آموزش تمرینات بدنسازی

فواید کندالینی یوگا برای بدن و ذهن

کندالینی یوگا

هدف  تمرین کندالینی یوگا کمک به پشتیبانی از ذهن و بدن به ویژه با هدف قرار دادن سیستم عصبی است. بنا بر گفته معلمان کندالینی و شرکت کنندگان، یک تمرین منظم حتی اگر فقط برای چند دقیقه در روز باشد، می تواند باعث ایجاد آرامش درونی، تمدد اعصاب و افزایش رضایت از زندگی از طریق ارتباط معنی دار کار و خلاقیت شود.

مجله یوگا، کندالینی یوگا را به عنوان “ترکیبی از تمرینات روحی و فیزیکی” شامل جنبش، تکنیک های تنفس دینامیک، مدیتیشن و آواز مانترا تعریف کرده است.

کندالینی یوگا از چه نظر خوب است؟ هدف این تمرین کمک به پشتیبانی از ذهن و بدن به ویژه با هدف قرار دادن سیستم عصبی است. بنا بر گفته معلمان کندالینی و شرکت کنندگان، یک تمرین منظم حتی اگر فقط برای چند دقیقه در روز باشد، می تواند باعث ایجاد آرامش درونی، تمدد اعصاب و افزایش رضایت از زندگی از طریق ارتباط معنی دار کار و خلاقیت شود.

هر تمرینی در کندالینی یوگا، می تواند نماد زندگی ما در ابعادی بسیار کوچک باشد. استادان کندالینی یوگا میان چگونگی انجام شدن تمرین توسط یک کارآموز و چگونه زندگی کردن وی ارتباط مستقیمی می بینند. از نظر آنان اگر ما بتوانیم این عادت خوب را کسب کرده و آنرا حفظ کنیم، در هر پیشامدی که نیازمند صرف نیروی اضافه باشد می توانیم به خود اطمینان کامل داشته باشیم.

 

کندالینی یوگا چیست؟

کندالینی یوگا یک تمرین باستانی است که آسانس (وضعیت یوگا)، مانتراس، مودراس، مدیتیشن و تمرین تنفس را ترکیب  می کند. انواع بسیار متفاوتی از یوگا بر اساس اصول متنوعی در طول هزاران سال وجود داشته است. همان طور که وبسایت گایا آن را توصیف می کند، ” کندالینی یوگا ترکیبی از باکتی یوگا (تمرین اخلاص و تسلیم یوگا)، راجا یوگا (تمرین مدیتیشن/ذهنی و کنترل فیزیکی) و شاکتی یوگا (برای بیان قدرت و انرژی) می باشد.

چگونگی شکل گرفتن کندالینی یوگا دقیقا مشخص نیست اما مدارک و شواهد نشان می دهند که در اوپانیشاد ذکر شده است، یک مجموعه ودیک مقدس از نوشته هایی که به 1000 سال پیش از میلاد برمی گردد. کندالینی یوگایی که امروزه آموزش داده می شود توسط یوگی باجان ایجاد شده است که آن را بر اساس یک سیستم معتبر 5000 ساله از تمرینات یوگا و مدیتیشن پایه گذاری کرده است.

واژه “کندالینی” در ادبیات به معنای “حلقه موی محبوب” است. کندالینی یوگا نام خود را از واژه سانسکریت کندال به معنای دایره ای گرفته است.  کندالینی در زبان سانسکریت به معنی “چمبره زده چون مار” است که به نیروی نهفته در ما که موجب خود درمانی، ادراک عمیق و نبوغ خلاق می شود، اشاره دارد. به این انرژی روحی، با اسامی متفاوت در بسیاری از علوم رفتاری مختلف اشاره شده است.

تمرین یا توالی های کندالینی، کریاس نامیده می شود. هدف کریاس و مدیتیشن افزایش هوشیاری و آمادگی بدن، سیستم عصبی و ذهن برای رسیدن به یک تغییر مثبت در انرژی است. حرکت های کندالینی یوگا بیشتر روی ستون فقرات تمرکز دارد که نقاط کانونی انرژی هستند و مریدیان نیز نامیده می شوند. تمرینات دیگری که به تغییر انرژی یک فرد کمک می کنند عبارتند از تمرین تنفس (پرانایاما) و استفاده از لاک های انرژی یوگایی.

یک “بیداری کندالینی” معمولا به عنوان یک پیشرفت غیر منتظره ای که فرد در طول تمرینات به دست می آورد توصیف می شود. گفته می شود یک پیشرفت کندالینی منجر به حداکثر توانایی خلاقیت، رهایی از کارمای منفی و تحقق اهداف زندگی فرد می شود. نشانه های بیداری کندالینی چیست؟

مکس استارز  برنامه تمرینی سینه حرفه ای تا مبتدی

مزیت های کندالینی یوگا

 1. بهبود سلامت ذهن

طبق گفته طرفداران این حرکت، مزیت های احساسی زیادی از جمله ارتباط عمیق تر با دیگران، حساسیت روی خودمان، وضوح ذهنی، افزایش بهره وری و کارایی، خلاقیت و شجاعت با یک تمرین منظم کندالینی در ارتباط هستند.

بر اساس مطالعه ای که در سال 2004 در مجله Complimentary and Alternative Medicine  منتشر شده است، سیستم کهن کندالینی یوگا شامل مجموعه گسترده ای از تکنیک های مدیتیشن و تمرین هایی است که در درمان اختلالات روانپزشکی از جمله اختلال وسواسی-اجباری (OCD)، اختلالات اضطرابی، فوبیاها، اختلالات سوء مصرف مواد و اعتیاد، اختلالات افسردگی عمده، نارسا خوانی، غم و اندوه، بی خوابی و سایر اختلالات خواب مفید هستند.

یک تمرین کندالینی همچنین برای تقویت گوش دادن و اکتشاف عمیق خود فرد می باشد که خود آگاهی را بهبود بخشیده و برای حل مشکلات و خلاقیت مفید است.

 1. کمک به بهبود قدرت

آیا کندالینی یوگا یک ورزش خوب است؟ بعضی از تمرین های کندالینی یوگا شدید بوده و در استراحت بین حرکت های دیگر به سرعت اجرا می شود که می تواند منجر به یک ورزش سنگین شود. هدف یک تمرین شدید، چالش و تقویت سیستم های عصبی و درون ریز است.

کریاس تقویت شکم که حرکات عمیق و عمل تنفس را ترکیب می کند، می تواند به عنوان یک ورزش شکم مؤثر باشد.

در یک سطح معنوی/حسی کندالینی کریاس بر کار شکمی تمرکز داشته و همچنین گفته می شود توانایی کمک به افزایش اعتماد به نفس و اراده را نیز دارد.

 1. مقابله با اثرات منفی استرس

مطالعه ای در سال 2017 که در مجله بین المللی یوگا منتشر شده است نشان داده است که پس از سه ماه تمرین منظم، کندالینی یوگا دارای اثر فوری بر سطح کورتیزول بوده و منجر به کاهش اندک اما قابل توجهی در سطح استرس شده است.

در مطالعه دیگری که بر تغییرات فیزیولوژیکی ایجاد شده توسط کندالینی یوگا تمرکز داشته، نشان داده شده است که افراد پیشرفته در طول مدیتیشن کندالینی کاهش در سرعت تنفس و فعالیت بیشتر آلفا EGG را بلافاصله پس از تمرین تجربه کرده اند. به نظر می رسد تنفس شکمی/ دیافراگمی باعث آرامش بدن و تغییرات مثبت در فعالیت مغز می شود که احتمالا برای مقابله با اثرات منفی استرس مفید باشد.

 1. کمک به از بین بردن اعتیاد / عادات بد

بارها پیش می آید که ما در اثر آسیب های شدید احساسی یا مشکلات حل نشدنی زندگی به خود ویرانگری دست می زنیم. این حالت می تواند به اشکال پرخوری، نوشیدن الکل، اعتیاد به مواد مخدر و وابستگی های مخرب دیگر نمایان شود.در کندالینی یوگا تکنیک های خاصی وجود دارد که به شخص کمک می کند به عمق آنچه موجب آزارش شده پی برده و از عادات منفی خود دور شود. نتایج تحقیقات به طور فزاینده ای از یوگا و قدرت ذهن در درمان و پیشگیری از رفتارهای اعتیاد آور پشتیبانی می کنند. کندالینی یوگا برای افرادی که با اعتیاد و عادت های مضر روبرو هستند، توصیه می شود؛ زیرا انجام مستمر یک تمرین می تواند به مقابله با استرس های مزمن، افکار منفی، وسواس، تعصب و ناراحتی کمک کند.

تمرینات و حرکات کندالینی یوگا

مکس استارز  بهترین حرکات عضله ساز برای افزایش وزن بدون چربی

در اینجا برخی از محبوب ترین حرکات کندالینی یوگا را آورده ایم:

 • Ego Eradicatorبرای اجرای این حرکت، در حالت استراحت و بدون هیچ کششی، روی زمین نشسته، دست ها را به بیرون کشیده و به صورت دایره وار به سمت بالا و پایین بچرخانید. این حرکت باعث کشش بیشتر بالا تنه و آزادی عضلات دست ها و شانه خواهد شد؛ در نتیجه تنفس راح تری خواهید داشت و بعد از چندین بار تکرار این حالت بدنی، افزایش چشمگیری در سطح انرژی خود احساس خواهید کرد.
 • کشش پشتی این حرکت ساده همراه با کشش جزیی که دارد، باعث افزایش آرامش بدن و تنفس عمیق تر می شود؛ انجام این حرکت نه تنها باعث کشش ستون فقرات شده، بلکه راه مناسبی برای رها سازی عضلات قفسه سینه و افزایش انرژی فرد می شود.
 • حرکت شتر – در این حرکت، کمر باید کاملاً به داخل خم شود ،که انجام آن باعث کشش بالا تنه خواهد شد. اما چگونه چنین حرکتی می تواند سطح انرژی فرد را افزایش دهد؟ پاسخ این است که، زمانی که بالاتنه خود را می کشید، دیافراگم باز شده و تنفس بهتری خواهید داشت؛ این تنفس عمیق و مؤثر سطح انرژی را افزایش می دهد. این حرکت، در کنار خاصیت انرژی زایی خود باعث کاهش درد کمر و گردن شده و به هضم غذا نیز کمک بسیاری خواهد کرد.
 • حرکت پای متناوب به پشت دراز بکشید، در حالی که یک پا در حالت 90 درجه قرار دارد، انگشتان دست خود را به سمت سقف نگه دارید. پای دیگر روی زمین است. دست و پای مخالف را به تناوب به سمت هم حرکت دهید. 3 دقیقه یا بیشتر ادامه دهید.
 • حرکت تاک کرانچ زانو – به پشت روی زمین دراز بکشید، دست ها را می توانید روی یکدیگر و روی سینه قرار دهید ،در حالی که زانوها خمیده هستند، پاها را تا محلی که ران های شما نسبت به زمین عمود باشند بالا ببرید. اکنون نفس خود را بیرون داده و در حالی که کمر به زمین چسبیده است، بالاتنه را بلند کنید، سپس نفس خود را داخل کشیده و به محل شروع بازگردید. 1 تا 3 دقیقه حرکت را ادامه دهید.
 • دیپ اسکوات – دستان خود را در روی قلب قرار داده و ستون فقرات خود را صاف کنید، زانوی خود را خم کرده و باسن را به سمت زمین بکشید. سر را صاف نگه داشته با هر حرکت نفس عمیق بکشید، سپس به حالت عادی باز گردید. برای30 ثانیه تا چند دقیقه حرکت را تکرار کنید.
 • پوزیشن کشش – همانند بسیاری از حرکات مختلف یوگا، ابتدا به حالت چهار دست و پا قرار بگیرید تا فرم بدنی تان بر روی زمین، مثلثی را تشکیل دهد. این حرکت باعث کشش تمامی بدن شده و جریان خون را در تمامی بخش های بدن تسریع خواهد کرد؛ همین سرعت بیشتر جریان خون، علت اصلی احساس انرژی بیشتر خواهد بود.
 • راک پوزیشن ساق پای خود را به سمت داخل قرار داده و روی آن بنشینید و دستان خود را روی شانه هایتان قرار دهید. ستون فقراتتان را صاف نگه دارید، نفس بکشید و ستون فقرات را به سمت چپ بچرخانید، نفس را بیرون داده و این بار ستون فقرات را به سمت راست بکشید. همانطور که نفس عمیق می کشید حرکت را تکرار کنید.

منبع : draxe.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!