کراتین

سل تک ماسل تک برترین کراتین ترکیبی جهان

مکمل سل تک (سل تچ), از شرکت ماسل تک, یک مکمل کراتین ترکیبی است که بجز کراتین, دارای آمینو اسیدهای شاخه دار, آلفالیپوئیک اسید, تائورین, ال آلانین , قندها  و مقدار قابل توجهی ویتامین سی می باشد. این مکمل به منظور تقویت عضلات, بهبود ریکاوری و افزایش عملکرد ورزشی طراحی شده و شما با خواندن این نوشته, با آن بیشتر آشنا می شوید.

مروری بر مکمل ترکیبی سل تک (Cell Tech)

سل تک یک محصول عضله ساز است که به عنوان مکمل بعد تمرین طراحی شده است. شرکت سازنده ماسل تک (MuscleTech) ادعا می کند که با مصرف کنندگان این مکمل میتوان عضلات بزرگتر, ریکاوری بهتر و قدرت بیشتری به دست آورد.

آیا این محصول, با دستورالعمل ساده دو پیمانه بعد از تمرین, واقعا می تواند به ساختن عضلات بزرگتر کمک کند؟ در پاسخ, باید گفت اگرچه فرمول آن دارای ترکیباتی است که بطور مکرر در دستورهای عضله سازی مورد استفاده قرار گرفته است, اما, برای پشتیبانی ادعاهای شرکت سازنده, تحقیقات علمی لازم است.

سل تک (CELL-TECH) چیست؟

سل تک یا سل تچ یک مکمل کراتین ترکیبی عضله ساز است که توسط شرکت ماسل تک ساخته می شود. برای نخستین بار,  حدود یک دهه قبل معرفی شده و تاکنون, بیش از 30 مطالعه روی ترکیبات سازنده آن صورت گرفته است. بنابر ادعای ماسل تک, هیچ ماده پرکننده و ممنوعه ای ندارد, ترکیبات کلیدی آن, همه, در دوز لازم به کار رفته اند و 4 برابر نیاز روزانه یک فرد, ویتامین C دارد.

اجزاء سازنده سل تک

اجزا, سازنده سل تک عبارت از کراتین, آمینو اسیدهای شاخه دار, آلفا لیپوئیک اسید, تائورین, ال آلانین و قندها هستند. این ترکیبات بطور مشروح در زیر معرفی شده اند:

کراتین (Creatine)

امروزه کراتین محبوب ترین مکمل افزایش کارایی ورزشی موجود در بازار است. باور عمومی بر این است که توده ماهیچه را افزایش می دهد و به ورزشکاران کمک می کند تا قدرت خود را تقویت کنند. کراتین, یک ماده طبیعی است که در بدن یافت می شود, ولی اثرات دراز مدت مصرف آن مورد مطالعه قرار نگرفته است. این مکمل, به فرم های پودر, قرص, بار های پر انرژی (energy bars), و مخلوط های نوشیدنی در دسترس است و شما می توانید آن را به شکل آنلاین, در فروشگاه های محصولات بهداشتی و بسیاری از داروخانه ها و فروشگاه های بزرگ پیدا کنید.

بر اساس مطالعه ای که در مجله Medicine and Science in Sports and Exercise چاپ شده, مصرف مکمل کراتین در بین ورزشکاران حرفه ای, زبده و تفریحی متداول شده است. آنها انتظار دارند این مکمل بتواند کارایی ورزشی آنها را افزایش دهد. این تحقیق نشان می دهد که مصرف مکمل کراتین می تواند محتوای فسفوکراتین (phosphocreatine) ماهیچه را افزایش دهد, ولی نه در همه افراد. دوز بالای 20 گرم در روز که برای خیلی از مطالعات تحقیقی معمولی است, ضروری نیست چون, 3 گرم در روز همان افزایش را در فسفوکراتین در زمان داده شده ایجاد می کند. خوردن همزمان کربوهیدرات و کراتین می تواند برداشت آن را توسط ماهیچه افزایش دهد. با این حال, این فرایند نیاز به مقدار زیاد کربوهیدرات دارد. اگرچه مصرف مکمل کراتین تغییرات کوچک ولی معنی داری در فیزیولوژی و عملکرد ورزشی نشان می دهد, افزایش عملکرد در شرایط ورزشی خاصی, مانند ورزش های شدید کوتاه مدت, اتفاق می افتد. این نشان می دهد که انتظار افزایش عملکرد در اثر مصرف زیاد کراتین, انتظار به جایی نیست.

سل تک ماسل تک برترین کراتین ترکیبی جهان

آمینو اسیدهای شاخه دار (BCAA)

آمینو اسیدهای شاخه دار (BCAA) مواد مغذی ضروری هستند که بدن از پروتئین موجود در غذاها می گیرد. آنها معمولا در گوشت, لبنیات, و حبوبات یافت می شوند و شامل لوسین, ایزولوسین و والین هستند. از این آمینو اسیدها, به عنوان دارو برای درمان بیماری هایی نظیر مشکلات مغزی ناشی از بیماری های کبدی, شرایط ژنتیکی خاص, کم اشتهایی در سالمندان و بیماران سرطانی, استفاده می شود. ورزشکاران از آنها برای بهبود عملکرد ورزشی و کاهش تجزیه پروتئین و ماهیچه در حین ورزش های شدید, استفاده می کنند. بر اساس نتایج مطالعه ای که در مجله  The Journal of Nutrition به چاپ رسیده, BCAAs (لوسین, ایزولوسین و والین) مخصوصا لوسین, اثرات آنابولیک دارند و باعث افزایش سنتز پروتئین و کاهش سرعت تجزیه آن, در ماهیچه های در حال استراحت انسان می شوند.

آلفا لیپوئیک اسید (ALA)

آلفا لیپوئیک اسید هم ترکیبی است که بطور طبیعی در بدن ساخته می شود و در سطح سلولی, دارای نقش های  حیاتی, مانند تولید انرژی است.. تا زمانی که بدن شخص سالم است, تمام ALA مورد نیاز را می سازد. تحقیقات کمی روی تاثیرات مثبت مکمل ALA وجود دارد. در مطالعه ای که در مجله The American Journal of Medicine چاپ شد, نشان داده شد که آلفا لیپوئیک اسید به میزان 1800 میلی گرم در روز منجر به مقداری کاهش وزن, در افراد چاق شد. آلفا لیپوئیک اسید می تواند به عنوان درمان کمکی در چاقی مورد استفاده قرار بگیرد.

مکس استارز  فواید کراتین چیست؟

تائورین

تائورین آمینو اسیدی است که برای ساختن پروتئین به آن نیاز داریم. شما می توانید آن را در مغز, شبکیه, و پلاکت های خون پیدا کنید. گوشت و ماهی فراهم کننده منابع خوبی از پروتئین هستند. این یک آمینو اسید مشروط است چون بدن معمولا می تواند آن را بسازد. ولی در شرایط خاصی باید آن را از راه غذا دریافت کرد. براساس نتایج مطالعه ای که در مجله Amino Acids چاپ شده, تائورین می تواند آسیب  DNA ناشی از ورزش را کمرنگ کند و به دلیل دارا بودن خواص محافظت کنندگی از سلول, ظرفیت ورزش را افزایش دهد.

ال-آلانین

آلانین آمینو اسیدی است که از آن برای ساختن پروتئین استفاده میشود. مانند تائورین, توسط بدن ساخته می شود و نیازی نیست که از طریق غذا دریافت شود. شما می توانید آن را در غذاهای متنوعی بیابید, ولی بیشتر در منابع گوشتی متمرکز شده است.

بر اساس مطالعه ای که در مجله Journal of the International Society of Sports Nutrition چاپ شده است, این آمینو اسید از تمرینات شدید پشتیبانی می کند, عملکرد هوازی را در عرض سه هفته بهتر می کند, استفاده از اکسیژن را به حداکثر می رساند و زمان خستگی را به تاخیر می اندازد. این مطالعه, پیشنهاد می کند که, استفاده از مکمل بتا-آلانین در مردان جوان تمرین نکرده, بیشتر موثر است.

قندها و شیرین کننده ها ی موجود در سل تک

قند به کار رفته در این مکمل, گلوکز و شیرین کننده های آن, سوکرالوز, و آسه سولفام پتاسیم می باشند. گلوکز یک نوع قند ساده است که می توان آن را روزمره, از غذاها به دست آورد. بدن این قند را تجزیه می کند و از انرژی آن استفاده می کند. وقتی که گلوکز در خون گردش می کند, به آن قند خون یا گلوکز خون گفته می شود. قند خون, با هورمون انسولین کار می کند و با تحریک آن, از خون به درون سلول های بدن می رود تا انرژی بدهد یا ذخیره شود. افراد دیابتی, گلوکز زیادی در خون خود دارند.

سوکرالوز یک شیرین کننده مصنوعی بدون کالری است. که 600 بار از شکر شیرین تر است. از آن در آشپزی و قنادی استفاده می شود و غالبا تحت عنوان اسپلندا (Splenda) به فروش می رسد.

آسه سولفام پتاسیم یک شیرین کننده مصنوعی بدون کالری دیگر است و به نام آسه سولفام K یا Ace K نیز نامیده می شود. این شیرین کننده, 200 بار برابر شکر و یک سوم سوکرالوز شیرینی دارد و به نام های تجاری Sweet One و Sunett به فروش می رسد.

مقدار شکر موجود در مکمل سل تک, بر اساس طعم محصول متغیر است. در طعم های انگوری و میوه ای,  15 گرم در پیمانه و در طعم پرتقالی, 16 گرم در پیمانه شکر دارد.

طعم های سل تک

سل تک در سه طعم میوه ای, پرتقالی و انگوری عرضه می شود. به نظر می رسد که سایت GNC طعم های میوه ای و انگوری را برای فروش ترجیح می دهد در حالیکه, سایت آمازون هر سه طعم را به فروش می رساند هرچند که, طعم انگوری را فقط در بسته بندی 6 پوندی عرضه می کند.

سل تک ماسل تک برترین کراتین ترکیبی جهان
سل تچ ماسل تچ

طرز استفاده از سل تک

یک پیمانه از سل تک باید با 6 اونس آب (هر اونس معادل 29.57 میلی لیتر) مخلوط شود و بلافاصله بعد از تمرین مصرف شود. در روز هایی که تمرین نمی کنید, آن را صبح, بعد از بیدار شدن از خواب مصرف کنید. برای گرفتن نتیجه بهتر, می توانید دو پیمانه سل تک را با 12 اونس آب مخلوط و بلافاصله بعد از تمرین مصرف کنید. باز هم, اگر در آن روز تمرین نمی کنید, سروینگ را صبح بعد از بیدار شدن از خواب مصرف کنید.

استفاده از روش زیر, برای اخذ بهترین نتیجه, توصیه می شود:

هفته اول (مرحله پر کردن یا loading stage):

2 پیمانه پودر سل تک, همراه با با 12 اونس آب هنگام صبح, بعد از بیدار شدن از خواب و 2 پیمانه هم همراه با 12 اونس آب بعد از تمرین مصرف شود. اگر در آن روز تمرین نمی کنید, 2 پیمانه صبح و 2 پیمانه هم بعدا در طول روز مصرف کنید.

بعد از هفته اول (مرحله نگهداری یا maintenance):

مکس استارز  کراتین هیدروکلراید کان کریت پرومرا اسپورت HCL

2 پیمانه از سل تک, مخلوط با 12 اونس آب, بلافاصله بعد از تمرین, یا در روزهایی که تمرین نمی کنید, به محض بیدار شدن از خواب مصرف کنید.

عوارض جانبی 

مصرف سل تک, می تواند همراه با عوارض جانبی زیر باشد:

  • پوسیدگی دندان
  • افزایش چربی بدن
  • تاخیر در ریکاوری
  • ناراحتی معده

پوسیدگی دندان

مکمل سل تک دارای شکر و سیتریک اسید است و به این دلیل, خطر پوسیدگی دندان را افزایش می دهد. شکر زیاد می تواند باعث خوردگی شود, ولی سیتریک اسید می تواند به فرسایش مینای دندان, یعنی پوشش سخت محافظ دندان, منجر شود. خیلی مهم است که هنگام استفاده از مکمل سل تک, حداقل روزی دو بار مسواک بزنید و یک بار نخ دندان بکشید تا اثرات بالقوه دراز مدت مکمل بر پوسیدگی دندان را خنثی کنید.

افزایش خطر چاقی

سل تک, برای کمک به پیشبرد ریکاوری بعد از تمرین, کربوهیدرات زیادی دارد. یک سروینگ یا یک پیمانه آن, 49 گرم است و بر اساس طعمی که انتخاب می کنید, 15 یا 16 گرم شکر از آن دریافت می کنید. یعنی می توان گفت که یک سوم هر سروینگ آن, چیزی نیست بجز شکر.

بنا بر گزارش مدرسه پزشکی هاروارد, نوشیدن نوشابه هایی که غنی از شکر هستند, به دلیل داشتن کالری زیاد, خطر چاقی را افزایش می دهند. سل تک, در هر پیمانه, 180 کالری دارد و اگر شما دو پیمانه از آن را مصرف کنید, 360 کالری دریافت می کنید. این کالری ها که از منبع قندهای ساده آمده اند, پرکننده نیستند, و ایجاد سیری طبیعی نمی کنند. شما, با مصرف این مکمل, فقط در صورتی می توانید از بروز اضافه وزن پیشگیری کنید که, بطور منظم ورزش کنید و به اندازه کافی, در حین تمرین چربی بسوزانید.

تاخیر در ریکاوری ماهیچه

اگرچه تصور می شود که سل تک عضله سازی را تقویت می کند, ولی ممکن است ویتامین C موجود در فرمول, در آن نقشی نداشته باشد. در یک سروینگ سل تک, بیشتر از 4 برابر مقدار سفارش شده روزانه ویتامین C وجود دارد و آنطور که در مجله British Journal of Nutrition نوشته شده, دریافت ویتامین C می تواند ریکاوری بعد از تمرین ماهیچه را به تاخیر بیندازد.

قیمت سل تک ماسل تک

سل تک در 2 اندازه 3 پوندی و 6 پوندی (هر پوند معادل 453.59 گرم) عرضه می شود و قیمت ها بر اساس فروشنده, متغیر است. در سایت GNC, قیمت بسته 3 پوندی 39.99 دلار و قیمت بسته 6 پوندی, 59.99 دلار است. البته, در صورتی که برای ارسال محصول ثبت نام کنید, 10% تخفیف خواهید گرفت و ارسال نیز رایگان خواهد بود.

در سایت آمازون, بسته 3 پوندی حدود 25.98 دلار و بسته 6 پوندی حدود 34.70 دلار به فروش می رسد. در صورتی که ثبت نام کنید, می توانید بسته 6 پوندی را به قیمت 32.97 خریداری کنید که در این صورت, قیمت هر سروینگ آن, از یک دلار کمتر خواهد شد.

آیا خرید سل تک ضمانت برگشت پول دارد؟

این بستگی به فروشنده دارد. اگر از GNC خرید کنید, خواه از محصول استفاده کرده باشید یا نه, مرجوعی پذیرفته می شود و شما 30 روز بعد پول خود را دریافت خواهید کرد. البته هزینه ارسال از آن کم میشود. اما اگر در حین انتقال, بسته مکمل, گم یا دزدیده شود, GNC به عهده نمی گیرد. پس بهتر است محصول را بیمه کنید. البته, اگر مرجوعی به دلیل اشتباه تولید یا ارسال باشد, هزینه ارسال نیز به شما برگردانده می شود.

آمازون مسئولیت مرجوعی محصولاتی که استفاده شده یا از شخص ثالث خریداری شده را به عهده نمی گیرد. ولی شما باید مسئولیت هزینه ارسال محصول را قبول کنید و اصل پول را بعد از چند روز کاری به دست شما می رساند.

حرف آخر در مورد سل تک

این مکمل, پشتگرم به اظهار نظرهای مثبت مصرف کنندگان و هواداران است و از طرفی, توسط شرکت معتبری ساخته می شود. از نکات منفی آن, عدم اتکا به تحقیقات کلینیکی روی خود مکمل است تا بتواند ادعاهای موجود در مورد آن را ثابت کند. یک نگرانی نیز در مورد موثر نبودن و عوارض آن وجود دارد. شکی نیست که ذخایر گلیکوژن را بعد از تمرین, باید جایگزین کرد. اما, دریافت آن, از طریق مصرف نوشیدنی های کربوهیدراتی, زیاد جالب نیست. می توان به جای آن, از یک مکمل پروتئینی که بدون کربوهیدرات یا کم کربوهیدرات باشد و به جای قندهای ساده, از کربوهیدرات های پیچیده استفاده کرده باشد, مدد جست.

منبع : best5supplements

 

نظر شما در مورد سل تک ماسل تک چیست ؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!