تست بوستر - پروهورمون

9 تست بوستر طبیعی برای انرژی بیشتر و خواب بهتر

9 تست بوستر طبیعی برای انرژی بیشتر و خواب

آیا تاکنون از خود پرسیده اید علت اقبال مردم از ترکیبات تست بوستر طبیعی و غیر طبیعی چیست؟ آیا شما میدانستید که سطح تستوسترون متوسط مردان 100 ساله اوکیناوایی (Okinawan) از مردان آمریکایی 30 سال جوانتر, خیلی بیشتر است؟ امروز , همزمان با پیشرفت های زندگی مدرن, به سرعت شاهد کاهش سطح تستوسترون در مردها هستیم و البته این مشکل منحصر به مردان نیست. زنان سالم هم روزانه تا 300 میکروگرم تستوسترون در تخمدانها و غدد فوق کلیوی خود می سازند و مانند مردان, زنانی هم که سطح تستوسترون آنها پایین تر از حد طبیعی باشد , اغلب از خستگی مزمن, کاهش تمایلات جنسی و کاهش حس تندرستی رنج می برند.

 

مشکل پایین بودن سطح تستوسترون, 45% از مردان بالاتر از 40 سال را درگیر کرده است. اگرچه, هنوز هیچکس نمی داند که شیوع آن در زنان چقدر است, ولی مقاله ای که در مجله Wall Street Journal چاپ شده ادعا می کند که این مسئله, درد شایع بسیاری از زنان است که می تواند با عدم تعادل هورمونی در آنها همراه باشد. بنابراین, تعجبی ندارد اگر گفته شود که مردان و زنان برای خریداری مکمل های تست بوستر طبیعی و مصنوعی برندهای مورد نظر خود مسابقه گذاشته اند.

 

نگهداری سطح مطلوب هورمون تستوسترون نیاز به تدبیر دارد. در اینجا, توضیح خواهیم داد که چرا و چگونه می توان این کار را انجام داد و به علاوه, بهترین راهبردهای افزایش تستوسترون و تقویت هورمون رشد انسانی (HGH) را مطرح می کنیم. این راهبردها متضمن مصرف هیچ ترکیب ساختگی یا داروی تجویز شده توسط پزشک نیستند, بلکه صرفا روش های تست بوستر طبیعی را معرفی می کنند. با اجرای دستورالعمل هایی که ذکر شده, احتمالا در 24 تا 48 ساعت, متوجه تغییراتی خواهید شد.

 

یک تست بوستر طبیعی چه فوایدی ایجاد می کند؟

فوایدی که یک تست بوستر طبیعی ایجاد می کند, فواید مربوط به هورمون تستوسترون است. ممکن است شما تستوسترون را بیشتر به عنوان یک هورمون جنسی که مسئول مردانگی است بشناسید, و البته, اشتباه هم نکرده اید. با این حال, باید گفت که اگرچه, سطح مطلوب این هورمون کلیدی برای تحریک تمایلات جنسی, افزایش لیبیدو, و بهبود عملکرد جنسی در زنان و مردان ضروری است, ولی در موارد دیگری از جمله در موارد زیر نیز, نقش های مهمی ایفا میکند.

 • واکنش سالم به درد
 • سطح کافی سلول های قرمز خون
 • الگوی خواب منظم
 • تراکم مطلوب استخوان
 • تقویت توده عضلانی
 • افزایش و نگهداری سطح بالای انرژی

به موازات افزایش سن در زنان و مردان, سطح تستوسترون بطور طبیعی کاهش می یابد, ولی پیروی از سبک زندگی غربی می تواند این روند را تسریع کند. دلیل آن وجود عوامل خطر زای زیر در این شیوه زندگی است:

 • استرس مزمن
 • تغذیه ناکافی
 • میکروفلورای غیر متعادل (microflora)
 • سطح پایین ویتامین D
 • افزایش وزن
 • ورزش ناکافی
 • داروهای تجویزی (مخصوصا استاتین ها)

همه این عوامل, خطر پاسخ طبیعی سیستم ایمنی را کاهش داده, به چاقی و دیابت منجر می شوند. به علاوه, به بدن فشار می آورند و متابولیسم آن را کاهش می دهند.  بهترین راه برای مقابله با این مشکلات, به کارگیری روش های تست بوستر طبیعی است.

 

مزیت یک تست بوستر طبیعی به درمان های جایگزین هورمونی

در سالهای اخیر, جهت کمک به افرادی که عملکرد جنسی ضعیفی دارند, خلقیات آنها دگرگون شده و مشکلاتی در تمرکز و تحریک مغزی دارند, سازندگان مکمل شروع به ساختن ترکیبات جایگزین هورمونهای طبیعی نموده اند. امروزه, تستوسترون درمانی به یک امر نسبتا عادی تبدیل شده است. اما متاسفانه, نتیجه تحقیقات انجام شده در این مورد نشان داده است که این قبیل درمان های جایگزین, عوارض جانبی زیادی ایجاد می کند. از جمله اینکه  سطح کلسترول HDL را پایین می آورند و خطر سکته را افزایش می دهند. بنابراین به نظر می رسد عاقلانه باشد که در صورت امکان, از این نوع درمان ها خودداری نمود و به جای مصرف هورمون ها و مکمل های ساختگی, رویکردهای تست بوستر طبیعی را امتحان کرد. این روش درمان, هم کیفیت زندگی را بهتر می کند و هم بدون عوارض جانبی است.

 

9 روش تست بوستر طبیعی

شماره 1: روزه داری متناوب

اولین تست بوستر طبیعی روزه داری متناوب است. آیا می دانید یکی از بزرگترین فواید این نوع روزه داری چیست؟ نتیجه تحقیقات انجام شده نشان داده است که پیروی از آن, سطح تستوسترون را تا حدود 200% یا حتی تا 400% افزایش می دهد. شاید تعجب کنید, اما مطالعه ای که در مدرسه پزشکی دانشگاه ویرجینیا صورت گرفته, خاطر نشان ساخته است که روزه داری متناوب قادر است سطح هورمون رشد را تا 2000% بیشتر از میزان پایه افزایش دهد. سطح هورمون رشد هم با سطح هورمون تستوسترون همبستگی دارد.

 

روزه داری متناوب اساسا به معنای آن است که شما صبحانه نخورید و سایر وعده های غذایی را نزدیک به هم مصرف کنید. ممکن است سه بار در روز غذا بخورید, یک بار هنگام ظهر, یک بار در 3 بعد از ظهر و آخرین بار هم حدود 6 بعد از ظهر. این روش غذا خوردن به اعضای بدن شما امکان می دهد که استراحت کنند. مخصوصا کبد, که برای برخورداری از تعادل طبیعی هورمون ها, مخصوصا تستوسترون, نقش حیاتی دارد.

 

 شماره 2: تمرینات سنگین وزنی + تمرینات اینتروال

اگر شما مایلید بطور طبیعی تستوسترون و هورمون رشد انسانی (HGH) خود را افزایش دهید, تمرینات وزنی را با تمرینات شدید اینتروال (HIIT workouts) ترکیب کنید. در شرایط ایده آل, حداقل 3 روز در هفته به باشگاه رفتن و بلند کردن وزنه های سنگین موثر است. بلند کردن وزنه های سنگین, با 6-12 تکرار, با گروه های عضلات بزرگتر مانند عضلات چهار سر ران, عضلات عقب ران, پشت, شانه ها و سینه به بدن شما کمک می کند توده ماهیچه ای بیشتری فراهم شود. به علاوه, انجام این کار به مدت 30 دقیقه تا یک ساعت,  می تواند برای تقویت سطح تستوسترون بسیار سودمند باشد.

پیشنهاد مکس استارز  تست بوستر آنوتست ماسل تک

 

محققین در دانشگاه ایالت بال (Ball State University) دریافتند که تمرینات قدرتی می تواند باعث القای رها سازی هورمون رشد و تستوسترون شود. مطالعه دیگری از دانشگاه مرکز پزشکی نبراسکا (Nebraska Medical Center) که بر روی اثرات کوتاه مدت بلند کردن وزنه بر سطح تستوسترون سرم انجام شد, نشان داد که حتی میزان متوسط و سبک وزنه زدن هم به عنوان یک تست بوستر طبیعی, باعث افزایش سطح تستوسترون سرم در شرکت کنندگان شده است. علاوه بر تمرینات وزنی, ترکیب آنها با تمرینات اینتروال مانند تمرینات انفجاری (burst training) نیز, برای افزایش هورمون رشد انسانی عالی است.

 

این یک موضوع ثابت شده است که تمرینات انفجاری نه تنها سطح تستوسترون را تقویت می کند, بلکه به نگهداری سطح تستوسترون افزایش یافته نیز کمک کرده, از کاهش آن, پیشگیری می کند. انجام تمرینات انفجاری به منظور تقویت هورمونی ,باید با 90 تا 100 درصد تلاش ماکزیمم فرد در یک فاصله زمانی کوتاه انجام شود تا بتواند قند ذخیره ای بدن (گلیکوژن) را بسوزاند. به دنبال آن یک دوره کم کاری در نظر گرفته می شود تا ریکاوری انجام شود.

 

به این ترتیب, بدن برای 36 ساعت آینده چربی سوزی می کند تا ذخایر حیاتی انرژی بدن را جایگزین کند. این کار باعث می شود که هم سطح تستوسترون افزایش پیدا کند و هم سوزاندن چربی از 3 تا 9 برابر بیشتر میشود. از فواید دیگر آن, کاهش سرعت ضربان در حال استراحت قلب, کاهش فشار خون, جوان نگه داشتن مغز با افزایش گردش خون, و کمک به سم زدایی با تحریک سیستم لنفاوی است.

تست بوستر طبیعی شماره 3: چربی های سالم

گام سوم افزودن مقدار زیادی چربی سالم به رژیم غذایی است. بیشتر مردانی که سطح تستوسترون آنها پایین است, غذاهای به در نخور (junk food) و کربوهیدرات ها را به میزان زیاد مصرف می کنند. برای تقویت هورمونی باید خود را از شر این کالری های خالی  خلاص کرد و آنها را با چربی های سالم جایگزین کرد.

 

در مطالعه ای که در مجله Journal of Steroid Biochemistry  چاپ شده, اثرات رژیم غذایی روی سطح هورمون های جنسی سرم در مردان سالم مورد بررسی قرار گرفت. نتایج نشان داد که وقتی مردان, سطح دریافت چربی سالم خود را کاهش میدهند, غلظت سرمی اندروستن دیون (androstenedione) و تستوسترون آزاد نیز کم می شود. به این ترتیب, می توانیم کاهش سطح تستوسترون را هم به لیست خطرهای ناشی از مصرف نکردن چربی های سالم بیفزاییم.

 

چربی های اشباع سالم

حقیقت درباره چربی اشباع این است که اگر از نوع مناسب باشد, واقعا برای سلامتی خوب است. چربی های اشباع سالم در مواد غذایی مانند روغن نارگیل و در محصولات لبنی تخمیر شده خام مانند کفیر شیر بز, ماست, یا پنیر شیر خام بز یا گوسفند, یافت می شوند. با این حال, از مصرف زیاد لبنیات معمولی باید اجتناب کرد, به دلیل اینکه واقعا می توانند میزان تستوسترون را کمتر کنند.

 

اسیدهای چرب امگا-3

برای دریافت اسیدهای چرب امگا-3 به میزان کافی, می توان هفته ای دو بار ماهی بسیار مفید سالمون مصرف کرد یا مکمل روغن ماهی با کیفیت عالی به رژیم غذایی اضافه کرد. بذر کتان, دانه چیا, و گردو نیز برای بهبود سطح پایین تستوسترون عالی هستند, چون دارای مقدار مناسبی امگا-3 هستند و می توان به عنوان یک تست بوستر طبیعی روی آنها حساب کرد.

 

چربی های تک غیر اشباعی (monounsaturated fats)

اینها اسیدهای چربی هستند که در فرمول آنها, یک پیوند اشباع نشده وجود دارد و می توانند به عنوان یک تست بوستر طبیعی به کار گرفته شوند. مصرف یک عدد آووکادو در روز یا مقداری روغن زیتون, واقعا به گرفتن این چربی های سالم کمک میکند و شما می توانید از طریق این تست بوستر طبیعی, میزان تستوسترون خود را تقویت کنید.

 

تست بوستر طبیعی شماره 4: سم زدایی از کبد

گام بعدی برای تقویت طبیعی تستوسترون, اقدام به پاکسازی کبد است. کبد برای سطح تستوسترون بسیار حیاتی است و وقتی بطور مطلوب فعالیت نمی کند, روی میزان تستوسترون تاثیر می گذارد. چون کبد دارای آنزیمی است که گروه 17-بتا هیدروکسی تستوسترون را کونژوگه می کند.

 

مطالعه ای که در مجله Journal of Gastroenterology and Hepatology  چاپ شد, خاطرنشان می کند که در مردان مبتلا به سیروز کبدی, تستوسترون سرم تا 90 در صد کاهش پیدا می کند, و به موازات پیشرفت بیماری کبد, میزان آن کمتر می شود. این اهمیت حیاتی کبد برای تستوسترون را نشان می دهد و مطالعات بی شمار دیگری هم, اثرات عملکرد کبد بر تستوسترون را تایید کرده اند.

 

 شماره 5: کاهش استرس

درگیر شدن با مشکلاتی مانند سرخوردگی, نابخشودگی و خشم, در مردانی که میزان تستوسترون آنها پایین است,به مرور زمان سطح تستوسترون را کمتر می کند. این یکی از راههایی است که استرس مزمن از طریق آن بر کیفیت زندگی تاثیر می گذارد. اگرچه, استرس های جسمی و روانی تا حدی برای بدن ضروری هستند, ولی دست و پنجه نرم کردن دائمی با استرس, باعث می شود که بطور مزمن, سطح هورمون کورتیزول (هورمون استرس) در بدن بالا باشد.

 

مطالعه ای که در سال 2010 در مجله Hormones and Behavior  چاپ شد نشان داد که وقتی کورتیزول بالا می رود, در پاسخ به آن تستوسترون هم بالا می رود ولی میزان آن خیلی زود پایین می آید و به سطحی می رسد که حتی نسبت به قبل از ورود کورتیزول نیز, خیلی کمتر است. این بدان معنی است که برای بالا نگه داشتن سطح تستوسترون, ناچارا باید راه هایی برای برطرف کردن استرس پیدا کرد.

 

برای برطرف کردن استرس, بهتر است ابتدا, لیستی تهیه کنید از افرادی که باید آنها را ببخشید و سپس, این کار را بکنید. لازم نیست حتما کس دیگری از آن آگاه باشد و می توانید آن را بین خودتان و خدایتان نگه دارید. به علاوه, می توانید به سراغ کتاب های آسمانی و سایر کتابهای رشد فردی بروید, یا از یک مشاور خوب کمک بگیرید. این خیلی مهم است و شما باید حتما مراقب مشکلات احساسی باشید. مخصوصا مشکلاتی از قبیل نارضایتی, رنجش, عصبانیت و ناامیدی, و خواهید دید که واقعا در پاکیزه کردن و سم زدایی روحتان موثر است. اینها همه, به عنوان یک تست بوستر طبیعی, نهایتا به افزایش سطح تستوسترون شما کمک می کند.

پیشنهاد مکس استارز  مقایسه آلفا تست با تست بوستر سیکس استار

 

 شماره 6 : ویتامین D

یکی از مهمترین مواد مغذی که به افزایش سطح تستوسترون کمک می کند ویتامین D3 است. شما می توانید هر کاری انجام دهید, ولی, اگر میزان ویتامین D در بدن شما کافی نباشد, سطح تستوسترون شما همچنان پایین خواهد ماند. نتایج مطالعه ای که در سال 2011, در مجله Hormone and Metabolic Research  چاپ شد, نشان داد که در مردانی که تا 30% اضافه وزن دارند, مکمل های ویتامین D به عنوان یک تست بوستر طبیعی عمل می کنند. این یک نتیجه مهیج است چون تحقیقات نشان داده است که ویتامین D3 با پیشگیری و درمان سرطان هم مرتبط است.

 

اگر شما دارای علائم کمبود ویتامین D هستید, این به خوبی می تواند باعث کاهش سطح تستوسترون شما شود. برای جبران این کمبود, شما باید روزانه 20 تا 30 دقیقه خود را در معرض نور مستقیم خورشید قرار دهید. این کار باعث ساخته شدن ویتامین با اهمیت D و سم زدایی بدن می شود. در صورتی که امکان این کار برایتان موجود نیست, می توانید 5000  واحد بین المللی D3 دریافت کنید. اگر شما آزمایش خون داده و متوجه شده اید که سطح این هورمون در بدن شما خیلی پایین است, یعنی کمتر از 50 واحد بین المللی,در اینصورت, باید 5000 واحد بین المللی, دو بار در روز, برای 3 ماه مصرف کنید تا میزان آن را در بدنتان به حد طبیعی برسانید.

 

بعضی از مکمل هایی که از گیاهان پایین آورنده کورتیزول مانند جینسینگ ساخته می شوند نیز, می توانند به ایجاد سطح سالم و طبیعی تستوسترون در بدن کمک کنند. تحقیقاتی که در این زمینه در دانشگاه هونگ کونگ صورت گرفته نشان داده است که جینسینگ, قادر بوده است سطح تستوسترون را در موشها (rat), افزایش دهد و شاید بتوان به عنوان یک تست بوستر طبیعی روی آن حساب کرد.

 شماره 7: ترک عادت خوردن شکر

اگر شما مایلید تستوسترون خود را بطور طبیعی تقویت کنید, اولین چیزی که به آن نیاز دارید, ترک فوری عادت شکر خوردن است. بر اساس گزارش های موجود, میانگین مصرف شکر آمریکایی ها 12 قاشق چایخوری در روز است که با یک حساب سرانگشتی, معادل حدود دو تن شکر در طول زندگی است. متاسفانه مصرف شکر همراه با  تخلیه سطح تستوسترون است و این کار را از چند راه انجام می دهد.

بر اساس اظهارات انجمن دیابت آمریکا (ADA), ابتلای به دیابت نوع 2 , احتمال بروز سطح پایین تستوسترون را دو برابر می کند. این کار به روش های زیر صورت می گیرد:

 • مصرف غذای سرشار از غلات فراوری شده و شکر, بطور مزمن, سطح گلوکز خون را بالا می برد.
 • برای کمک به نگه داشتن گلوکز نزدیک به سطح طبیعی, لوزالمعده (پانکراس) شروع به کار می کند تا انسولین تولید کند. انسولین به خارج شدن قند از خون و ورود آن به سلول ها کمک میکند. قند وارد شده به سلول, نهایتا برای تولید انرژی به مصرف می رسد.
 • اگر سلول ها برای بازه های زمانی طولانی در معرض انسولین قرار داشته باشند, فرد دچار مشکلی به نام مقاومت به انسولین و نهایتا ابتلا به دیابت نوع 2 می شود.

وقتی که دیابت شروع می شود, بدن قادر نیست سطح مناسبی از تستوسترون را تولید کند. به این دلیل است که ADA توصیه می کند افراد دیابتی تستوسترون خود را چک کنند. خودداری از مصرف شکر, هم به سلامت عمومی بدن کمک می کند و هم بالقوه, یک تست بوستر طبیعی است.

 

 شماره 8: خواب با کیفیت

بر اساس مقاله ای که در مجله Current Opinion of Endocrinology, Diabetes and Obesity به چاپ رسیده, خواب کافی و در وقت مناسب, دو تا از موثرترین راههای طبیعی برای افزایش تستوسترون می باشند. بیشتر افراد به حدود 7 ساعت خواب در شب نیاز دارند, و نکته خیلی حیاتی این است که خواب بین 10 شب تا 2 بامداد, مزایای فراوانی دارد و باید از آن بهره مند شد.

 

بدن انسان بر اساس یک ریتم شبانه روزی, هرشب به بازسازی و تنظیم خود می پردازد. و برای ایجاد تعادل هورمونی در بدن, مواد شیمیایی مخصوصی را رها می کند. با این کار از پایین آمدن سطح تستوسترون نیز, پیشگیری می کند. متخصصین غدد داخلی ادعا می کنند که یک ساعت خواب بین ساعت 10 شب و 2 بامداد همان اثرات را روی تندرستی دارد که 2 ساعت خواب قبل یا بعد از این زمان می تواند داشته باشد.  بنابراین, ایده آل این است که برای تعادل هورمونی, حدود ساعت 10 شب به رختخواب بروید و حدود ساعت 6 صبح از خواب بیدار شوید. این کار, خود به منزله یک تست بوستر طبیعی است.

 

 شماره 9: کاهش درصد چربی بدن

به بیان دکتر گاری ویترت (Gary Wittert), رئیس مدرسه پزشکی دانشگاه آدلاید (Adelaide) در استرالیا, کاهش وزن یک همبستگی خطی و قابل پیش بینی با افزایش طبیعی سطح تستوسترون دارد. اکنون می دانیم که مقاومت انسولینی و خواب بی کیفیت, بر سطح تستوسترون موثرند و هردو, بطور نزدیکی با چاقی گره خورده اند. نکته کلیدی در اینجا, خارج کردن شکر از رژیم غذایی است, که هم با بیخوابی در ارتباط است و هم با مشکلاتی از قبیل چاقی, دیابت و اختلالات بی شمار هورمونی دیگر. پس, می توانیم دوباره تاکید کنیم که مصرف نکردن شکر, خود یک تست بوستر طبیعی است.

 

برطرف کردن استرس, از طریق پیشگیری از ترشح کورتیزول,  می تواند به عنوان یک تست بوستر طبیعی عمل کند.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!
بستن