مکمل پمپ - پیش از تمرین

پلاسما ماسل ماسل تک قویترین قرص عضله ساز

پلاسما ماسل, مکملی است که به منظور تقویت توده عضلانی و افزایش قدرت و استقامت بدنی ساخته شده است. در ساختن آن, برای نخستین بار از ترکیبات Peak ATP® و optiNOS® در کنار هم, استفاده شده است. به دلیل فقدان شواهد علمی برای تایید خواص پلاسما ماسل, اطمینان کافی در مورد اثر بخش بودن آن وجود ندارد. خواندن این نوشته, شما را با ویژگی های این مکمل بیشتر آشنا میکند.

مکمل پلاسما ماسل (Plasma Muscle) محصولی از یک نام تجاری محبوب در صنعت مکمل, یعنی شرکت ماسل تک (MuscleTech) است و به منظور تولید عضلات بزرگتر و تقویت پمپ های عضله سازی طراحی شده است. اخیرا, حرف و حدیث هایی درباره این مکمل بدنسازی شنیده می شود؛ از جمله اینکه شواهد کلینیکی برای تایید سودمند بودن آن وجود ندارد و بعضی مطالب دیگر. در اینجا همه آنچه شما باید در مورد مکمل پلاسما ماسل بدانید مطرح شده تا پرده از ابهامات موجود درباره آن برداشته شود.

پلاسما ماسل چیست؟

پلاسما ماسل یک مکمل قبل از تمرین است که برای کمک به افزایش اندازه ماهیچه و قدرت آن, برای بدنسازان طراحی شده است. سازندگان پلاسما ماسل می گویند که این مکمل نقش خود در بدن را از سه طریق انجام می دهد:

 1. باعث تقویت سیگنالینگ آنابولیک شده نهایتا, به پروتئین سازی در بدن کمک میکند.
 2. با تنظیم کلسیم بدن, خستگی را کمتر کرده, باعث افزایش عملکرد می شود.
 3. باعث بهبود اتساع رگ ها و افزایش جریان خون میشود.

 

تاریخچه مختصر پلاسما ماسل

پلاسما ماسل محصولی است که با نام تجاری ماسل تک(MuscleTech) به فروش میرسد. ماسل تک تا حدود سالهای 2003-2004, یعنی زمانی که توسط Iovate Health Sciences خریداری شد, یک شرکت مستقل بود و سپس, در 2005 , به دلیل ورشکستگی ضبط شد.

ولی چون ماسل تک در دنیای مکمل, نام تجاری محبوبی بوده است,  شرکت Iovate محصولات خود را تحت همان نام عرضه میکند و تاکنون با این نام, مکمل های بی شماری را به فروش رسانده است.

شرکت Iovate یک شرکت کانادایی از Mississauga, انتاریو (Ontario) است و در سال 1995 تاسیس شده است. شما قطعا یکی از محصولات برجسته آن را می شناسید و آن, هیدروکسی کات است.

شرکت Iovate درست یک سال بعد از تاسیس, یک نمایندگی فروش باز کرد و از طریق این شعبه, قادر بود محصولات خود را از توسط خرده فروشان به فروش برساند. دفتر مرکزی این شرکت به تدریج به Oakville انتاریو منتقل شد و تا امروز همانجا باقی مانده است. به علاوه, آنها دو شعبه هم در ایالات متحده دارند. این مراکز, در بوفالو(Buffalo) و NY, به مشتریان در ایالات متحده و سایر نقاط دنیا سرویس دهی میکنند.

نمایندگی شرکت Iovate Health Sciences در ایالات متحده, از وب سایت دفتر تجارت برتر (BBB), امتیاز A دریافت کرده است. البته باید گفت که علیرغم داشتن این امتیاز عالی, این شرکت در طول سالها, درگیر یک رشته مشکلات قانونی در رابطه با بعضی از محصولاتش بوده است.

ادعاهای پلاسما ماسل

ادعاهایی که در رابطه با مکمل پلاسما ماسل مطرح شده, خیلی جالب است. بر اساس این ادعاها, تصور می شود که شما با مصرف این مکمل, قادر خواهید بود:

 • توده عضلانی خود را افزایش دهید.
 • پمپ های ماهیچه ای بهتر و بزرگتری داشته باشید.
 • استقامت بیشتری در طول تمرین داشته باشید.
اجزاء سازنده پلاسما ماسل

پلاسما ماسل در ترکیب اجزای سازنده خود, سهم زیادی را به دو ماده  Peak ATP® و optiNOS® میدهد که هر دو به ثبت رسیده اند. بر اساس اظهارات وب سایت رسمی شرکت سازنده, این دو ماده, قبلا هیچوقت در یک مکمل با هم ترکیب نشده اند. البته باید گفت که اگرچه, این گفته میتواند درست باشد, ولی عناصر موجود در دو ترکیب  Peak ATP و optiNOS, چیز جدیدی نیستند. این عناصر عبارتند از:

 • عصاره زردچوبه
 • عصاره انگور Veldt
 • عصاره گیاه علفی بیشاپ (Bishop)
 • آدنوزین 5-فسفات
آیا پلاسما ماسل موثر است؟

یک نکته مثبت در مورد پلاسما ماسل این است که ماسل تک پاره ای اطلاعات علمی درباره طرز کار این محصول را فراهم کرده است. آنها حتی لینک مطالعه ای که در آن از آدنوزین 5-تری فسفات (Peak ATP) استفاده شده را در دسترس قرار داده اند. نتایج مطالعه, مبین تاثیر مثبت ترکیب فوق بوده است.

البته, مسئله ای که در اینجا وجود دارد این است که مطالعه فوق, توسط شرکت  TSI (USA), Inc. پشتیبانی مالی شده است یعنی همان شرکتی که Peak ATP را تولید میکند. به علاوه, این شرکت (TSI), مکمل های مورد استفاده را برای مطالعه فراهم کرده است. بنابراین, این مطالعه یک مطالعه مستقل نیست چون شرکتی که آن را پشتیبانی مالی کرده, از نتیجه تحقیق, سود می برد.

برای تعیین اثربخش بودن  مصرف مکمل پلاسما ماسل, بهتر است به تک تک ترکیباتی که در محصول به کار رفته اند نگاهی بیندازیم:

عصاره زردچوبه

زردچوبه, گیاهی از خانواده زنجبیل است. این گیاه در آب و هوای گرم و مرطوب هند و جنوب شرقی آسیا رویش میکند. زردچوبه معمولا در کمد ادویه جات همه آشپزخانه ها پیدا میشود. یک ادویه زرد-نارنجی که مخصوصا در غذاهای آسیایی به کار میرود.

بر اساس اظهارات  Live strong, زردچوبه در طب سنتی کاربرد داشته و در درمان وضعیتهای زیر مورد استفاده بوده است:

 • سوء هاضمه
 • عفونت گلو
 • سرماخوردگی
 • زخم ها

ترکیب فعال موجود در زردچوبه کورکومین (Curcumin) است و می تواند فواید مهمی برای سلامتی داشته باشد از جمله:

 • برطرف ساختن درد
 • پشتیبانی کبد
 • هضم بهتر

اگرچه تحقیقات متعددی روی خواص زردچوبه و نقش آن در معالجه بیماریها انجام شده, ولی شواهد علمی زیادی برای نقش آن در بهبود عملکرد ورزشی موجود نیست.

در این مورد, مطالعه ای در مجله “Journal of the International Society of Sports Nutrition” چاپ شده است. این مطالعه بر روی 11 شرکت کننده انجام شده و هدف آن, تعیین چگونگی اثر مکمل حاوی زردچوبه بر سیتوکین ها و پاسخ به استرس ایجاد شده در اثر ورزش بوده است (سیتوکین ها پروتئین هایی هستند که در سیگنالینگ سلولی شرکت دارند).

مکس استارز  مکمل پمپ پری ورک اوت یون پرفورمیکس

شرکت کنندگان باید در طول سه هفته, یا از مکمل زردچوبه استفاده میکردند و یا از یک دارونمای بی اثر. به گفته محققین تفاوت بین این دو گروه در پایان آزمایش خیلی کم بوده و به سطح معنی داری آماری نرسیده است. با این حال, شرکت کنندگان گزارش کرده اند در روزهای تمرین, احساس استرس کمتری داشته اند.

عصاره انگور Veldt

انگور Veldt (Cissus quadrangularis), نوعی انگور است که در آفریقا و بخش هایی از آسیا یافت می شود. بر اساس گزارش  WebMD, این گیاه, معمولا در تایلند و نیز در طب آفریقایی برای درمان استفاده می شود. بعضی از اختلالاتی که توسط آن مورد درمان قرار گرفته اند عبارتند از:

 • چاقی
 • نقرس
 • استحکام بخشیدن به استخوان
 • تشنج

در حالی که از این گیاه در درمان بسیاری از بیماریها استفاده میشود, ولی, شواهد علمی کافی برای تایید اثر بخش بودن آن در دست نیست.

بر اساس مطالعه ای که توسط Examine.com انجام شده, انگور veldt می تواند در کاهش وزن موثر باشد. مطالعه فوق نشان داده است که دریافت روزانه 300 میلی گرم از عصاره veldt در طول یک دوره 6 هفته ای, منتج به کاهش وزن در افرادی گردید که دارای اضافه وزن یا چاقی بودند. با این حال, هیچ تغییر مشخصی در توده چربی آنها ایجاد نشد.

پس, در حالی که این ماده می تواند در یک مکمل کاهش وزن مورد استفاده قرار بگیرد, ولی احتمالا نمی توان آن را برای بدنسازانی توصیه کرد که در زمینه تناسب اندام کار میکنند و در جستجوی سوزاندن چربی در مرحله cutting )حذف چربیها) هستند.

عصاره گیاه بیشاپ (Bishop)

نام علمی علف بیشاپ (Trachyspermum ammi) است و به نام اجواین (Ajwain) نیز   خوانده می شود. بر اساس مطالعه ای که در مجله Pharmacognosy Reviews چاپ شده, از این گیاه در شرایط زیر استفاده میشود:

 • گاز
 • ناراحتی معده
 • اسهال
 • درد معده

تحقیقات خیلی کمی در مورد استفاده از علف بیشاپ در انسان موجود است و به گفته  WebMD شواهد علمی موجود برای پشتیبانی آن در شرایط گوناگون کافی نیست.

آدنوزین 5-تری فسفات

آدنوزین تری فسفات (ATP) ماده ای است که در هر سلول زنده ای وجود دارد. این ترکیب به عنوان پول رایج سلول شناخته می شود. دلیل آن این است که نقش اساسی در تولید انرژی برای سلولها ایفا میکند. مولکول ATP انرژی را ذخیره میکند تا زمانی که اتصال یکی از مولکول های فسفات آن شکسته شود,  و انرژی برای استفاده آزاد شود. تحقیقات اطراف مکمل ATP گیج کننده است.

بر اساس نتایج مطالعه ای که در مجله Nutrition & Metabolism چاپ شده است, ATP میتواند در افزایش قدرت موثر باشد. این مطالعه 12 هفته به طول انجامید و دوز ATP مصرفی در آن, 400 میلی گرم در روز بود. در خاتمه مطالعه, معلوم شد که مصرف مکمل ATP , سازگاری ماهیچه ای را بعد از 12 هفته تمرین مقاومتی افزایش می دهد و از افت عملکرد عضلانی در انتهای کار جلوگیری میکند.

مطالعه دیگری که در مجله Journal of the International Society of Sports Nutrition چاپ شده, دلالت دارد بر اینکه ATP میتواند به کاهش خستگی کمک کند ولی نمیتواند بر افزایش قدرت اثر داشته باشد. این مطالعه در طول 15 روز و بر روی 16 نفر انجام شد که 3 ست از 50 کشش ماکزیمم زانو (maximal knee extensions) را انجام می دادند. شرکت کنندگان در این مطالعه به دو گروه مصرف کننده 400 میلی گرم مکمل ATP و مصرف کننده دارونما تقسیم شده بودند.

نتایج مطالعه نشان داد که مصرف مکمل ATP هیچ تغییری در گشتاور قله (peak torque), قدرت, یا کار کل ایجاد نکرد. با این حال, محققین پیشرفتی در گشتاور قله پایین (low peak torque) در حین ست دوم و خستگی کمتری در حین ست سوم مشاهده کردند.

در یک پژوهش دیگر که در مجله Journal of the International Society of Sports Nutrition به چاپ رسیده, به شرکت کنندگان 5000 میلی گرم ATP یا دارونما داده شد. محققین, پس از پایش سطح  ATP نتیجه گرفتند که ATP وقتی به صورت خوراکی از راه دهان دریافت می شود, از دسترسی بیولوژیکی خارج میشود.

فواید و نتایج پلاسما ماسلفواید و نتایج پلاسما ماسل

سازندگان پلاسما ماسل فواید زیر را به آن نسبت می دهند:

 • افزایش توده عضلانی
 • قدرت بیشتر
 • استقامت بیشتر

گفته میشود که این مکمل ممکن است فوایدی نیز برای کاهش خستگی ناشی از ورزش داشته باشد. با این حال, وقتی صحبت از افزایش قدرت یا عضله سازی میشود, شواهد علمی برای تایید آن در دست نیست.

جزییاتی درباره پلاسما ماسل و کاهش وزن

بیشتر بدنسازان در جستجوی ترکیبی هستند که بتواند چربی بدن را کم کند تا عضلات, خود را بهتر نشان دهند. ولی, هیچ گواه علمی برای تایید قابلیت چربی سوزی پلاسما ماسل در افرادی که اندام متناسب دارند, در دست نیست. البته, افرادی که دارای اضافه وزن هستند, با مصرف مکمل انگور veldt, بخشی از وزن خود را, ولی نه چربی را, از دست میدهند.

طرز استفاده از پلاسما ماسل

مکمل پلاسما ماسل به فرم قرص (کپسول) تهیه میشود و می توان سه عدد از آن را همزمان مصرف کرد. بهتر است روزانه 3 قرص, بین 30 و 45 دقیقه قبل از تمرین ورزشی مصرف شود. در روزهایی که تمرین ندارید, 3 قرص را صبح هنگام, قبل از صبحانه مصرف کنید. مصرف بیشتر از 3 قرص در یک دوره 24 ساعته توصیه نمیشود.

خرید پلاسما ماسل

پلاسما ماسل را می توان از سایت رسمی شرکت سازنده خریداری کرد. همچنین در سایت هایی مانند آمازون, ماسل اند استرنت (Muscle & Strength), و جی ان سی (GNC) در دسترس است. قیمت ها بر اساس این که از کدام فروشنده خریداری کنید متغیر است. در آمازون, یک بسته حاوی 84 کپسول 129.99 دلار به فروش می رسد. در ماسل اند استرنت برای یک بسته, 39.99 دلار پرداخت می کنید, ولی در این سایت, محصول در حال حاضر خارج از بورس است. بعضی مصرف کنندگان اظهار میکنند که فروش مکمل در این سایت متوقف شده است. قیمت مکمل در جی ان سی 45.99 دلار است ولی محصول در اینجا نیز خارج از بورس است.

مکس استارز  بررسی پمپ نیترا فلکس پری ورک اوت برند گت
عوارض جانبی احتمالی پلاسما ماسل

ماسل تک به هیچ عارضه جانبی احتمالی از سوی پلاسما ماسل در وب سایت رسمی شرکت اشاره نکرده است. با این حال, مصرف کننده زرنگ می داند که بسته به ویژگی های فردی, هر مکملی بالقوه می توانند عوارض جانبی داشته باشند. البته ممکن است بعضی از مردم با هیچ عارضه یا اثر منفی روبرو نشوند, ولی با این حال, بعضی با مصرف آن, دچار مشکل شوند.

برای تعیین اینکه مصرف پلاسما ماسل احتمالا چه عوارضی میتواند داشته باشد, می توانیم بار دیگر به ترکیبات سازنده آن نگاه کنیم:

عوارض جانبی احتمالی آدنوزین عبارتند از:

 • سر درد
 • تپش قلب
 • تهوع
 • تعریق
 • گر گرفتگی
 • اختلال خواب

به علاوه, ATP ممکن است جریان خون به قلب را محدود کند و باعث بروز درد در ناحیه قفسه سینه شود.

بر اساس اظهارات WebMD, زردچوبه یک ماده بی خطر است که بطور معمول عوارض جانبی ندارد. ولی,افرادی که به آن حساسیت دارند, ممکن است با این علائم روبرو شوند:

 • مشکلات معده
 • اسهال
 • تهوع
 • سرگیجه

تحقیقات بر روی خطرات احتمالی انگور veldt, نادر است. بنابراین, هیچ کس از عوارض جانبی آن, مطمئن نیست. سایت WebMD بعضی از عوارض احتمالی آن را به شرح زیر لیست کرده است:

 • سر درد
 • تجمع گاز
 • خشکی دهان
 • اسهال

 

در مورد عوارض جانبی احتمالی گیاه بیشاپ هم مانند انگور veldt, اطلاعات کافی در دست نیست. آنچه به عنوان عوارض جانبی گزارش شده عبارتند از:

 • تهوع
 • استفراغ
 • سر درد
آیا پلاسما ماسل بی خطر است؟

بنا به اظهارات ماسل تک, مصرف مکمل پلاسما ماسل بی خطر است. با این حال, شما باید در نظر داشته باشید که بعضی از ترکیبات موجود در آن, ممکن است باعث عوارض جانبی شوند و عوارض بعضی از آنها می توانند جدی باشند.

افرادی که مشکل قلبی دارند, باید قبل از اقدام به مصرف, با پزشک صحبت کنند. چون پلاسما ماسل یا هر مکمل دیگری که دارای ATP باشد, می تواند بر جریان خون قلب تاثیر بگذارد. به علاوه, استفاده از ATP خطر نقرس را افزایش می دهد. افرادی که قبلا از حمله نقرس در رنج بوده اند, باید در مورد مصرف آن احتیاط کنند چون ممکن است سطح اسید اوریک را بالا ببرد.

از سایر ترکیبات سازنده اینقدر اطلاعات کمی در دست است که متخصصین نمیدانند آیا آنها بی خطر هستند یا نه.

هشدار

در برچسب ماسل تک هشداری ثبت نشده است. البته حتی در این صورت هم, همیشه عاقلانه است که قبل از شروع یک مکمل جدید, با پزشک مشورت کنید. این مخصوصا در مورد افرادی که شرایط خاص پزشکی دارند یا در حال مصرف هر نوع دارویی هستند, صادق است.

جایگزین های پلاسما ماسل

اگر شما مطمئن نیستید که آیا پلاسما ماسل برای شما مناسب است یا نه, یا اگر مایل نیستید که یک مکمل دارای ATP مصرف کنید, چند مکمل جایگزین برای آن موجود است. بعضی از آنها عبارتند از:

 • O. XT
 • Real Muscle
 • Pre-Kaged
 • Activa Naturals Muscle Builder
کلیر ماسل (Clear Muscle) در مقابل پلاسما ماسل

کلیر ماسل یک مکمل دیگر از ماسل تک است که از آن نیز, برای ساختن توده عضلانی استفاده می شود. کلیر ماسل یکی از محصولاتی است که ماسل تک سفارش میکند همراه با ماسل تک مصرف شود.

فرض بر این است که کلیر ماسل نیز مانند پلاسما ماسل, قادر به انجام اعمال زیر باشد:

 • افزایش ماهیچه
 • قوی ساختن فرد
 • بهبود استقامت
 • کمک به ریکاوری بعد از تمرین

ترکیبات سازنده کلیر ماسل از ترکیبات ماسل تک متفاوتند. تنها ترکیب فعال کلیر ماسل BetaTOR است, که از اسید آزاد بتا-هیدروکسی-بتا-متیل بوتیرات ساخته شده است.

اظهار نظرهای مصرف کنندگان در مورد پلاسما ماسل

Biggie Smalls:

پس از مصرف آن, بدون ایجاد عصبیت, برای 45 دقیقه تا یک ساعت کامل کار با وزنه و 3 مایل دویدن, سرشار از انرژی بودم در 44 سالگی.

Brad:

من وقتی این مکمل را با کلیر ماسل استفاده کردم, واقعا متوجه تفاوت زیادی نشدم. نمیخوام بگم این موثر نیست, ولی نمیتونم هم بگم که هست.

Daishiki:

با این محصول خیلی متوجه چیزی نشدم. من فقط قادر بودم آن را برای یک هفته مصرف کنم و بعد از آن, هر وقت میخواستم مصرفش کنم, یه چیزی باعث می شد بندازمش بیرون. من حدس میزنم که این یک عارضه جانبی غیر معمول است.

حرف آخر در مورد پلاسما ماسل

آیا شما امروز پلاسما ماسل را سفارش می دهید؟ خوب, ما این کار را برای بعضی از ترکیبات سازنده اش انجام میدهیم, مانند زردچوبه, که برای سلامتی مفید است. نکته مثبت دیگر این مکمل, وجود یک شرکت سازنده خوشنام و معتبر در پشت آن است. بجز این دو مورد, نگرانی هایی راجع به این محصول به شرح زیر وجود دارد:

 • مصرف یک مکمل حاوی ATP خالی از خطر نیست.
 • به نظر می رسد که پلاسما ماسل به راحتی, از طریق فروشنده ها در دسترس نیست.
 • شواهد علمی کمی برای پشتیبانی ادعاهای پلاسما ماسل وجود دارد.

با این حال, همانطور که برای هر مکمل دیگری هم اینطور است, جایگزین هایی برای آن وجود دارد. شما میتوانید در جستجوی مکملی باشید که متکی بر شواهد علمی است و تاثیر آن اثبات شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!