
 • اینستانیزه شده برای حل شدن آسان حتی با کمک یک قاشق
 • آسان و دلپذیر برای نوشیدن
آیا پروکمپلکس گینر موثر است؟

سوال اصلی که در مورد هر گینری مطرح می شود این است که آیا واقعا باعث بزرگ شدن عضلات می شود؟ جواب این سوال در مورد پروکمپلکس گینر, احتمالا مثبت است. چون نسبت کربوهیدرات به پروتئین موجود در آن, بسیار خوب است و استفاده از پروتئین وی نیز به قوت تاثیر آن می افزاید.

البته, باید گفت که پروکمپلکس, یک گینر 100% ایده آل نیست و در رده بندی گینرهای خوب, حائز رتبه سوم است. یعنی می توان گفت که کیفیت مخلوط پروتئینی آن و نتایجی که از آن گرفته میشود, از کیفیت مخلوط پروتئینی دو مکمل دیگر پایین تر است. یک نکته قابل تامل دیگر, مقدار نسبتا بالای سدیم آن است که در دراز مدت می تواند منجر به افزایش ملایم چربی شود.

البته با وجود داشتن معایبی که به آن اشاره شد,  سطح تاثیر کلی این مکمل خوب است و احتمالا به عضله سازی کمک می کند.

اجزاء سازنده پروکمپلکس گینر

پروکمپلکس گینر از اجزاء مفصلی به شرح زیر ساخته شده است:

پروتئین وی ایزوله, پروتئین وی کنستانتره, کلسیم کازئینات, آلبومین تخم مرغ, پپتیدهای وی هیدرولیز شده , پپتیدهای گلوتامین, تری گلیسریدهای دارای زنجیره متوسط, روغن آفتابگردان با اولئیک بالا, صمغ گوار هیدرولیز شده (PHGG), فسفات, کلسیم کربنات, تری کلسیم فسفات, مالتودکسترین, آسکوربیک اسید, فریک اورتوفسفات, شلات آمینو اسید مولیبدنیوم, دی-آلفا توکوفرول استات, شلات آمینو اسید بر, نیاسینامید, زینک اکسید, منگنز سولفات, دی کلسیم پانتوتنات, سلنومتیونین, پیریدوکسین هیدروکلراید, ویتامین آ-پالمیتات, کوپریک اکسید, کرومیوم پلی نیکوتینات, تیامین هیدروکلراید, ریبوفلاوین, بتاکاروتن, بیوتین, پتاسیم یدید و سیانوکوبالامین.

مکس استارز  گینر افزایش وزن سریوس مس اپتیموم نوتریشن
پروکمپلکس گینر اپتیموم نوتریشن
پرو کمپلکس اپتیموم نوتریشن گینر با ۶۰ گرم پروتئین ! دارای پروتئین های باکیفیت ، آمینو اسید های ضروری و BCAA می باشد. این مواد غذایی بدون قند ، چربی و مواد غیر ضروری اضافی ، می توانند به شما در عضله سازی ، و افزاش قدرت کمک نمایند

تجزیه و تحلیل فرمول سازنده پروکمپلکس گینر

کالری فرمول پروکمپلکس گینر

برای به دست آوردن فقط یک پوند اضافی(حدود 453 گرم), شما نیاز دارید تقریبا 3500 کالری بیشتر از آن مقداری که معمولا از طریق غذاها, نوشیدنی ها و مکمل ها می گیرید, دریافت کنید. مکمل پروکمپلکس گینر در هر سروینگ 600 کالری دارد و با افزودن یک سروینگ آن به برنامه غذایی روزانه, افزایش توده عضلانی, دور از انتظار نیست.

مخلوط پروتئینی فرمول گینر اپتیموم

هر سروینگ پروکمپلکس گینر, دارای 60 گرم پروتئین از منابع بی نظیر است. این منابع شامل پروتئین وی ایزوله, پروتئین وی کنستانتره, کلسیم کازئینات, آلبومین تخم مرغ, پپتیدهای وی هیدرولیز شده و پپتیدهای گلوتامین هستند و آمینو اسیدهای لازم برای عضله سازی را فراهم می کنند.

البته, اگر در این مکمل فقط از پروتئین وی هیدرولیز شده و پروتئین وی ایزوله استفاده می شد, مسلما میزان خلوص پروتئین آن خیلی بالاتر بود. دلیل این که شرکت های سازنده مکمل این کار را انجام نمی دهند, قیمت ارزانتر پروتئین های کمتر خالص است. به این ترتیب, امتیاز مخلوط پروتئینی این گینر مقداری افت می کند, اگرچه, هنوز مکمل خوبی است.

کمپلکس کربوهیدرات و چربی

کربوهیدرات ها و چربی ها به عنوان یک منبع پایدار انرژی, مانع از استفاده از پروتئین ها به منزله سوخت می شوند. هر سروینگ پروکمپلکس 85 گرم کربوهیدرات, 4 تا 5 گرم فیبر و فقط 5 گرم شکر دارد. به علاوه, وجود چربی های پر انرژی از جمله اسیدهای چرب با طول زنجیر متوسط است (MCT) نیز به افزایش انرژی مورد نیاز کمک می کنند.

ریز مغذی های (Micronutrients) موجود در فرمول

در حین فرایند رشد عضله, ویتامین های مختلف و مواد معدنی ضروری مورد استفاده قرار می گیرند. بدون این ریز مغذی ها,  بدن نمی تواند بطور موثر پروتئین ها, کربوهیدرات ها یا چربی ها را وارد فرایند کند. هر سروینگ پروکمپلکس گینر, حاوی 26 ویتامین و مواد معدنی ضروری است.

نسبت کربوهیدرات به پروتئین در فرمول

نسبت ایده آل کربوهیدرات به پروتئین برای ساختن توده عضلانی, 1.5 به 1 است. در این صورت مطمئن خواهیم بود که کربوهیدرات اضافی صرف ساختن چربی نخواهد شد. این نسبت در پرو گینر  1.4 به 1 است که تقریبا نزدیک به ایده آل است.

نکات قابل توجه فرمول گینر پرو کمپلکس
 • چربی: پروکمپلکس گینر در هر سروینگ فقط 8 گرم چربی دارد که برای یک گینر, مقدار خیلی کمی است. کلسترول موجود در آن, 60 میلی گرم و از هر مکمل گینر دیگری کمتر است.
 • شکر: این مکمل در هر سروینگ فقط 6 گرم شکر دارد که , که در مقایسه با سایر محصولات, مقدار خیلی کمی است.
 • سدیم: میزان سدیم پروکمپلکس گینر 340 میلی گرم در هر سروینگ است که می توان گفت کمی زیاد است. سدیم چیزی است که باعث بهتر شدن مزه محصول می شود. میزان سدیم موجود در هر سروینگ گینری که حائز رتبه اول شده, 270 میلی گرم است. در کل, سدیم کمتر از 300, برای یک گینر ماهیچه مناسب است و می توان گفت که این تناسب در اینجا رعایت نشده است. گفته می شود که مصرف سدیم زیاد در طول زمان, منجر به افزایش چربی می شود.
پروکمپلکس گینر اپتیموم نوتریشن
پروکمپلکس گینر اپتیموم نوتریشن 650 کالری در هر سروینگ + 60 گرم پروتئین
پروکمپلکس گینر و طعم های متنوع

شرکت سازنده اپتیموم نوتریشن (Optimum Nutrition), به دلیل استفاده از طعم های مختلف در هر محصولی که تولید می کند شهرت دارد و پروکمپلکس گینر هم یک استثناء نیست. این مکمل عضله ساز در چهار طعم مختلف موجود است که عبارتند از:

 • کاستارد وانیلی
 • شکلات دوبل
 • پای موز خامه ای
 • خامه توت فرنگی

هر چهار طعم خوشمزه هستند.  پودر مکمل به راحتی در یک شیکر حل می شود و بعد از فقط چند ثانیه مخلوط کردن, یک مخلوط صاف و یکنواخت ایجاد می کند. مخلوط آن کاملا بدون باقیمانده و مواد جامد لخته شده است.

عوارض جانبی پروکمپلکس گینر

از آنجا که تاکنون هیچ تحقیق کلینیکی چاپ شده ای در مورد این مکمل  وجود ندارد, در مورد عوارض جانبی احتمالی آن, باید به نظر مصرف کنندگان مراجعه کرد. نظرات موجود متفاوت است. در حالی که بعضی, از مصرف آن دچار هیچ عارضه ای نشده اند, بعضی نیز ادعا کرده اند که پس از مصرف, با عوارضی نظیر درد معده و خارش گلو روبرو شده اند.

مکس استارز  اکستریم گینر بلند مای پروتئین آخرین دستاورد افزایش وزن
هشدار
 • مکمل پروکمپلکس گینر دارای ترکیبات استخراج شده از شیر, تخم مرغ, سویا (لسیتین) و گندم (پپتیدهای گلوتامین) است. افرادی که به مواد فوق حساسیت دارند, باید آن را با احتیاط مصرف کنند.
 • مکمل باید از دسترس کودکان دور نگه داشته شود.
 • افراد دیابتی یا هیپوگلیسمیک باید این محصول را زیر نظر پزشک یا متخصص تغذیه مصرف کنند.
مزایا و معایب مکمل پروکمپلکس گینر

مزایا

 • استفاده از منابع برتر پروتئین شامل پروتئین وی, کازئین و تخم مرغ
 • میزان قابل توجه پروتئین (60 گرم در سروینگ)
 • نسبت تقریبا ایده آل کربوهیدرات به پروتئین
 • دارای تنوع طعم (4 طعم کرم توت فرنگی, کاستارد وانیلی, پای خامه ای موز و شکلات دوبل)
 • استفاده راحت, به سادگی با شیکر, مخلوط کن و حتی با قاشق حل می شود.
 • میزان کم شکر (فقط 5 گم در هر سروینگ)

معایب

 • مخلوط ناخالص پروتئینی
 • سدیم نسبتا زیاد
 • گران قیمت بودن
 • فقدان وجود پشتوانه علمی برای فرمول
 • شکایت بعضی مصرف کنندگان از عوارضی نظیر نفخ و مشکلات معده, بعد از مصرف
طرز استفاده مکمل پروکمپلکس گینر

بر خلاف بعضی از مکمل های افزایش وزن که خیلی متراکم هستند و برای خوب حل شدن نیاز به مخلوط کن دارند, پروکمپلکس گینر اپتیموم نوتریشن به راحتی در آب, شیر, آب میوه و سایر نوشیدنی ها حل می شود. بر اساس دستورالعمل موجود روی برچسب, دوز آن, یک پیمانه, یک بار در روز است. برای اخذ بهترین نتیجه, باید همراه با یک رژیم غذایی متعادل و برنامه ورزشی منظم (3 تا 5 بار در هفته) مصرف شود. به عنوان یک قانون کلی, می توان حدود 1 گرم پروتئین به ازای هر پوند وزن بدن (هر پوند تقریبا 453 گرم) در روز مصرف و آن را در 5 تا 7 وعده غذایی یا مکمل پخش کرد.

 • مصرف آن بین وعده های غذایی باعث نگهداری تعادل مثبت نیتروژن و تقویت رژیم پر کالری می شود.
 • برای بهره مند شدن از ریکاوری ماکزیمم, 30 تا 60 ثانیه بعد از تمرین ورزشی مصرف شود.
 • مصرف آن 45 تا 60 ثانیه قبل از خواب, به ریکاوری ماهیچه ها در طول شب کمک می کند.
 • توجه کنید که ریکاوری مناسب بین تمرینات, توانایی شما را برای افزایش وزن توده عضلانی بیشتر می کند. بهتر است بین تمریناتی که روی بخش های مورد نظر بدن برای عضله سازی انجام می شود, یک وقفه حداقل 48 ساعته انجام شود.
خرید مکمل پروکمپلکس گینر

مکمل پروکمپلکس گینر به شکل آنلاین به فروش می رسد و مصرف کننده, می تواند آن را از  سایت رسمی شرکت سازنده و چند سایت فروشنده دیگر تهیه کند. قیمت آن از 70 تا 109 دلار متغیر است و قیمت متوسط آن برای یک بسته حاوی 14 سروینگ, حدود 70 دلار است. بنابر این, در صورتی که هر روز از آن استفاده شود, در عرض دو هفته تمام می شود و می توان گفت که مکمل نسبتا گران قیمتی است.

 نظرات مصرف کنندگان پروکمپلکس گینر

بیشتر مصرف کنندگان این مکمل, از مصرف آن راضی بوده و اظهار نظر های مثبتی داشته اند. به عنوان نمونه چند اظهار نظر موجود در سایت های مرتبط در اینجا نقل شده است:

 • یک نفر خاطر نشان کرده که پروکمپلکس گینر مزه کلوچه های براونی می دهد و پس از حل کردن آن, احساس نمی کنید که دارید خاک می خورید.
 • یک نفر دیگر گفته است که محصول دقیقا چیزی بوده که برای مرحله bulking عضله سازی به آن نیاز داشته است. او همچنین احساس کرده که این ترکیب 6 پروتئینی, برای نگهداری پروتئین در سیستم عضله سازی بدن, برای یک دوره طولانی زمان, عالی بوده است.
 • مصرف کننده دیگری اظهار نموه است که این مکمل را می توان به آسانی حتی با یک قاشق مخلوط کرد. به علاوه, برای یک نوشیدنی پروتئینی مزه خیلی خوبی دارد و من باید به آن یک امتیاز پنج ستاره بدهم.
 • یک مصرف کننده ناراضی نیز شکایت کرده است که هیچ نتیجه ای از این محصول نگرفته و پول خود را دور ریخته است.

دیگران گفته اند که این مکمل, یک گینر واقعی است که نیاز به تعریف ندارد. همه چیز در داخل آن خوشمزه است و بدن شما را از اینکه دوباره و دوباره به حالت اول برگشت کند, باز می دارد.

 

منابع ترجمه : maxedmuscle.comdietspotlight.com/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!